Coco Chanel - rewolucjonistka świata mody - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Coco Chanel – rewolucjonistka świata mody

Coco Chanel – rewolucjonistka świata mody

Gabrielle Bonheur Chanel, znana jako Coco Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 w miasteczku Saumur we Francji. Miała pięcioro rodzeństwa (2 siostry, 3 braci), w wieku 12 lat została sierotą – najpierw rodzinę opuściła matka, a niedługo po tym zdarzeniu ojciec.

Dzieciństwo

W takiej sytuacji młoda Gabrielle wraz z siostrami została umieszczona w sierocińcu Aubazine,  prowadzonym przez Najświętszego Serca Marii. To właśnie tam przyszła projektantka zapała miłością do tworzenia i nauczyła się szyć. Nieco później, Chanel zamieszkała u ciotki. Krewna pomagała dorastającej Gabrielle doskonalić talent krawiecki. 

Narodziny Coco

W późniejszym czasie, aspirująca projektantka i krawcowa zarabiała na życie występując w kawiarniach Moulins i Vichy, gdzie śpiewała i tańczyła.  To właśnie na tą okoliczność narodził się jej pseudonim – COCO, który do dzisiejszego dnia wszystkim jednoznacznie kojarzy się z Chanel. 

Pierwsze sukcesy modowe 

Debiut butikowy Coco Chanel miał miejsce w roku 1913. Wtedy właśnie założyła swój sklep z kapeluszami i damską odzieżą. Dwa lata później do  oferty wprowadziła także ubranie sportowe. Promowała je jako wygodny strój do pracy. 

Kiedy zdobyła już popularność – w 1919 roku- powołała do życia dom mody pod własnym nazwiskiem, którego siedziba mieściła się przy Rue Cambon.

Lansowany przez Chanel skromny styl ubierania się, bardzo szybko zdobył uznanie wśród bogatych klientek, które miały dość chodzenia w ciasnawych gorsetach i chętnie zarzuciły ja na rzecz klasycznej wygody.

Do jej finansowego sukcesu niewątpliwie przyczyniły się także kultowe już perfumy Chanel No. 5.

Kolejne lata jej funkcjonowania w świecie mody obfitowały w rewolucje. Chanel, dzięki prostym i funkcjonalnym projektom pomogła kobietom wydostać się z niekomfortowych gorsetów. W zamian zaproponowała styl, który dziś nazywamy ponad czasową klasyką. 

Projektantka zmarła w wieku 88 lat.  10 stycznia 1971 roku w Paryżu,  pozostawiała po sobie ogromne dziedzictwo i bogactwo, o którym świat i kobiety będą już zawsze pamiętać.