6 ciekawych dokumentów do obejrzenia na platformach streamingowych - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • 6 ciekawych dokumentów do obejrzenia na platformach streamingowych

6 ciekawych dokumentów do obejrzenia na platformach streamingowych

Część z nas od czasu do czasu uwielbia oglądać filmy dokumentalne na znanych platformach streamingowych. Najczęściej przyciągają historie, które są tak niewiarygodne, że ciężko jest uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę. Oprócz przerażających obrazów, chętnie oglądamy również biografie ludzi sukcesu lub ulubionych artystów. Jeśli chcesz zobaczyć rzeczywistość, tak samo fascynującą jak fikcja, to przedstawiamy najciekawsze filmy dokumentalne, jakie ostatnio widziałyśmy.

1.Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo 

Wydaje mi się, że nie ma nic bardziej fascynującego niż kult. Dodajmy do tego ten element w postaci skorumpowanych przywódców oraz poligamistycznych praktyk, a otrzymasz ciekawy dokument dotyczący Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Sam tytuł – Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo jest zarysem tego, jak kobiety powinny się zachowywać według ich przywódcy, Warrena Jeffsa. Dokument zgłębia się w problematyczne tradycje tego konkretnego kultu i działania ich przywódcy.

2.Victoria’s Secret: Angels and Demons

Jedna z najpopularniejszych marek bielizny na całym świecie ma dość niepokojącą przeszłość, a film dokumentalny Victoria’s Secret: Angels and Demons wyjaśnia co, kryje się za cukierkową fasadą. Dokument, dostępny w serwisie Hulu przedstawia problematyczne wykorzystywanie kobiet przez markę i nieosiągalne oczekiwania, jakie stawiała kobiecym ciałom.

3.Najbardziej znienawidzony człowiek w internecie

Trzyczęściowy miniserial Netflixa ukazuje kulisy powstania i historię pornograficznej witryny z 2010 roku, znanej jako „Is Anyone Up?”.  Strona stworzona przez Huntera Moore’a powstała, aby umożliwić każdemu przesyłanie zdjęć innej osoby bez jej zgody, często wraz z danymi osobowymi. W 2012 roku magazyn Rolling Stone nazwał Moore „Najbardziej znienawidzonym człowiekiem w Internecie”, po tym, jak został zdemaskowany za stworzenie przerażającej strony. Dokumenty opowiadają historię Charlotte Laws, matki, której misją było usunięcie osobistych zdjęć jej córki ze strony.

4.Britney kontra Spears

Miłośnicy Britney Spears ucieszyli się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy piosenkarka została w końcu zwolniona z opieki kuratorskiej. Po latach skandowania „Free Britney” i słuchania opowieści grozy o tym, przez co księżniczka popu musiała przejść w ciągu ostatnich prawie 14 lat pod „opieką” jej ojca, Jamiego Spearsa i prawnika Andrew M. Walleta, widzowie mogą obejrzeć wydarzenia, które doprowadziły do objęcia artystki opieką kuratorską, a później bitwę o wolność Britney.

5.White Hot: The Rise and Fall of Abercrombie & Fitch

Abercrombie & Fitch nie zawsze była modną, inkluzywną i przystępną cenowo marką, którą wszyscy znamy i kochamy dzisiaj. W rzeczywistości firma musiała pracować nad naprawą swojej reputacji po latach rasizmu i nie oszukujmy się, przytłaczających zapachów. Marka królowała na przełomie lat 90. i 2000, ale jakim kosztem? Taktyka wykluczania, elitaryzm i wyzysk to kluczowe zarzuty do A&F. Dokument dostępny na Netflix.

6.Dziewczyna ze zdjęcia

Kiedy obejrzysz Dziewczynę ze zdjęcia, nie uwierzysz, że to prawdziwy przypadek – ciężko będzie Ci uwierzyć, że to się rzeczywiście wydarzyło. Podążający za przejmującą historią Suzanne Sevakis dokument wciągnie Cię w życie młodej, ambitnej dziewczyny oraz jej obsesyjnego ojczyma. Franklin Delano Floyd porwał Sevakis i jej rodzeństwo, gdy miała zaledwie 5 lat, w czasie, gdy jej matka była w więzieniu. Po umieszczeniu rodzeństwa w rodzinie zastępczej, Floyd wychowywał Suzanne jako własną córkę, później zmusił ją do małżeństwa z nim i uczynił ją matką swojego dziecka. Kiedy Sevakis zostaje znaleziona martwa na poboczu drogi po pozornym uderzeniu i ucieczce, pojawiają się pytania dotyczące jej śmierci i życia, które była zmuszona prowadzić.