7 sposobów na to, aby ubrania wyglądały dłużej jak nowe - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • 7 sposobów na to, aby ubrania wyglądały dłużej jak nowe

7 sposobów na to, aby ubrania wyglądały dłużej jak nowe

 

Wszyscy wiemy, że inwestowanie pieniędzy w ubrania może dla niektórych wydawać się trochę przerażające. Jednak kupowanie rzeczy gorszej jakości, które znacznie szybciej stracą swój urok i po prostu się zepsują lub zniekształcą nie ma sensu i nie opłaca się. Dlatego, kiedy już zdecydujemy się na zakup ubrań lub dodatków dobrej jakości, istotne jest stosowanie sztuczek sprawiających, że będą dłużej dobrze wyglądać. Dzięki temu, w twojej szafie zagoszczą elementy, które przetrwają znacznie dłużej.

W momencie kiedy zaczynamy inwestować w wysokiej jakości bazy do garderoby, dopełniając je modnymi, ale nieco tańszymi modelami, musimy pamiętać o tym, jak ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Na dłuższą metę, to właśnie odpowiedni sposób dbania o ubrania i dodatki ma duży wpływ na zachowanie kształtu, koloru i tekstury ubrań. W poniższym tekście zebrałam najlepsze wskazówki i triki, dzięki którym Twoje rzeczy pozostaną w nienagannym stanie na dłużej.

1. Uważaj na instrukcje dotyczące prania

Niektóre elementy odzieży należy czyścić chemicznie. Chociaż najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu wrzucić wszystkie rzeczy do prania, to ostrzegam, że ulubiony, super miękki sweter zniszczy się szybciej, niż myślisz przy takim rozwiązaniu. Postępowanie zgodnie z instrukcjami dotyczącymi prania nie tylko sprawi, że twoje ubrania będą znacznie dłużej dobrze wyglądać, ale praktykując te instrukcje wyrobisz sobie dobry nawyk pielęgnowania ubrań.

Wskazówka: uważaj na zbyt częste czyszczenie chemicznie. Dobrą zasadą jest, aby robić pranie chemiczne co 3-4 założenia. Dzięki temu ubrania pozostaną czyste i w dobrym stanie.

2. Odśwież swoje ubrania, oczyszczając rzeczy

Usuwanie osadów z brudu, detergentów do prania lub zmiękczaczy do tkanin, oczyszczanie prania to metoda pielęgnowania ubrań oraz pozbywania się trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Ta popularna technika jest często wykonywana w wannie, polega na moczeniu ubrania w wodzie. Podczas tego procesu, usuwane są najróżniejsze substancje z tkaniny, a obserwujemy to za pomocą wody, która powoli staje się ciemna i mętna.

Jednak nie każdy rodzaj tkaniny nadaje się do takiego oczyszczenia, np. wełna lub rzeczy przeznaczone do prania w zimnej wodzie nie powinny zostać podane tej metodzie. Stosowanie tej techniki nie jest konieczne, jeśli nie stosujesz płynu do zmiękczania tkanin na ubraniach.

3. Zainwestuj w dobre wieszaki

Miękkie, cienkie wieszaki mogą mieć ogromny wpływ na to, jak nosisz ubrania – w końcu prawdopodobnie najwięcej czasu spędzają w szafie niż na ciele. Zrób więc sobie przysługę i wyrzuć druciane wieszaki. Zamiast tego, wybierz takie na których ubrania będą się znacznie lepiej układać. Warto także rozważyć składanie niektórych ubrań i trzymanie ich na półce zamiast na wieszaku. Na przykład swetry rozciągają się podczas wieszania, niezależnie od tego, jaki masz rodzaj wieszaków.

Upewnij się również, że masz pod ręką parownicę, golarkę do tkanin i wałek do kłaczków, to dzięki nim twoje ubrania będą dobrze wyglądały.

4. Zapinaj suwaki przed  praniem

Małe zaczepy zwykle zaczynają się wewnątrz pralki. Sprawca? Porozpinane suwaki. Zapnij wszystko — pomyśl o dżinsach, kurtkach, sukienkach — zanim włożysz je do prania. Dzięki temu nie zaczepią niczego innego oraz nie spowodują nieumyślnie zniszczeń podczas czyszczenia.

5. Impregnacja skóry i zamszu

Jeśli masz w szafie zamsz lub skórę, poświęć trochę czasu na ich impregnację przed praniem – zaufaj nam, to się opłaci. Warstwa wodoodpornego sprayu zapewni ochronę, jeśli na przykład złapie Cię deszcz, a dzięki temu zabezpieczeniu buty lub kurtka nie będą później całkowicie zrujnowane. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami na wybranym sprayu, jeśli chodzi o to, jak często musisz zabezpieczać przedmiot i zawsze wykonaj test punktowy przed spryskaniem całej rzeczy.

6. Wypchaj buty i torby

Jeśli nie używasz butów i torebek, zadbaj o to, aby zachowały swój kształt, wypychając je starymi gazetami. Dzięki temu, akcesoria nie tylko zachowają swój wygląd, ale także unikniesz bałaganu w torebce i niechcianych plam po zapomnianych długopisach, czy jedzeniu.

7. Segreguj przed praniem

Chociaż to łatwiejsze rozwiązanie, unikaj wrzucanie wszystkich ubrań do prania bez ich segregacji. Oprócz rozdzielenia, pierz w zimnej wodzie, oddziel bieliznę i odwróć koszulki z grafiką i inne materiały, np. dżins na lewą stronę, aby uniknąć blaknięcia.

Zalecamy pranie dżinsów tak rzadko, jak to tylko możliwe, co 4-6 założeń powinno wystarczyć oraz unikanie suszenia ich w suszarce.