Przewodnik po Madrycie, czyli co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Przewodnik po Madrycie, czyli co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii

Przewodnik po Madrycie, czyli co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii

Na wyprawę do Madrytu postanowiłam wybrać się na Majówkę. Jak dotąd Hiszpanię odwiedziłam 8 lub 9 razy, w tym kilka w Barcelonie oraz na Wyspach Kanaryjskich, jednak nigdy nie trafiłam do stolicy. Jako zagorzała miłośniczka miasta Gaudiego, do odwiedzenia królewskiego Madrytu podchodziłam z pewną rozerwą, być może dlatego, że czytałam wiele sprzecznych opinii.  Finalnie jednak duch podróżniczki nie pozwolił mi na poleganiu na uprzedzeniach, więc zabrałam się za planowanie wyprawy. 

Pierwsze chwile w Madrycie doprowadziły mnie niemal do płaczu, tuż po tym, jak wysiadłam z samolotu złapała nas ulewa, a na zewnątrz było mniej niż 8 stopni. Jak się okazało, mylnie założyłam, że maj w Hiszpanii musi być ciepły, nawet jeśli wcześniejsze prognozy pogody wskazywały na 15/16 stopni oraz słoneczne niebo. No cóż, po chwili zwątpienia postanowiłam wziąć się w garść, nałożyć wszystkie najcieplejsze ubrania i ruszyć na podbój Madrytu. 

JEDZENIE

Instagram @kamcichocka /TAPA TAPA

Jako swój pierwszy cel obrałam znalezienie pysznych hiszpańskich Churros z czekoladą, a takich najlepiej szukać w Mercado de San Miguel, kultowym targu z pysznym, lokalnym jedzeniem. Znajdującym się w pobliżu głównego placu miasta – Plaza Mayor. Jeśli poszukujecie miejsca z przepysznymi tapasami (hiszpańskie przekąski) to koniecznie zajrzyjcie do TAPA TAPA, knajpki znajdującej się w samym centrum miasta przy Calle de la Montera 47. Oprócz przekąsek znajdziecie tam także ciekawy wystrój oraz (jak mnie) zachwycający bar zdobiony kafelkami z mozaikowym motywem.

W Madrycie zjadłam przepyszne śniadania, w miejscach, które z czystym sumieniem mogę polecić. Pierwsze z nich to rarytas dla vegan oraz miłośników kanapek z avocado HanSo Cafe. Minimalistyczny wystój inspirowany surowymi  japońskimi wnętrzami, aromatyczna kawa i całkiem spory wybór (zdrowych) pozycji śniadaniowych czyni to miejsce wartym odwiedzenia. Kolejnym lokalem z ciekawą ofertą śniadań jest La Rollerie. Duża i przytulnie urządzona przestrzeń oraz dobre jedzenie sprawiają, że przyjemnie rozpocząć tutaj dzień. 

ZWIEDZANIE

 

Instagram @kamcichocka /GRAN VIA

Madryt jest pełen architektonicznego przepychu, każdy detal jest dopracowany w najdrobniejszym szczególe. Najbardziej jest to widoczne na Gran Vía, czyli najważniejszej ulicy tego miasta, stanowiącej nie tylko centrum życia kulturalnego, ale także absolutnie piękną i malowniczą część stolicy. Każda kamienica wygląda jak z filmu, a półkoliste lub wieloboczne narożniki nadają budynkom niepowtarzalny efekt.

Pałac Królewski

Instagram @canadasworld

Zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona. To prawdziwy rarytas dla wielbicieli barokowego stylu.  Jego wnętrza oraz otoczenie zaaranżowano w klimacie stylu rokoko i klasycystycznym.

Park Retiro

Instagram @_alessandromattia_

Największy i najpiękniejszy park w Madrycie. To właśnie tutaj znajduje się kultowy Kryształowy Pałac oraz otoczony półkulistą kolumnadą pomnik Alfonsa XII. Parque del Buen Retiro był w posiadaniu hiszpańskiej monarchii królewskiej aż do XIX wieku, kiedy stał się parkiem publicznym.

Puerta del Sol/ Brama słońca

Najważniejszy plac w Madrycie, który znajduje się w samym sercu stolicy Hiszpanii. Nazwa wywodzi się od dawnej bramy miejskiej, która znajdowała się w tym miejscu. Plac ma kształt półkola, a w okół niego roztaczają się piękne XVIII – wieczne budynki. 

Plaza Mayor 

Instagram @jonecat25

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów Madrytu. Kiedyś targowisko, obecnie tętniące życiem miejsce spotkań mieszkańców z wieloma kawiarenkami oraz restauracjami. Oprócz tego, co niedzielę na tym placu odbywa się market kolekcjonerski, gdzie można kupić np. stare monety, gazety, zdjęcia. Główną atrakcją tego miejsca jest Casa de Panadería, skąd niegdyś przemawiał król. Sam budynek jest niezwykle piękny, okraszony freskami. 

MUZEA

Jeśli jesteście w Madrycie, to na Waszej liście powinno znaleźć się przynajmniej jedno ze wspaniałych muzeów, znajdujących się w tzw. Trójkącie Sztuki, gdzie sąsiadują ze sobą najbardziej oblegane: Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Królowej Zofii. 

 

Autorka: Kamila Cichocka