Dokumenty o branży modowej - czyli historie, które warto znać - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Dokumenty o branży modowej – czyli historie, które warto znać

Dokumenty o branży modowej – czyli historie, które warto znać

Jakiś czas temu napisałam wpis Dokumenty o modzie, które trzeba obejrzeć ( możecie go przeczytać tutaj KLIK ), jednak wczytując się w niego doszłam do wniosku, że warto go nieco odświeżyć i uzupełnić o kilka innych tytułów. Tym razem skupiłam się bardziej na opowiadaniach o funkcjonowaniu mediów modowych oraz historiach osobowości, które od lat tworzą i ulepszają ten niesamowity świat pełen kreatywności. Wydaje mi się, że w tym trudnym dla nas wszystkim czasie, przyda się odrobina magii i inspiracji.

Gdzie jej szukać? Oto moje typy:

The September Issue

nytimes.com

Ten trafnie zatytułowany film dokumentalny nawiązuje do najważniejszego wydania Vogue, czyli wrześniowego numeru.  To właśnie ten egzemplarz pozostaje największym, w znaczeniu najgrubszym ze wszystkich.  Powstały dokument daje oglądającym nieograniczony dostęp do wewnętrznego funkcjonowania jednej z największych redakcji na świecie. Dzięki niemu można poobserwować, jak ciężką pracę  wykonuje Anna Wintour. W filmie pojawia się także Grace Codington, czyli była dyrektor kreatywna magazynu, której pasja i energia pomagają rozbić mity z filmu Diabeł ubiera się u Prady. 

In Vogue: The Editor’s Eye

inmoded.blogspot.com

Kilka lat po powstaniu The September Issue, reaktorzy amerykańskiego Vogue powrócili w kolejnym dokumencie o nazwie In Vogue: The Editor’s Eye. Okazją do jego stworzenia były 120 urodziny magazynu. Jednak w odróżnieniu od The September Issue, obraz ten nie skupia się na jednym zagadnieniu. Dzięki niemu można być świadkiem m.in. tego, jak powstawały niektóre z najbardziej znanych artykułów i edytoriali. Oprócz redaktorów pojawia się wiele znanych twarzy, m.in. projektanci: Marc Jacobs i Nicolas Ghesquière, oraz gwiazdy Hollywood m.in. Sarah Jessica Parker oraz Nicole Kidman.

Alexa Chung: The Future Of Fashion

wwd.com

„Przyszłość mody” to misja odkrywania głębi przemysłu i ogromnej różnorodności, która przyczynia się do zmiany trendów z wybiegów na sezonu na sezon”

– wyjaśnia redaktor współpracująca z Vogue, Alexa Chung. Dziennikarka postanowiła zbadać prawdę o branży mody tworząc serię Vogue Video, gdzie zadawała pytania, na które wszyscy chcemy poznać odpowiedzi.

Bill Cunningham New York

To historia zmarłego już fotografa i wieloletniego współpracownika New York Timesa – Billa Cunninghama w czasie pracy. Bill wyrobił sobie nazwisko w branży fotografując styl kolorowych ulic Nowego Jorku, w tym celu poruszał się po mieście na swoim charakterystycznym rowerze. Znany w branży, kochany przez wszystkich. „Wszyscy ubieramy się dla Billa” – tak o fotografie mówi w filmie Anna Wintour.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel

Na długo zanim redaktorzy mody stali się osobistościami, zanim gwiazdy stylu ulicznego i blogerzy kreowali trendy, żyła prawdziwa cesarzowa mody: Diana Vreeland. Była dziennikarką, która pomogła wprowadzić przemysł modowy do współczesności w latach sześćdziesiątych. Film opowiada o historii jej życia.  Od tego, jak z towarzyskiej dziewczyny stała się redaktor naczelną Vogue, a później konsultantką w Instytucie Kostiumów w Metropolitan Museum of Art. Dzięki dokumentowi dowiemy się, jak stała się jedną z najbardziej legendarnych redaktorek mody. 

Mademoiselle C

Mademoiselle C – tak nazywa się byłą redaktor naczelną Paris Vogue – Carine Roitfeld. Dokument opowiada o jej dążeniach do założenia nowego magazynu CR Fashion Book, już po odejściu z Condé Nast. Przyjaciółka Karla Lagerfelda, muza Toma Forda (obaj występują w filmie) oraz jej bogate i ciekawe życie, które Carine ujawnia wraz z jej debiutanckim projektem. 

Absolutely Fashion: Inside British Vogue

Aby uczcić stulecie British Vogue, telewizja BBC otrzymała  dostęp do tego, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami redakcji w Hanover Square. Poznacie kluczowych członków zespołu brytyjskiego Vogue oraz będziecie mieć okazję szpiegowania ukochanych twarzy świata mody, w tym Kate Moss, Edie Campbell oraz Mario Testino.

Chiara Ferragni: Unposted

Historia założycielki The Blonde Salad, czyli bloga o modzie, urodzie i stylu życia, dzięki któremu awansowała do rangi supergwiazdy.  Chiara Ferragni jest jednym z najsilniejszych autorytetów swojego pokolenia – ma ponad 19 milionów obserwujących na Instagramie, była pierwszą blogerką, która pojawiła się na okładce Vogue (Vogue Spain w kwietniu 2015 r.). Historia jej kariery została wykorzystana, jako case study przez Harvard Business School. Dokument Elisy Amoruso jest swoistą kroniką rozwoju Ferragni. Łączy domowe filmy z dzieciństwa, materiały z pokazów mody oraz posty na blogu, w celu ustalenia, czym tkwi sekret jej sukcesu (o którym pisałam tez tutaj KLIK).  Film eksploruje kulturę ifluencerów, a naukowcom, projektantom i fanom pozostawia refleksje nad charakterem współczesnych celebrytów.

Autorka: Kamila Cichocka