Oscarowe produkcje, które warto zobaczyć - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Oscarowe produkcje, które warto zobaczyć

Oscarowe produkcje, które warto zobaczyć

 

Gala rozdania Oscarów już dawno za nami, jednak w kinach wciąż możemy obejrzeć kilka nagrodzonych produkcji. Które filmy są warte obejrzenia? Poniżej zebrałyśmy kilka tytułów, które koniecznie trzeba poznać.

1/ Nomadland

Tytuł ten otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii za najlepszy film. Reżyserka Chloé Zhao na kanwie 60-letniej kobiety stara się przedstawić w filmie życie współczesnych nomadów. Fern w wyniku recesji straciła cały swój życiowy dobytek. Bezrobotna zaczyna mieszkać w vanie, którym jeździ w poszukiwaniu pracy. W trakcie swych podróży  po zachodniej części USA poznaje wielu innych „nomadów”.

2/ Na rauszu

Grupa 4 zaprzyjaźnionych nauczycieli pracujących w tej samej szkole postanawia sprawdzić pewną teorię, która dowodzi, że odpowiednio dobrana dawka alkoholu pomaga otworzyć się na otaczający świat i lepiej zrozumieć jego funkcjonowanie. Mężczyźni nie przewidują jednak wielu skutków ubocznych swojego doświadczenia, które pociągają za sobą dość poważne konsekwencje, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

3/

Na rauszu

Główna bohaterka zajmuje się swoim 80-letnim ojcem Anthonym, który z racji wieku i choroby powoli traci  kontakt z rzeczywistością. Kobieta, aby ułatwić sobie codzienne obowiązki zastanawia się nad zatrudnieniem opiekunki, jednak ojciec nie zgadza się na taką propozycję. Anne zamierza przeprowadzić się do Paryża, ale zanim to nastąpi musi jednak znaleźć odpowiednią osobę, która zaopiekuje się jej ojcem w czasie jej nieobecności i zapewni mu bezpieczeństwo.

4/ Mank

Produkcja, która otrzymała nagrodę za doskonałą scenografię. Film opisuje historię 24-letniego Orsona Wellesa, który jest dobrze zapowiadającym się reżyserem. Studio filmowe, w którym pracuje obdarza co ogromnym zaufaniem, dzięki czemu ma dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. Gdy natrafi się okazja stworzenia pierwszego poważnego dzieła młody reżyser decyduje, że scenariusz do jego pierwszego filmu “Obywatela Kane’a” napisze alkoholik Herman Mankiewicz

5/ Czego nauczyła mnie ośmiornica

Film zdobył statuetkę w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film opowiada historię pewnej nietypowej przyjaźni zawartej pomiędzy mężczyzną, a ośmiornicą. U wybrzeży południowej Afryki Craig Foster podczas nurkowania odkrywa świat oceanicznej fauny i flory, dzięki czemu odzyskuje pewnego rodzaju wolność i kreatywność, które umożliwiają mu dalsze filmowanie.

_______