Wystawa Balenciaga - shaping fashion. O człowieku, który ukształtował modę - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Wystawa Balenciaga – shaping fashion. O człowieku, który ukształtował modę

Wystawa Balenciaga – shaping fashion. O człowieku, który ukształtował modę

Balenciaga: Shaping Fashion to pierwsza wystawa w Wielkiej Brytanii poświęcona pracy i dziedzictwu Cristóbala Balenciagi. Przedstawia ponad 100 elementów garderoby oraz kapeluszy wykonanych przez samego projektanta. 

Hiszpańska kreatywność w modowej odsłonie

Cristóbal Balenciaga został okrzyknięty mianem mistrza haute couture XX wieku. Jego pomysły wyróżniały się innowacyjnością i wywarły ogromny wpływ na późniejszy rozwój przemysłu modowego. Projektant słynął z pionierskiego użycia materiału oraz zrewolucjonizował damską sylwetkę, nadając ton ówczesnym trendom. 

W muzeum Victorii i Alberta w Londynie można podziwiać jego prace z lat 50’ i 60’ minionego stulecia, które są uważane za najbardziej owocny okres jego twórczości. 

Balenciaga/ issue27.pl

Oryginalne eksponaty na wyciągnięcie ręki

Wystawa przedstawia przełomowe modele tego okresu – różnego rodzaju tuniki, kimona oraz sukienki. Znajdziemy tam także stroje, w których pokazywały się takie osobistości jak aktorka Ava Gardner, suknie i kapelusze będące własnością ikony lat 60’ Glorii Guinness, a także części ubioru należące do Mony von Bismarck, jednej z najbogatszych wówczas kobiet na świecie. Prezentowanym strojom towarzyszą także szkice, próbki materiałów, fotografie, a nawet publikacje z archiwalnych wydań magazynów modowych m.in. Vogue, co dodaje im nie tylko autentyczności, ale przede wszystkim pokazuje ogrom pracy, jaki projektant musiał wykonać w procesie tworzenia. 

Wystawa otwarta jest do 18 lutego 2018, kosztuje 12 funtów (dla posiadaczy karty American Express wejście za darmo).

[Best_Wordpress_Gallery id=”39″ gal_title=”balenciaga”]

Autor: Kamila Cichocka