Dieta gwiazd Intermittent Fasting - na czym polega? - issue27.pl
 • ZDROWIE  • DIETA  • Dieta gwiazd Intermittent Fasting – na czym polega?

Dieta gwiazd Intermittent Fasting – na czym polega?

Jennifer Aniston, Miranda Kerr, czy Halle Barry, to raptem kilka z długiej listy nazwisk celebrytów  jedzących zgodnie z zasadami Intermittent Fasting, czyli okresowych/ naprzemiennych postów.

Co to jest IF?

Podstawową zasadą tej diety – postu, jest przyjmowanie posiłków w określonych ramach czasowych. Zdecydowana większość z wariantów koncepcji, polega na ograniczeniu spożycia kalorii w wybrane dni, co najmniej 2 razy w tygodniu. Co istotne, w przypadku IF, schemat menu można konstruować w taki sposób, by dopasować go do własnych potrzeb. Według dietetyków Intermittent Fasting pomaga w odchudzaniu, poprawia regulację cholesterolu, ogólny stan zdrowia oraz zwiększa koncentrację. Istnieje kilka sposobów „szybkiego przerywania”, oto te najpopularniejsze:

Metoda 16/8

Post codzienny, trwający przez 14–16 godzin (można pić herbatę lub czarną kawę). Ten wariant organicza codzienny tryb jedzenia do 8–10 godzin. Zaleca się, by mężczyźni wybrali opcję postu 16 godzin, a kobiety 14 godzin. W okresie tzw. okienka, kiedy możesz spożywać posiłki, czyli przez te  8 do 10 godzin, szacunkowo zjesz dwa lub trzy posiłki.

Dieta 5/2 

W tym wypadku, spożywa się zdrowe jedzenie przez pięć dni w tygodniu. Natomiast przez kolejne dwa dni, organicza się dzienne spożycie kalorii do 500-600.

Eat-Stop-Eat 

Ta metoda chyba najbardziej restrykcyjna, bo wymaga 24-godzin na czczo raz lub dwa razy w tygodniu. Oznacza to, że w wybrane dni obowiązuje ścisły post. 

Zasady IF 

Ten rodzaj diety sprawia, że w organizmie powstaje czasowy deficyt kalorii.  To znaczy, że jeśli na przykład przez 2 dni w tygodniu nasze menu dostarczy organizmowi tylko 500 kcal, deficyt wyniesie średnio 1500 kcal dziennie – biorąc pod uwagę dietę ok. 2000 kcal. W stosunku tygodniowym daje to circa 3000 kcal mniej. 

Jeśli planujesz przejść na dietę IF, to poniżej znajdziesz też kilka wskazówek, które ci w tym pomogą: 

  • W czasie postu pamiętaj, aby nasycać swoje ciało posiłkami i pokarmami, które pomogą ci pozostać pełniejszym, czyli jeść produkty zawierające zdrowe tłuszcze i bogate w błonnik.
  • Pobierz aplikację do śledzenia postów, aby zobaczyć swoje postępy.
  • Zacznij dzień od czarnej kawy (lub czarnej herbaty), aby zmniejszyć apetyt i zapewnić energię na cały dzień.
  • Wypróbuj metodę z solą.  Posyp trochę na nadgarstku i zlizuj, aby zminimalizować apetyt.
  • Utrzymuj stały harmonogram ćwiczeń. Regularne ćwiczenia nie tylko przyspieszą twoje wyniki i poprawią nastrój, ale także pomogą zadbać o zdrowy metabolizm.

Uwaga! Przerywany post , czyli Intermittent Fasting może nie być odpowiedni dla wszystkich. Zanim przejdziesz na ten sposób żywienia, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem specjalistą.  

___________________________