Jesienne swetry - jakie materiały i fasony wybrać - issue27.pl
 • MODA  • Jesienne swetry – jakie materiały i fasony wybrać

Jesienne swetry – jakie materiały i fasony wybrać

 

Możecie się ze mną zgodzić lub nie, ale moim zdaniem najlepszą receptą na przetrwanie jesieni jest odpowiednio ciepły sweter. Na całe szczęście, zarówno rodzime marki, jak i popularne sieciówki coraz chętniej zamieszczają w swoich ofertach swetry z dobrej jakości naturalnych materiałów, które nie tylko dobrze wyglądają, ale zapewniają także ochronę przed jesiennym chłodem. Jeśli zastanawiacie się, jakie materiały będą najlepsze, to poniżej znajdziecie kilka wskazówek, dzięki którym wybierzecie idealny model dla siebie.

Wełna 

Jest to włókno pozyskiwane z sierści owiec. Najlepszej jakości wełnę otrzymuje się z owiec rasy Merynos. Jest to jeden z najcieplejszych materiałów, swetry z niego zrobione z pewnością spełnią oczekiwania i pomogą przetrwać nawet najsurowszą zimę. Jeśli chodzi o sposób konserwacji wełny, to bardzo ważne jest, aby nie prać jej za często, a jeśli już jest taka konieczność, to należy prać ją delikatnie. Podczas prania ręcznego należy unikać tarcia, wyciskania oraz ugniatania, natomiast piorąc w pralce należy nastawić na program delikatny bez wirowania. 

Rodzaje wełny oraz ich nazewnictwo:

  • owcza – merynos, szewiot, szetland
  • wielbłądzia – wikunia, kamel, wigonia
  • lam – alpaka
  • kozia – moher, kaszmir
  • królicza – angora

1.LAZY MORNINGS, 900 ZŁ 2.MASSIMO DUTTI 349 ZŁ

3.WEEKDAY/ ZALANDO.PL 159 ZŁ

Moher

Jest to wełna pozyskiwana z kóz angorskich. Za jego szczególne właściwości uznaje się długie włókna, dużą lekkość, puszystość oraz połysk. Moher jest tkaniną niezwykle delikatną, dlatego jego konserwacja musi być bardzo ostrożna. Najlepiej prać go ręcznie, w zimnej wodzie z dodatkiem płynu dedykowanego tego typu wyrobom. 

1.UTERQUE 375 ZŁ 2. MANGO 159 ZŁ 3. 303 AVENUE 460 ZŁ

Kaszmir

To jedna z najszlachetniejszych i najdroższych tkanin. Kaszmir pozyskuje się z kóz kaszmirskich, aby otrzymać jeden sweter trzeba ogolić aż sześć kóz, stąd wysokie ceny wyrobów z tej tkaniny. Swetry wykonane z kaszmiru są bardzo lekkie i ciepłe. Podobnie jak w przypadku moheru należy prać go ostrożnie, w letniej wodzie ze środkiem do tkanin delikatnych.

1.CALVIN KLEIN/ VANGRAAF.COM 999 ZŁ 2. TATUUM 449 ZŁ 3. LES 100 CIELS

Alpaka

Wełna pozyskiwana z peruwiańskich lam. Jest to materiał lekki, delikatny, lekko błyszczący, niezwykle wytrzymały i hipoalergiczny. Sweter z alpaki trzeba prać w temperaturze poniżej 30 stopni i co bardzo ważne, nie wolno ich wykręcać.

 1.KAROLINA SCIPNIAK 599 ZŁ 2. WEARWOOL 649 ZŁ 3.NOA NOA 415 ZŁ

Autorka: Kamila Cichocka