Dokumenty o modzie, które trzeba obejrzeć - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Dokumenty o modzie, które trzeba obejrzeć

Dokumenty o modzie, które trzeba obejrzeć

Moda nie kończy się na wspaniałych ubraniach i pięknych sesjach zdjęciowych. Moda to przede wszystkim inspirujące osobowości, które ją tworzą oraz ich budzące emocje podejście do kształtowania tego świata. To właśnie, dzięki awangardowym twórcom i wizjonerom, ta branża stała się tak fascynująca.

Miłośnicy świata mody, zainteresowani historią branży chętnie poznają historie ludzi odpowiadających za formowanie tego kierunku i stawianie wyzwań ich następcom. Dzięki platformom takim jak na przykład Netflix, dostęp do filmów dokumentalnych o ikonach mody jest nieograniczony. Jeśli zastanawiacie się, które z nich warto zobaczyć, koniecznie przeczytajcie moje subiektywne zestawienie:

Franca: Chaos and Creation

Dokument opowiadający o France Sozzani,  legendarnej redaktor naczelnej włoskiej edycji Vogue, która stała na jego czele przez 28 lat. Ten film, to niezwykłe przedstawienie życia dziennikarki, zaprezentowane w dość intymny sposób, być może dlatego, że został nakręcony przez jej syna fotografa Francesco Carrozzini. Sozzani należy do kanonu najważniejszych ludzi w branży modowej na świecie. To dzięki jej innowacyjnym wizjom Vogue Italia zyskał i utrzymywał swój prestiż oraz nowoczesne podejście do tworzenia magazynu modowego przez wiele lat.  

Dziennikarka miała w zwyczaju mawiać Moda jest odzwierciedleniem epoki, w której żyjemy. Dlaczego, więc magazyn miałby być wyłączony z rzeczywistości? Można śmiało powiedzieć, że właśnie tak brzmiało motto magazynu za czasów Sozzani. Dzięki France, Vogue poruszał wiele kontrowersyjnych tematów, najczęściej przedstawionych za pomocą fotografii. Sozzani wierzyła, że obrazy mają potężną siłę.  

Casablancas: mężczyzna, który kochał kobiety

Film,  który w niezwykle interesujący oraz zabawny sposób opowiada historię kontrowersyjnego życia Johna Casablancasa, twórcy zjawiska “Supermodelek” oraz założyciela agencji modelek o międzynarodowej renomie – Elite Model Managment. To właśnie Casablancas wylansował czołowe gwiazdy modelingu lat 90′ m.in. Cindy Crawford, Claudia Schiffer, czy Naomi Campbell, które stały się jego ikonami. Zgodnie z jego koncepcją modelki miały być celebrytkami, ikonami popkultury. Dokument wyreżyserowany przez Huberta Woronieckiego przedstawia nie tylko wyjątkową biografię Johna Casablancasa, ale także dynamikę rozwoju biznesu modowego na przestrzeni lat oraz interesującą historię branży.

Manolo: The Boy Who Made Shoes for Lizards

Urocza ekranizacja historii Manolo Blahnika, legendarnego projektanta obuwia, pochodzenia czeskiego. Tak dokładnie tego, którego sandałki uwielbiała Carrie Bradshaw z Sexu w Wielkim Mieście. Z dokumentu poświęconemu Blahnikowi, dowiemy się, jak przebiega [jego] proces twórczy oraz co go inspiruje. Poznajemy także jego wspaniałą osobowość. Ciekawym elementem tego obrazu są wypowiedzi autorytetów modowych takich, jak Anna Wintour, Caroline Herrera oraz gwiazd  Rihanna, Karlie Kloss.

Iris 

Porywające przedstawienie ekscentrycznej ikony świata mody, Iris Apfel. Unikalność i oryginalność, to z pewnością określenia, jakie można przypisać tej niezwykle ekstrawaganckiej osobowości. Wszyscy doskonale znamy cechy charakterystyczne Jej wizerunku: wielkie, okrągłe okulary, maksymalistyczne podejście w dobieraniu biżuterii oraz czerwoną pomadkę na ustach. Z dokumentu dowiecie się m.in., że Iris Apfel oprócz mody uwielbia aranżować wnętrza. Wraz z mężem założyła firmę specjalizującą się w tym fachu – Old World Weavers, która urządziła wystrój Białego Domu dla dziewięciu prezydentów USA. 

 

Autorka: Kamila Cichocka