Zawód - fotograf mody ulicznej. O fascynacji streetstylem rozmawiamy z Martyną Mierzejewską - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • Zawód – fotograf mody ulicznej. O fascynacji streetstylem rozmawiamy z Martyną Mierzejewską

Zawód – fotograf mody ulicznej. O fascynacji streetstylem rozmawiamy z Martyną Mierzejewską

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób interesowało się trendami pojawiającymi się na ulicy. Obecnie, to jeden z istotniejszych elementów dyktujących trendy w branży. Dziedziną fascynują się projektanci i redaktorzy najważniejszych tytułów modowych na świecie, którzy z uwagą śledzą, to co dzieje się poza wybiegami. Na pokazy i do współprac przy kampaniach chętnie zapraszają influencerów, będących w pewnym sensie przedstawicielami tego nurtu. Jednak nie tylko twórcy mody są zafascynowani trendami i streetstylem, podzielają ją także fotografowie. To właśnie ta grupa ostatnio dynamicznie rozwija się uchwycając najciekawsze modowe smaczki z ulicy. O tym i innych aspektach tej pracy rozmawiamy z Martyną Mierzejewską, polką, która od kilku lat zajmuje się fotografowaniem streetstylu. 

1.Kiedy zaczęła się Twoja fascynacja streetstylem?

Fascynacja streetem zaczęła się ok. 10 lat temu. Przeglądałam dużo fotografii z fashion weeków i marzyłam, aby robić to samo co najlepsi z branży. Wydawało mi się to w tamtym czasie dosyć absurdalne tym bardziej, ze z fotografią nie miałam nic wspólnego. Wszystko zmieniło  się w momencie gdy w wieku 26 lat wyjechałam na 2-letnią wymianę do USA. To NYC tak naprawdę zainspirował mnie do realizacji marzenia, fotografowania fashion weeków i robienia własnych projektów z nowojorczykami. Nie mogłam sobie wymarzyć lepszego początku. NYC dał mi siłę, nauczył pewności siebie a  przede wszystkim walki o marzenia. Spotkałam tam wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym nie poddałam się i mogę z dumą powiedzieć, że cieszę się, że jestem w tym miejscu w jakim teraz jestem. 

https://www.instagram.com/p/CAVXFNanGfX/

2.Na czym dokładnie polega to zajęcie?

Praca fotografa streetstyle polega na uchwyceniu mody ulicznej: „załapanie” tego idealnego momentu w ruchu, pokazanie emocji, ciekawych outfitów. Nie tylko chodzi o styl danej osoby, ale o osobowość, o jej twarz, całokształt. Każdy fotograf pracuje według swoich kryteriów, swojego stylu, estetyki. Ja w głównej mierze skupiam się na modzie męskiej oraz na ciekawych, oryginalnych osobach. Pracując na fashion weekach i robiąc materiał dla klienta koncentruję się na tym czego on potrzebuje; trendy, konkretne osoby, rodzaje sneakersów etc…. Również w ostatnim czasie streetstyle stał się na tyle popularny, że marki tworząc content na social media, publikują właśnie tego typu zdjęcia swoich produktów.  

https://www.instagram.com/p/CAn0hf5HWdr/

3.Czy udało Ci się sfotografować jakoś sławną postać – taką popularną w świecie mody?

Sfotografowałam bardzo dużo osób ze świata mody – począwszy  od projektantów, po stylistów. Zaliczyć do nich mogę min: Anna Wintour, Nick Wooster ( mój ulubiony), Giorgio Armani, Mobolaji Dawodu…Również sfotografowałam takie osoby jak: Woopie Goldberg, Christina Aguilera, Asap Rocky czy Jared Leto. Bardzo się ciesze, że fotografia daje mi tak wiele możliwości. 

https://www.instagram.com/p/CBsb_SYnvel/

4.Czy masz jakieś ulubione miejsca, gdzie znajdujesz najwięcej ciekawie ubranych osób?

Bez wątpienia jest to NYC. Moja największa miłość. Najlepszym miejscem do fotografowania najlepiej ubranych ludzi jest SoHo. Mogę tam przebywać godzinami i „łapać” same perełki jeśli chodzi o modę. Musze tutaj podkreślić ze w NYC moda męska przewyższa nad kobiecą. Faceci ubieraja się genialnie, dlatego zawsze mam tam co robić. Moją uwagę przykuwają również Afro – Amerykanie i to im poświęcam dużą część swojej fotografii. Uwielbiam rożnorodność a to miasto daje mi wszystko to co trzeba. Z kolei w Europie uwielbiam fotografować największe targi mody męskiej we Florencji: Pitti Uomo. Włoski styl jest mi bardzo bliski. Nie mogę zapomnieć również o Londynie, który skradł moje serce ze względu na podobieństwo do NYC. Pracując na fashion weekach zawsze wiemy kogo możemy spotkać. Natomiast największa frajde dają mi zawsze moje prywatne poszukiwania. Wyłapuje wtedy  same najlepsze osoby pod katem stylu,  jak i osobowości. Bardzo lubię chodzić godzinami po mieście z aparatem i fotografować. 

5.Jakie masz plany na przyszłość związane ze swoją profesją?

Planów mam bardzo dużo i małymi krokami realizuje każdy z nich. Na pewno chce skupić się głównie na modzie  męskiej – zawsze chciałam być kojarzona z tym rodzajem fotografii. Zależy mi również na pokazywaniu różnorodności, piękna które jest w każdym bez względu na kolor skóry, orientacje itp.  Z czasem będę wchodzić w inny rodzaj fotografii. Marzą mi się oprócz fotografowania edytoriali, koncerty raperów za granicą, wydarzenia sportowe czy duże gale. Staram się słuchać swojej intuicji i wchodzić w to co leży w moich zainteresowaniach.