Krokami kariery Kate Young - od asystentki Anny Wintour po stylistkę gwiazd - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Krokami kariery Kate Young – od asystentki Anny Wintour po stylistkę gwiazd

Krokami kariery Kate Young – od asystentki Anny Wintour po stylistkę gwiazd

Nie jedna dziewczyna chciałaby być bohaterką  Diabeł ubiera się u Prady. Wiele nas marzy by zrobić szybką, zawrotną karierę i jak najszybciej wejść do świata gwiazd. Owszem, kochamy filmy o modzie! Jednak niekoniecznie wystarczy w nich ról dla wszystkich. Niezależnie od tego czy marzysz o modelingu, fotografii czy stylizacji. Prawda jest taka, że branża mody jest hermetyczna i dosyć nietypowa, a konkurencja nigdy nie śpi. W modzie chce pracować naprawdę wiele osób i to właśnie początki są najtrudniejsze. Warto prześledzić rynek, zorientować się od czego zacząć i kim się inspirować! Teraz spróbujmy poznać początki kariery jednej z głównych stylistek gwiazd Hollywood – Kate Young!

Jak zaczynała Kate Young?

Kate Young od najmłodszych lat wykazywała się dużym wyczuciem mody. W jednym z wywiadów zaśmiała się, że pierwsze wypowiedziane przez nią słowo to oczywiście – buty. Jej edukacja poszła jednak inną drogą. W tamtych latach nie było oczywiste myśleć o modzie jako o kierunku kariery. Nawet obecnie wiele osób nie ma takiej wyobraźni. Kate studiowała język angielski i historię sztuki, ale to miłość do mody powiedziała ostatnie słowo. Nie mniej, humanistyczne studia bardzo jej się przydały.

Nauczyły ją dogłębnych obserwacji, kreatywności i płynnego pisania. Małymi krokami, latami wspinała się po szczeblach kariery, aby być tu gdzie teraz. W miejscu, gdzie rozpisują się o niej zagraniczne magazyny modowe jako o top stylistce, która ubiera największe gwiazdy Hollywood. Klientkami projektantki i stylistki z Nowego Yorku są takie nazwiska jak Selena Gomez, Margot Robbie, Dakota Johnson, Sienna Miller, Nina Dobrev czy Sophie Turner.

Pierwsze kroki – od stażystki w agencji modowej do asystentki w Vogue’u

Pierwszymi poważnymi doświadczeniami Kate była pomoc na London Fashion Week oraz staż w dziale mody w agencji Lynne Franks PR w Londynie. Dostała tam pracę młodszego asystenta, jednak pozostała w niej tylko sześć miesięcy. Czekał na nią rozwój w amerykańskim Vogue’u. Kto by to przegapił? Wszystko zaczęło się od telefonu. Filmowa scena, kiedy główna bohaterka odbiera telefon i jej życie się zmienia. Nonsens, to ona wykonała pierwszy krok! Jej determinacji towarzyszył szczęśliwy zbieg okoliczności. Mama jej dwóch kolegów, z którymi przyjaźniła się od dziecka, była dyrektorem kreatywnym w magazynie Glamour. Kate postanowiła zaprosić ją na lunch. Deser kończyła już na rozmowie w Condé Nast – globalnej firmie medialnej, odpowiedzialnej m.in za Vogue, The New Yorker, Glamour czy Vanity Fair. Dostała pracę w Vogue’u jako asystentka Paula Wilmota, dyrektora ds. PR. Kilka dni później asystentka Wintour zwolniła się z pracy, a Kate zajęła jej miejsce.

Kate Young – początki kariery w stylizacji

Na początku Kate miała zamiar iść w stronę dziennikarstwa modowego. Chciałam być jak Dorothy Parker. Myślałam, że będę dziennikarką działu mody. Dopiero po sześciu miesiącach pracy w Vogue zdałam sobie sprawę, że chcę być stylistką – wyznała Kate w The Zoe Report. Konkretnie stało się to, kiedy Anna Wintour dała Kate okazję na przeprowadzenie pierwszego wywiadu. Przygotowując go w domu nie poczuła, że sprawia jej to oczekiwaną radość. Wiedziała już, że była nie po tej stronie garderoby. Współpracowała z Anną Wintour przez rok. Kiedy tam była, nie było ani jednej straconej sekundy. Wydawało mi się, że może zrobić więcej rzeczy w ciągu jednego dnia niż większość ludzi w ciągu dwóch tygodni – wspomina Annę w rozmowie z Time Sensitive. Później spędziła w Vogue’u jeszcze trzy lata, już na kolejnych, wyższych stanowiskach. Nie było łatwo, przy pierwszych stylizacjach zdarzały się słowa krytyki, spowodowane innym gustem bądź wizją.

Początki współpracy z gwiazdami

Najważniejsza okazała się determinacja i wytrwałość. W tym czasie ciężko pracowała na swoje nazwisko, a dłuższy staż pracy zapewnił jej kontakty. Współpraca z gwiazdami zaczęła się od niewinnych wypożyczeń kreakcji przy sesjach. Aktorki, modelki i piosenkarki, z którymi pracowała Kate często potrzebowały czegoś na premierę, galę lub konferencję, były zachwycone tym co znajdywały u stylistki na backstage’u. Kiedy Young rozpatrywała swoją karierę w momencie wychowywania dzieci, stwierdziła, że po prostu najrozsądniej będzie skupić się na stylizowaniu celebrytów. Jej osobista estetyka i unikalne podejście do ludzi, stawiające ich potrzeby na pierwszym miejscu, są doceniane przez gwiazdy Hollywood i wszystkie magazyny na świecie. Oprócz pracy nad prezentacją jej sławnych klientów na spotkaniach prasowych i czerwonym dywanie, top stylistka realizuje również sesje do magazynów modowych, ubiera w kampaniach reklamowych i pokazach mody. Jaką radę dałaby Kate osobom stawiających pierwsze kroki w środowisku mody? Taką, którą sama kiedyś usłyszała, że słowo ,,nie’’ nie jest odpowiedzią. W branży kreatywnej nie ma rzeczy niemożliwych i zawsze istnieje jakaś alternatywa.

Gwiazdy, które stylizuje Kate: 

Dakota Johnson, Oscary

Selena Gomez

Margot Robbie

mart

Natalie Portman

Sienna Miller

___________________________

MARTA PODŚCIAŃSKA