Filmy dokumentalne o księżnej Dianie, które warto obejrzeć po The Crown - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Filmy dokumentalne o księżnej Dianie, które warto obejrzeć po The Crown

Filmy dokumentalne o księżnej Dianie, które warto obejrzeć po The Crown

 

Piąty sezon The Crown to bez wątpienia kronika jednego z najbardziej burzliwych rozdziałów w życiu księżnej Diany. W kultowej produkcji poruszono bowiem wątek długoletniego rozpadu małżeństwa z księciem Karolem. W tle tej burzliwej relacji pokazano także losy innych członków rodziny, jednak głównym wątkiem tego sezonu z stała się z pewnością relacja następcy tronu i jego nieszczęśliwej małżonki.

Kolejna seria pełna jest skandalicznych wywiadów telewizyjnych i romansów, jakie miały miejsce po obu stronach konfliktu. Jednak wciąż po 25 latach od śmierci księżnej Diany,  odczuwamy pewien niedosyt, jest więcej pytań niż odpowiedzi.

Dlatego w naszym wpisie polecamy cztery filmy dokumentalne, które warto teraz obejrzeć, aby uzyskać pełniejsze i bardziej szczegółowe zrozumienie życia i spuścizny Lady Di. Dokumenty poruszają takie kwestie, jak nieszczęśliwe i trudne dzieciństwo, czy zmagania z problemami ze zdrowiem psychicznym oraz wpływ, jaki jej śmierć wywarła na najbliższych, kraj oraz cały świat.

1.Księżna Diana: Nasza matka

Dokument przedstawia spotkanie synów księżnej – Williama i Harrego, który spotykają się po raz pierwszy, aby publicznie mówić o swojej matce. Przeglądają osobiste albumy ze zdjęciami i zastanawiają się nad swoimi wspomnieniami o niej jako o zawsze czułej, kochającej zabawę matce. 

2.Diana, 7 Days 

Dokument ten przedstawia zdarzenia, które miały miejsce w ciągu tygodnia po śmiertelnym wypadku samochodowym w Paryżu. Ze współczuciem i powściągliwością splata ze sobą wspomnienia jej najbliższych.  

3.Diana: In Her Own Words

To jednostronna relacja księżnej Diany przedstawiająca fascynujący wgląd w stan jej umysłu w czasie separacji. Przedstawienie własnej historii, która została opowiedziana zdenerwowanym i drżącym głosem gwarantuje gęsią skórkę.

4. The Princess

Dokument powstały na podstawie archiwalnych filmów, przedstawionych chronologicznie. Rozpoczyna się momentem, gdy roje paparazzi gromadzą się przed Ritzem, by zobaczyć Dianę i jej chłopaka Dodiego Fayeda. Sytuacja miała miejsce zaledwie kilka godzin przed tragicznym wypadkiem. Następnie cofamy się do lat 80. i widzimy młodą Dianę ściganą przez reporterów. Przedstawione zostały takie wydarzenia, jak zaręczyny z księciem Karolem, ich ślub.  Film podkreśla rolę, jaką odegrali w jej życiu redaktorzy gazet, komentatorzy oraz opinia publiczna.