Wybrano plakat na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Wybrano plakat na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Wybrano plakat na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Organizowany przez Teatr Powszechny w Radomiu Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w dniach 17 – 24 października 2020. Organizatorzy w tym roku po raz pierwszy ogłosili konkurs na plakat gombrowiczowski. Wczoraj jury zdecydowało, że tegoroczną, XIV edycję festiwalu, będzie reprezentowała praca Michała Batorego – jednego z najbardziej uznanych i cenionych plakacistów na świecie – jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w paryskim Luwrze.

Teatr Powszechny w Radomiu wraz z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłosiły wyniki zamkniętego konkursu międzynarodowego, do którego zostali zaproszeni wybitni artyści: Justyna Czerniakowska, Małgorzata Gurowska, Anna Wieluńska, Agnieszka Ziemiszewska, Julia Zuzina, Michał Batory, Sławomir Kosmynka, Mateusz Machalski, Paweł Ryżko, Aleksander Walijewski.

2 grudnia 2019 r. w siedzibie teatru jury w składzie: Małgorzata Potocka (dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu), Mariusz Knorowski (kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie), Tomasz Tyczyński (kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), i Wojciech Leder (artysta malarz, profesor ASP w Łodzi), przyznało swoje nagrody.  Uznano, że praca Michała Batorego stanie się festiwalowym plakatem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu. Kolejne miejsca zostały przyznane pracom Justyny Czerniakowskiej i Annie Wieluńskiej. Wszystkie plakaty zostaną zaprezentowane w Radomiu w trakcie inauguracji festiwalu, a także na pokonkursowych wystawach w wielu galeriach w Polsce i za granicą.

Teatr Powszechny w Radomiu od 1993 r. jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego – jednego z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, który jest realizowany w cyklu biennalowym. Jest to wydarzenie, która od początku swojego istnienia ma charakter interdyscyplinarny, łączący teatr, naukę, krytykę, sztuki plastyczne, muzykę oraz film. Pomiędzy kolejnymi edycjami Festiwalu Gombrowiczowskiego, w różnych formach analizowane są dzieła pisarza, m.in.  poprzez wystawy, warsztaty teatralne, spotkania
z twórcami literatury.

Treść i grafika: materiał prasowy