Wszystko, co warto wiedzieć o 5 sezonie The Crown - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Wszystko, co warto wiedzieć o 5 sezonie The Crown

Wszystko, co warto wiedzieć o 5 sezonie The Crown

Serial opowiadający w przystępny sposób historię z życia brytyjskiej rodziny królewskiej podbił serca widzów i jest prawdziwą perełką Netflixa. Wysokobudżetowy i nagradzany show wpłynął na umocnienie pozycji platformy, jako producenta kasowych treści rodem z Hollywood. W pierwszych dwóch sezonach, w rolę królowej Elżbiety wcieliła się Claire Foy. Za ten występ aktorka zgarnęła zarówno Złoty Glob, jak i Emmy. W kolejnych odcinkach serii, brytyjską monarchinię zagrała Olivia Colman, natomiast księcia Filipa Tobias Menzies. Rolę księżniczki Małgorzaty otrzymała Helena Bonham Carter, czyniąc ten serial jeszcze ciekawszym. W zapowiadanej czwartym sezonie ekipa powróci w tym samym składzie, jednak zmiana warty zaplanowana jest na sezon 5.

Jeszcze przed lockdownem, 31 stycznia 2020 roku twórca programu Peter Morgan podał informację, że właśnie to będą ostatnie odcinki netflixowego show, a Królową zagra Imelda Staunton. Pół roku później, media i fanów serii zaelektryzowała wiadomość, że w rzeczywistości The Crown będzie miał 6 sezonów. Dlatego jeszcze przed listopadową premierą podsumujemy wszystko, co udało nam się ustalić na temat odcinków planowanych na 5 sezon.

Kto zagra Królową?

Znana z grania złośliwej Dolores Umbridge w serii o Harrym Potterze Imelda Staunton, zastąpi Olivię Colman jako królową Elżbietę w piątym sezonie. W jednym z wywiadów przyznaje, że jest zachwycona możliwością dokończenia dzieła rozpoczętego przez swoje poprzedniczki Clay Foy oraz Olivię Colman. Twórca serii jest pod wielkim wrażeniem talentu aktorki, który nazywa zdumiewającym.

Jednak nie tylko postać królowej zyska nową odsłonę, rolę księżniczki Małgorzaty przejmie Lesley Manville. Aktorka jest prawdopodobnie najbardziej znana szerszej publiczności z nominowanego do Oscara i nagrody BAFTA filmu Phantom Thread, gdzie zagrała u boku Daniela Day-Lewisa.

Postać księcia Filipa od piątego sezonu zagram Jonathan Pryce, znany m.in.  z Gry o Tron.  Walijski 73-letni zdobył swojego w kategorii najlepszy aktor w 2020 roku za rolę w filmie Dwóch Papieży. Wcześniej Pryce występował w roli królewskich bohaterów w wielu dziełach Szekspira – w tym zdobywcy nagrody Oliviera, jako Hamlet na Broadwayu.

Jakie zdarzenia znajdą się w sezonie 5?

Do tej pory każda seria The Crown obejmowała okres około dziesięciu lat. Ponieważ trzecia sezon dobiegł końca w roku 1977 r., oczekuje się, że czwarty sezon rozpocznie się pod koniec lat 70. i zakończy około 1990 r. Teorię tę wzmacnia obecność dwóch nowych członków obsady: Emmy Corrin jako księżnej Diany i Gillian Anderson jako Margaret Thatcher. Mając to na uwadze, sezon piąty może rozpocząć się na początku lat 90. i zakończyć we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Morgan nawiązał do tego okresu w oświadczeniu, mówiąc, że Staunton „zabierze Koronę w XXI wiek”.