Najlepsze skandynawskie filmy i seriale - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Najlepsze skandynawskie filmy i seriale

Najlepsze skandynawskie filmy i seriale

 

Produkcje skandynawskie już od dłuższego czasu budzą zainteresowanie wśród miłośników kina oraz seriali. Powstałe na północy materiały wniosły sporo świeżości i są doskonałą alternatywą dla osób znudzonych hollywoodzkimi propozycjami. Poniżej przedstawiamy 6 tytułów, które z pewnością warto zobaczyć.

1/ Na rauszu 

Film opowiada historię 4 zaznajomionych nauczycieli, którzy pracują w szkole średniej. Pewnego dnia wpadają na pomysł, aby przetestować na własnej skórze teorię, która mówi, że codzienna, mała dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i otaczających ludzi. Jednakże, mężczyźni w swoim postanowieniu nie uwzględniają jednej bardzo ważnej kwestii, a mianowicie bycia pod wpływem alkoholu przez niemalże cały dzień. 

2/ Rząd

Wątki serialu przeplatają się między sferą polityczną i medialną. Mimo, że pierwszy sezon serialu był emitowany 11 lat temu to nadal jest bardzo aktualny i zdecydowanie można powiedzieć, że trzyma w napięciu. W Danii, na czele rządu staje Brigitte Nyborg Christensen, który pochodzi z partii Umiarkowanych. W codziennych obowiązkach pomaga jej zaufany spin-doktor Kasper Juul. Niestety jej praca bardzo ingeruje w jej życie osobiste w związku z czym na to ogromny wpływ na jej relacje z rodziną i przyjaciółmi. 

3/ Królowa kier

Anne jest znaną prawniczką, która głównie zajmuje się sprawami związanymi z molestowaniem seksualnym nieletnich, a jej mąż Peter jest bardzo dobrym lekarzem. Prywatnie są rodzicami kilkuletnich bliźniaczek. Dobra sytuacja finansowa i status społeczny pozwala im na zamieszkanie w dużym, bardzo eleganckim domu. Pewnego dnia, codzienność rodziny się zmienia, gdy odwiedza ich Gustav – syn Petera z pierwszego małżeństwa, który zostanie z nimi na dłużej ze względu na problemu chłopca w byłej szkole. W pewnym momencie, pomiędzy Anne i Gustavem rodzi się romans, mimo że oboje są świadomi tej zakazanej relacji. Niestety, po jakimś czasie, wszystko się komplikuje. Czy chwila zapomnienia przekreśli spokojne,  rodzinne życie Petera i Anne?

4/ Dziewczyna z Oslo

Thriller powstały w koprodukcji norwesko-izraelskiej, opowiada historię Norweżki, dyplomatki, której córka została uprowadzona.  Kobieta wyrusza na Bliski Wschód, aby odnaleźć swoje dziecko. Ma szczera nadzieję, że przyjaciele z dawnych lat jej pomogą. 

Serial ma dopiero jeden sezon, ale bardzo dobrze ukazuje zawiłości, zarówno polityczne, kulturowe jak i obyczajowe. 

5/ Kalifat

Połączenie szwedzkiego dramatu i thrillera opowiada o planowanym zamachu ISIS, czyli Państwa Islamskiego. Celem ataku miała być Szwecja. W serialu ukazane są losy kobiet, które znajdują się w przeróżnych sytuacjach życiowych, ale uwaga widza jest skupiona głównie na 3 bohaterkach: matki, studentki oraz policjantki. 

Serial doskonale pokazuje rolę kobiet w państwie islamskim oraz sposób, w jaki są traktowane przez mężczyzn.

6/ Rita

Duński komediodramat, który opisuje losy Rity – Duńczynki i nauczycielki, która ma doskonały kontakt ze swoimi uczniami, ale niestety o wiele trudniej jest jej znaleźć nić porozumienia ze swoimi rówieśnikami.  Mimo życiowych zawiłości i problemów, Rita jest przedstawiona w serialu jako bardzo pozytywna postać. 

_______