Jak zostać stylistką: praktyczny przewodnik dla ambitnych fashionistek - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Jak zostać stylistką: praktyczny przewodnik dla ambitnych fashionistek

Jak zostać stylistką: praktyczny przewodnik dla ambitnych fashionistek

 

Moda jest nie tylko sposobem wyrażania siebie, ale również ogromną branżą, która oferuje wiele możliwości na zrobienie kariery. Jeśli pasjonujesz się nią, uwielbiasz tworzyć stylizacje i chcesz pomagać innym w doborze garderoby, to ciekawą opcją na zawodowy rozwój może być zajęcie się stylizacją modową. Stylistka to osoba, która tworzy i koordynuje różnorodne stylizacje, pomagając swoim klientom wyrazić siebie poprzez ubrania i dodatki. To zawód, który wymaga kreatywności, wiedzy o najnowszych trendach i umiejętności pracy z ludzmi. Wyobraź sobie, że masz możliwość pracować z różnymi ludźmi, od zwykłych klientów po celebrytów, pomagając im odkryć im ich własny styl i wyglądać doskonale przy każdej okazji od zwykłego dnia w pracy biurowej i spotkan biznesowych po event na czerwonym dywanie. Jako stylistka będziesz miała szansę tworzyć unikalne stylizacje, dopasowane do osobowości, sylwetki i preferencji klienta.

W tym artykule przedstawimy praktyczny przewodnik, który pomoże Ci rozpocząć swoją drogę w tym obszarze. 

1.Zdobądź wiedzę teoretyczną

Poszerz swoją wiedzę na temat mody, trendów, kolorów, tkanin i stylów. Możesz zacząć od kursów związanych z modą lub przeczytania książki o jej historii. Ważne jest również śledzenie trendów i czytanie magazynów modowych i lifestylowych. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez STYLE NOT COM 🧢 (@stylenotcom)

2. Określ swój styl 

Klasyczny, paryski szyk, preppy czy może boho? Jakikolwiek to będzie, ważne żebyś dobrze i pewnie się w nim czuła. Pomocny będzie moodboard, inaczej tablica inspiracji, którą możesz wykonać samodzielnie np. Na tablicy korkowej lub poprostu w komputerze. Internet jest pełen kreatorów moodboardów. Umieść tam wszystko co związane z wybranym stylem; zdjęcia gotowych stylizacji znalezionych w sieci, paletę kolorystyczną, zdjęcia własnych outfitów oraz poszczególne elementy garderoby, które wyróżniają ten styl.  

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Karla Gruszecka (@karlagruszecka)

 

3.Buduj swoje portfolio 

Portfolio będzie twoją wizytówką. Powinny znaleźć się w nim dobrej jakości zdjęcia z twoimi stylizacjami. Pewnie zastanawiasz się jak takie portfolio zbudować, jest na to pare sposobów. Pierwszym z nich jest zaangażowanie znajomych i członków rodziny, mogą posłużyć ci jako modelki/modele, kolejną metoda na uzyskanie pięknych zdjęć jest znalezienie początkującego fotografa, który także jest w trakcie budowania swojego porfolio i szuka osób takich jak ty do pomocy przy sesjach. Ogłoszenia tego typu możesz znaleźć w mediach społecznościowych lub na stronach ogłoszeniowych.

 

4. Rozwijaj swoją sieć kontaktów 

W branży mody ważne jest budowanie relacji i nawiązywanie kontaktów. Uczestnicz w branżowych wydarzeniach, targach mody i spotkaniach, aby poznać innych profesjonalistów tj projektanci, fotografowie i makijażysci. Zdobywaj znajomości przez media społecznościowe tj Instagram czy Tik Tok, czasami nawet komentarz zostawiony pod postem może zaowocować w interesującą współpracę. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Vogue (@voguemagazine)

 

5. Bądź widoczna w sieci

Posiadanie konta na Instagramie czy TikToku to Must have każdej stylistki, możesz tam prezentować swoją pracę i pozyskiwać klientów. Oprócz tego warte rozważenia jest posiadanie własnej, profesjonalnej strony internetowej. Musi się tam znależć twoje portfolio i dane kontaktowe, strona powinna byc przejrzysta i łatwa w obsłudze. Tymi sposobami wykreujesz swoją markę osobistą

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kate Young (@kateyoung)

 

Droga do zostania stylistką mody nie jest łatwa. Wymaga pasji, zaangażowania i ciągłego rozwoju. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować jako freelancerka, czy zatrudnić się w agencji musisz zbudować swoje portfolio, aby pokazać swoją kreatywność, umiejętności i styl.  Bądź wytrwała, branża mody nie należy do najłatwiejszych!

Autorka: Aleksandra Kuska