Wystawy modowe na świecie, które warto odwiedzić - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Wystawy modowe na świecie, które warto odwiedzić

Wystawy modowe na świecie, które warto odwiedzić

Coraz częściej, planując swoje wakacyjne wypady do innych krajów, zaglądamy do kalendarza międzynarodowych wydarzeń artystycznych. 2020 rok będzie bogaty w wystawy godne uwagi dla miłośników mody. Od Nowego Jorku do Paryża, od historii kultowych torebek do pierwszej retrospektywy Prada: zobaczcie listę ekspozycji, których nie możecie przegapić w tym roku.

Tim Walker: Wonderful Things

(Victoria and Albert Museum, London, do 22 marca)

Wystawa, przedstawiająca prace jednego z najbardziej nieszablonowych wizjonerów fotografii modowej naszych czasów, czeka na fanów Tima Walkera do 22 marca w samym sercu Londynu. W Muzeum Viktorii i Alberta zostały zaprezentowane 300 zdjęć znanego Brytyjczyka. W jednej z dwóch galerii pokazane są 150 fotografii, zrobionych w ciągu 25- letniej kariery fotografa: pierwsza sesja dla Vogue’a w 1985 roku, słynne modne edytoriale dla W Magazine, Vanity Fair czy i-D Magazine, dziecięcy autoportret Walkera oraz zdjęcie jego pierwszego aparatu fotograficznego. W drugiej galerii znajdują się stworzone specjalnie na potrzeby muzeum cykle fotograficzne, inspirowane stałą ekspozycją V&A Museum.

Power Mode: The Force of Fashion

(The Museum at Fashion Institute of Technology, Nowy Jork, do 9 maja)

W słowniku terminów modowych pojawia się coraz więcej wyrazów z przedrostkiem

„power” (np. power suit, power heels). Co to właściwie oznacza i jak ubrania stają się

„silnymi”? Na te i inne pytania postanowiła odpowiedzieć Emma McClendon, kurator The Met’s Costume Institute oraz Institute of Technology, która patrzy na modę przez pryzmat społeczno-politycznych fenomenów. Nowojorska wystawa jest podzielona na pięć sekcji tematycznych, każda poświęcona konkretnemu rodzajowi ubrań. Mundury wojskowe oraz militarne inspiracje w modzie, rzeczy z logo, garnitury, charakterystyczne stroje osób, uczestniczących w protestach i rzeczy odbierane jako „sexy”.

Christian Louboutin, Exhibition [niste]

(Palais de la Porte Dorée, Paryż, od 26 lutego do 26 lipca)

Jeden z najbardziej znanych projektantów butów oraz kluczowa figura w branży modowej, Christian Louboutin całkiem nieprzypadkowo wybrał dla swojej wystawy Palais de la Porte Dorée. Christian urodził się w 12 dzielnicy Paryża i jako dziecko dość często odwiedzał muzeum, który stał się dla niego głównym źródłem inspiracji na początku ścieżki kariery.

„Exhibition [niste]” przedstawi wyniki współpracy Louboutina z Davidem Lynchem i innymi znanymi postaciami show-biznesu i świata sztuki. Podczas ekspozycji zostaną zaprezentowane najważniejsze projekty zarówno z prywatnej kolekcji projektanta, jak i dostępnej publicznie.

Studio 54: Night Magic

(Brooklyn Museum, Nowy Jork, od 13 marca do 5 lipca)

Muzeum w Brooklynie postanowił głębiej zajrzeć do historii najbardziej kultowego klubu nocnego wszech czasów. Ekspozycja będzie zorganizowana chronologicznie: kuratorzy sięgną do lat prohibicji, kiedy w budynku Studio 54 mieścił się teatr operowy, zaprezentują lata tworzenia i wznoszenia się popularności klubu na wyżyny, przedstawią wszystkie tematyczne imprezy, które się odbyły w trakcie 33 miesięcy działania Studio 54. Nie da się również zapomnieć o modnych strojach stałych bywalców: Andy’ego Warhola, Bianki Jagger, Elizabeth Taylor czy nawet Karla Lagerfelda.

Bags: Inside Out

(Victoria and Albert Museum, London, od 25 kwietnia do 31 stycznia)

Muzeum Victorii i Alberta w Londynie kontynuuje skrupulatne badania nad ważnymi przedmiotami mody i tym razem zabiera się za torby. We wszystkich szczegółach zostanie przedstawiona nie tylko historia kluczowego dodatku do każdej stylizacji, ale też zmieniające się na przestrzeni wieków funkcje, które pełniły torebki. Na wystawie widzowie będą mogli podziwiać najbardziej kultowe modele: od pierwszych plecaków, przez torby Birkin do walizek Louis Vuitton.

Sneakers Unboxed: Studio to Street

(The Design Museum, London, od 6 maja)

Muzeum Designu w Londynie postanowił zająć się fenomenem sneakerów, które przez ostatnie kilkanaście lat podbiły branżę modową i stały się niezastąpioną częścią każdej kapsułowej garderoby. Wystawa zaprezentuje kultowe modele, najbardziej pożądane limitowane kolekcje ostatnich lat oraz pozwoli się zapoznać z procesem projektowania obuwia.

About Time: Fashion and Duration

(The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, od 7 maja do 7 września)

W ramach obchodów 150. rocznicy The Met, Instytut Kostiumu otworzy wystawę, poświęconą historii muzeum i mody w kontekście czasu. Kuratorzy zrezygnują z chronologicznej struktury i przedstawią modę jako proces ponadczasowy. Punktem wyjścia ekspozycji został film „Orlando”, oparty na powieści Virdginii Woolf o tej samej nazwie.

Główny bohater filmu podróżuje w czasie, zmieniając stroje równolegle do epok.

Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture

(Fashion and Textile Museum, London, od 3 lipca do 4 listopada)

Według piosenkarki Marianny Faithfull, bohaterzy lat 60. jak wielu przed i po nich, zamierzali zmienić istniejący porządek świata. Rewolucję postanowiono rozpocząć od ubrań. W tym londyńskim ikonom stylu pomogły sklepy w Chelsea. Sprzedawano tam wyszukane haftowane bluzki, spodnie z aksamitu, kaftany z Indii i Bliskiego Wschodu. Ubrania te nosili Beatlesi i setki osób, dążących do wyrażania swej indywidualności poprzez wygląd.

Prada. Front and Back

(The Design Museum, London, od września)

Pierwsza wielka wystawa retrospektywna poświęcona dziedzictwu domu mody Prada, kuratorzy której zapewnią odwiedzającym głębokie zanurzenie w historii marki i jej założycielki Miucci Prada, opowie o wpływie Prada na nasze postrzeganie współczesnej mody luksusowej, o estetyce, sztuce, architekturze oraz teoriach społeczno-politycznych, podsycających inspirację czołowej włoskiej projektantki.

Dior

(Kunstmuseum, Haga,od 26 września do 28 lutego)

W 1947 roku w Paryżu Christian Dior założył dom mody o swoim nazwisku i stworzył pierwszą, zupełnie nowatorską kolekcję, która natomiast zyskała nazwę New Look dzięki ówczesnej redaktorce naczelnej amerykańskiego Harper’s Bazaar. Przez dziesięć następnych lat, od debiutu do swojej nagłej śmierci, projektant stworzył 22 kolekcji, każda z których była równie udana. Wystawa w Holandii skupi się głównie na historii domu mody za życia jego założyciela oraz wpływowi Christiana Diora na twórczość jego następców (Marc Bohan, Gianfranco Ferré, Johna Galliano, Raf Simons i Maria Grazia Chiuri).

Autorka: Katarzyna Bosak