Francuskie kino - filmy idealne na weekend - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Francuskie kino – filmy idealne na weekend

Francuskie kino – filmy idealne na weekend

 

Kino francuskie najczęściej kojarzy się z lekkimi i pełnymi humoru komediami, jednak producenci z nad Sekwany mają w swoim dorobku do zaoferowania widzom o wiele więcej. Poniżej znajdziecie kilka tytułów, które warto obejrzeć podczas zbliżających się jesiennych, długich wieczorów.

1/ Nędznicy

Film okrzyknięty jako jedno z najgłośniejszych dzieł francuskiego kina ostatnich lat. Paryskie przedmieście Montfermeil to miejsce, w którym o wpływy walczą lokalne służby policyjne z miejscową społecznością rządzącą się własnym kodeksem praw. Do miejscowego posterunku dołączył Stephane Ruiz, który nie do końca jeszcze rozumiem system wymierzania sprawiedliwości, którym posługują się jego nowi współpracownicy. Jednak pewnego razu, ich działania zostają zarejestrowane przez drona młodego mieszkańca Montfermeil. Policjanci wiedzą, że ewentualne udostępnienie nagrania może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

2/ Jutro będziemy szczęśliwi

Samuel do pewnego momentu wiedzie beztroskie życie na francuskiej Riwierze. Do momentu, gdy odwiedza go jedna, z jego bliższych przyjaciółek z przeszłości. Kobieta nie przyjeżdża jednak sama. Okazuje się, że wraz z nią przyjechała ich wspólna, malutka córka Gloria. Kobieta po czasie niespodziewanie znika, a dziewczynka zostaje z Samuelem. Życie mężczyzny zmienia się o 180 stopni, ale po upływie kilku dni okazuje się, że świetnie wdał się w rolę ojca. Po wspólnie spędzonych latach, w życiu Samuela i Glorii znowu pojawia się Kristin. Jak się okazało, kobieta na nowo chciałaby zaistnieć w życiu dziewczynki.

3/ Nietykalni

To jeden z tych filmów, który można oglądać setki razy i nigdy się nie znudzi. Na zmianę – cieszy i wzrusza do łez.

Philippe – milioner, który na skutek wypadku został sparaliżowany szuka osoby, która pomogłaby mu w codziennych czynnościach i była pewnego rodzaju opiekunem. Mężczyzna zatrudnia Drissa, chłopaka z przedmieścia, który od jakiegoś czasu poszukiwał pracy. Z pozoru mogłoby się wydawać, że mężczyżni są kompletnie różni i nie znajdą nici porozumienia. Jak się okazało, złudzenie było złudne, gdyż pomiędzy mężczyznami zawiązała się naprawdę bliska przyjaźń.

4/ Za jakie grzechy dobry Boże

To przedstawiona z ogromną dozą humoru historia konserwatywnej rodziny. Rodzice – Claude i Marie marzyli, aby przyszli mężowie ich córek byli dobrze sytuowani względem pracy oraz pochodzenia. Jednak ich marzenia nie do końca się spełniły. Wybory córek są całkowicie inne od oczekiwań ich rodziców. Isabelle wiąże się z Arabem, prawnikiem Rashidem, Odile z Davidem, który jest pochodzenia żydowskiego, a  Segolene jest zakochana w  Chao Lin pochodzącym z Chin. Ostatnie nadzieje, rodzice pokładają w swojej najmłodszej córce i są bardzo ciekawi jakiego wyboru dokona. 

5/ Życie Adeli – rozdział 1 i 2

Widzowie zaczynają towarzyszyć Adeli, gdy ma 15 lat. Obserwują jej pierwsze zauroczenia, zbliżenia, kontakty z rówieśnikami, a także pierwsze miłosne rozterki. Jej pogląd na temat związków zmienia się, gdy poznaje niebieskowłosą Emmę. Dziewczyny razem odkrywają swoje pragnienia, pożądania, o których nigdy wcześniej nawet nie myślały.

 

_______