Najlepsze filmy Małgorzaty Szumowskiej - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Najlepsze filmy Małgorzaty Szumowskiej

Najlepsze filmy Małgorzaty Szumowskiej

Już wiemy, że w najbliższej gali Oscarowej Polskę będzie reprezentował  film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta “Śniegu już nigdy nie będzie”. Komisja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej musiała podjąć trudną decyzję, gdyż wśród konkurentów filmu reżyserki znalazły się dzieła takie jak: “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek, “Sala samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa, “Klecha”, reż. Jacek Gwizdała czy  “Supernova”, reż. Bartosz Kruhlik. 

Projekty stworzone w duecie świetnej reżyserki i znanego operatora zawsze przyciągały do kin tłumy widzów, a czy tak będzie i tym razem? Musicie to sprawdzić sami.

Wcześniejsze produkcje Małgorzaty Szumowskiej są rozpoznawalne i doceniane w filmowym środowisku na całym świecie. Na swoim koncie ma wiele sukcesów związanych z poważnymi festiwalami. Jej filmy uważane są za warte uwagi, które niosą za sobą przesłanie, a niekiedy skupiają się na ważnych problemach społecznych, które niestety częściej są ukrywane niż pokazywane. 

Poniżej przypominamy kilka filmów Szumowskiej, które uważamy za ważne i warte obejrzenia. Może to właśnie te filmy pokażą Wam pewne sprawy z kompletnie innej perspektywy i przy okazji zachęcą do obejrzenia nowej produkcji reżyserki.  

“Twarz” (2017)

Historia oparta jest na postaci Jacka, który uległ poważnemu wypadkowi w związku z czym wymagał pilnej operacji, a był to pierwszy zabieg rekonstrukcji twarzy w Polsce. Akcja toczy się w małym, polskim miasteczku, w którym mieszkańcy są dość stereotypowi i to właśnie na nich Szumowska skupia swoją uwagę, a nie na głównym bohaterze, który był tylko bodźcem do pokazania ważniejszego problemu. Wspomniana społeczność jest delikatnie karykaturalna, przerysowana, ale może właśnie dzięki temu zabiegowi widz może zwrócić większą uwagę na nasze przywary i  kompleksy narodowe. 

“W imię” (2013)

Duchowny Adam (Andrzej Chyra) pracuje z trudną młodzieżą w tak zwanych ogniskach. Chłopcy, jak i główny bohater świetnie się dogadują, potrafią znaleźć wspólny język. Szumowska przedstawia księdza Adama jako zwykłego człowieka, który jest samotny, tęskni za uczuciem i bliskością drugiego człowieka. Boryka się on z wątpliwościami świata codziennego, ale decyzja o zostaniu klerykiem pozwoliła mu zapomnieć o przeszłości, aż do czasu poznania jednego z podopiecznych – Łukasza  Łukasza (Mateusz Kościukiewicz). Do samego końca, Szumowska trzyma widza w niepewności. Nie do końca wiadomo czy główny bohater będzie w stanie zmierzyć się z własnymi słabościami, popędem i prawdą z przeszłości, przed którą próbował uciec czy nękające go demony nie dadzą o sobie zapomnieć. 

Body/Ciało (2015)

Prokurator (Janusz Gajos) i jego córka (Justyna Suwała), która cierpi na jedną ze śmiertelnych chorób psychicznych – anoreksję próbują się otrząsnąć, znaleźć nić porozumienia po tragicznej śmierci żony i matki, która była spoiwem ich rodziny. Pewnego dnia, terapeutka dziewczyny – Anna oznajmia, że zmarła próbowała się z nią kontaktować z zaświatów i ma im coś do przekazania. Czy cyniczny mężczyzna będzie w stanie uwierzyć w tą historię i zmienić swoje poglądy na aspekt życia i śmierci? Czy dzięki Annie bohaterowie odbudują  swoją relację ojca i córki? 

Sponsoring (2011)

Dramat społeczny stworzony dzięki kooperacji Niemiec, Polski oraz Francji. Reżyserka za pomocą dziennikarki czasopisma dla kobiet bada zjawisko sponsoringu wśród studentek uniwersytetu. Szumowska nie ocenia ani nie poucza swoich bohaterek. Stara się pokazać motywy, jakimi kierują się młode dziewczyny. Warto zauważyć, że w tym filmie brak historii o trudnym dzieciństwie czy toksycznej rodzinie. Studentki są w pełni świadome swoich decyzji i doskonale wiedzą na co się godzą. Ten wymowny film doskonale przedstawia relacje międzyludzkie i seksualność z perspektywy zarówno kobiety, jak i mężczyzny. 

33 sceny z życia (2008)

Główna bohaterka Julia jest znaną fotografką, która odnosi wiele zawodowych sukcesów. Pochodzi z zamożnej rodziny, która jak mogłoby się wydawać nie ma większych problemów. Jednak, wszystko się zmienia, gdy okazuje się, że matka Julii, znana autorka powieści kryminalnych jest chora na raka. Szumowska pokazuje, jak choroba bliskiej osoby i śmierć, która jest jej następstwem potrafi wywrócić życie o 180 stopni. Bohaterowie muszą zmienić swoje nastawienie, a może i nawet zacząć wszystko od początku w kompletnie innym porządku. Jest to niezwykle przejmująca, bardzo osobista i przepełniona doświadczeniami historia, która opowiada o śmierci bliskiej osoby. 

______________

Zdjęcie:polishnews.co.uk