Ceramika - najgorętsze trendy - issue27.pl
 • WNĘTRZA  • Ceramika – najgorętsze trendy

Ceramika – najgorętsze trendy

To co kiedyś wydawało się banalnym codziennym wyborem, dziś często egzekwowane jest w kategoriach wyboru sztuki. Na pewno wynika to z obecnej, ogromnej oferty na rynku oraz jej różnorodności. Według wyników badań prowadzonych przez platformę homebook.pl, aż 42% ankietowanych Polaków twierdzi, że to co najbardziej lubią i cenią w swoim domu to jego styl. Prawie o połowę mniej głosów zdobyła funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że coraz staranniej dobieramy codziennego użytku kubki, wazony oraz inne akcesoria do wystroju wnętrz. Mamy szczęście, że akurat unikalne przykłady ceramiki zachwycają zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością.

Jak wspomnieliśmy obecnie wyrabiane przedmioty często tworzone przez artystów i projektantów bardziej cieszą oko współczesnego konsumenta. Ważne jest, by każdy unikat definiował artystę, a także wpasował się w naszą wizję piękna. Coraz częściej zaglądamy na targi, wystawy oraz do mniejszych concept store’ów reprezentujących ręczne wyroby. Na co obecnie warto zwrócić uwagę? Oczywiście pamiętajmy by wybrać trend, który zachwyci nasze oczy na dłuższy czas.

Motywy magiczne

seagoat.ceramics

seagoat.ceramics/Instagram

Tego, że w modzie wciąż górują gwiazdy, wróżby oraz motywy zodiaków nie trzeba nikomu tłumaczyć. Sukcesy marek biżuteryjnych oraz modowych korzystających z historii horoskopów zdążyły nas już przyzwyczaić do własnej romantycznej duszy. Ludzie coraz chętniej wybierają biżuterię z poświęconym im kamieniem mocy, noszą ze sobą talizmany, szukają w magicznych rytuałach energii i spokoju. Naszą szczególną uwagę przykuły ręcznie formowane i malowane kubki od @seagoat.ceramics! Do oferty wprowadzane zostają również małe doniczki oraz świeczniki. Na ceramice zostały starannie wyżłobione oraz ubarwione złotem rysunki słońca, księżyca, gwiazd, chmur oraz trzeciego oka. Produkcję tych wyrobów łatwiej nazwać hobby, niż marką, ale może to kolejna zaleta, która nam inspiruje? Artystka z Arizony stroni od sprzedaży hurtowej, na zakup trzeba się umawiać, a niekiedy czekać na uzupełnienie zapasów Niemniej zdobyła już ponad 30 tysięcy obserwujących zachwyconych jej twórczością. To, że przypadkowo wpadłyśmy na jej Instagrama, można nazwać niezwykłym uśmiechem losu.

Zakrapiane farbą

emwustudio

emwustudio/Instagram.com

Kobaltowe miseczki i talerze to coś, z czego na pewno jedzenie smakowałoby lepiej! Zwłaszcza zestawy od marki eMWu Studio, którego założycielka walczy z masowością i swoje produkty wykonuje całkowicie ręcznie z najwyższej jakości materiałów. Kubki, filiżanki, miseczki i dodatki zostały pomalowane tlenkiem kobaltu. Wyglądają niczym najprawdziwsza abstrakcja artysty. Naszą uwagę przyciągnął również biały kubek z czarnymi kleksami i złotą kulką od Karoliny Szeląg. Klasyczny, a zarazem fantazyjny, pełen wdzięku i tajemnicy. Prace Karoliny inspirowane są otaczającą nas przyrodą. Wyroby obu wspomnianych marek znajdziecie na porcelanowa.pl, miłych zakupów!

Motyw ciała

Ende Ceramics

EndeCeramics/ Instagram.com

Kolejna inspiracją, którą już gdzieś widzieliśmy, ale wcale nam się nie znudziła! Niesamowite, drobne i minimalistyczne wzory twarzy oraz ciała Wenus prezentuje mała pracownia ceramiki Fuskus. Maluje je z odrobiną świeżego humoru i nonszalancką codziennością (zdaje nam się, że właśnie to może świadczyć o wizji Wenus w skarpetkach). W każdym razie, strzał w dziesiątkę! Równie świetny produkt stworzyło studio ENDE ceramics – kubki z porcelany w kształcie głowy ze złoconymi lub platynowymi uszkami. Projekt ma swoją ciekawą historię, ponieważ powstał on na bazie formy do produkcji porcelanowych lalek, które produkowano jeszcze przed wojną.

Autorka: Marta Podściańska