Joga, czyli trening ciała i umysłu - issue27.pl
 • ZDROWIE  • FIGURA  • Joga, czyli trening ciała i umysłu

Joga, czyli trening ciała i umysłu

Joga jest dla każdego, wiek, płeć ani poziom zaawansowania nie grają tu roli i nie są żadnymi ograniczeniami. Poziom trudności można, a nawet powinno się dopasować do indywidualnych umiejętności praktykującego tak by czerpał z każdej pozycji możliwie największe korzyści. W jodze nic nie jest na siłę, wszystko przychodzi krok po kroku. Zaczynając od podstaw z czasem pogłębiamy asany, stając się silniejszymi zarówno psychicznie jak i fizycznie a co najważniejsze zyskujemy świadomość własnego ciała.

Moja przestrzeń

Jogę można praktykować zarówno w domu, na powietrzu, jak i w studio. Wystarczy mata i odrobina dobrej woli, a i oczywiście bycie tu i teraz!  Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się ćwiczyć pamiętajmy, że jest to to nasza własna podróż do lepszego ja. Nie ma tutaj konkurencji ani oczekiwań co do poziomu zaawansowania, a tym bardziej pośpiechu w dążeniu do niego. Każde ciało i umysł ma inne potrzeby i zakres możliwości, które zmieniają się na przestrzeni dni i miesięcy.

Instagram/NudeYogaGirl

Pozytywne wibracje

Bardzo ważne jest, żeby trafić i odkryć odpowiednie miejsce do praktyki jogi! Mówiąc, odpowiednie mam na myśli takie, które skupia ludzi z pasją, będących przykładem na korzystne działanie jogi, a ich przyjazne nastawienie i wewnętrzny spokój zaraża ludzi, skłaniając do refleksji, a także chęci odkrycia samego siebie. Joga to coś więcej niż ćwiczenia fizyczne, to przede wszystkim praktyka mentalna, trening umysłu i jego rozwój! Szukajmy zatem takich miejsc, gdzie sesja jogi, atmosfera i instruktor pomogą odnaleźć wewnętrzny spokój i nauczą być tu i teraz, oderwać się od tego co nas otacza i poświęcić tę godzinę tylko sobie.

W jodze bardzo ważny jest oddech, który jest kluczem do ukojenia i osiągnięcia spokoju. Pomaga on również pogłębić rożne pozy oraz nas wzmacnia.

Po pierwsze: relaks

Dla tych, którzy są zabiegani, zestresowani oraz ciężko pracują joga może okazać się sposobem by oderwać się od problemów życia codziennego i skupić się na sobie, na swoim umyśle, a także zwiększyć swą samoświadomość. Dzięki koncentracji na odpowiednim oddechu, który jest kluczem do prawidłowej praktyki, będziemy w stanie osiągnąć spokój i ukojenie, a nawet zwiększymy odporność na stres.

Samodyscyplina

W jodze ważna jest także rutyna, regularność sprawia, że z początku wymagające asany stają się dla nas czymś naturalnym, bo z każdą praktyką stajemy się bardziej elastyczni i pogłębiamy nasze możliwości. Nie zniechęcajmy się z początku, jeśli jakaś pozycja jest dla nas wyzwaniem, z czasem zapewne stanie się czymś co przyjdzie nam z łatwością.

 

Autorka: Magdalena Flaga