Seriale z dreszczykiem, czyli subiektywna lista najlepszych kryminałów - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Seriale z dreszczykiem, czyli subiektywna lista najlepszych kryminałów

Seriale z dreszczykiem, czyli subiektywna lista najlepszych kryminałów

Seriale kryminale cieszą się niesłabnącą popularnością. Walka dobra ze złem oddanych swojej pracy policjantów oraz detektywów ścigających bezwzględnych przestępców i intrygujące kryminalne zagadki, to z pewnością czynniki przyciągające widzów. Dołóżmy do tego mroczną atmosferę, ciekawie zbudowane postacie bohaterów i mamy sukces – idealny serial kryminalny. Jeśli podobnie, jak ja podzielacie fascynację światem przestępstw, to zerknijcie na przygotowaną przeze mnie listę tytułów, które moim zdaniem warto obejrzeć:

1/ CSI: Kryminalne zagadki

To serial, który wciągnął mnie w świat kryminologi i jej tajemnic. Każdy odcinek przedstawia pracę specjalistów zatrudnionych po to, by rozwiązywać nawet najtrudniejsze sprawy związane z przestępstwami. Przekonacie się, jak istotnym elementem tego procesu jest naukowe podejście i analityczne myślenie. Co istotne, scenariusz Kryminalnych zagadek bazuje na autentycznych materiałach oraz raportach sporządzonych przez organy ścigania. Serial ma trzy wersje, każda z nich rozgrywa się w innym mieście w USA; CSI: Kryminalne zagadki Miami, CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas. 

2/ The sinner

Serial jest adaptacją powieści niemieckiej pisarki Petry Hammesfahr. Opowiada o amerykańskim detektywie – Harrym Ambrose, granym przez Billa Pullmana. Śledczy rozwiązuje nietypowe sprawy dwóch dziwnych morderstw. Póki co, na Netflixie pojawiły się 2 sezony i każdy z nich przedstawiał inną, ale bardzo intrygującą historię.

3/ Poirot

Doskonale znany fanom powieści Agathy Christie detektyw umiejętnie rozwiązuje każdą zagadkę kryminalną. Herkules Poirot słynie z pogardy dla konwencjonalnych metod rozwiązywania niejasności związanych z morderstwami, uważa psychologię za swoją tajną broń z walce z przestępcami. Czy słusznie? Sami się przekonajcie! 

4/ Mindhunter

Bazujący na faktach serial, opowiada o dwóch agentach FBI – są nimi Hold Ford oraz Bill Tench. Zadaniem funkcjonariuszy jest opracowanie metod ścigania seryjnych morderców oraz analizowania powodów popełniania zbrodni. Akcja serialu toczy się w latach 70. i 80., kiedy techniki pracy kryminologów nie były jeszcze tak zaawansowane. 

5/ Fargo

Serial jest dziełem Ethana i Joela Coenów. Wbrew pozorom nie jest to kontynuacja słynnego firmu braci o tym samym tytule. Akcja serialu toczy się w 2006 w Minnesocie. Bohaterem jest nowoprzybyły do miasteczka Bemidji, tajemniczy Lorne Malvo. Mężczyzna poznaje niezadowolonego z życia agenta ubezpieczeniowego Lestera Nygaarda. Spotkanie przewróci życie Nygaarda do góry nogami…

6/ Narcos

Fascynująca ekranizacja historii najsłynniejszego barona narkotykowego Pablo Escobara. Dzięki serialowi mamy okazję zobaczyć, jak kolumbijskie gangi budowały swoją pozycję oraz jak funkcjonują. Narcos pokazuje zabawę w kotka i myszkę między narkowym bossem, a agentami DEA, pragnącymi schwytać Escobara.

7/ Dom z papieru

Kolejny hiszpańskojęzyczny hit wypromowany przez Netflixa. Serial opowiada o zamachu i przejęciu Mennicy Królewskiej w Madrycie przez grupę wyszkolonych przestępców, z których każdy wyróżnia się innymi umiejętnościami. Całą operacją kieruje enigmatyczna postać o pseudonimie Profesor. Uwaga, fabuła wciąga! 

8/ American Crime Story: Zabójstwo Versace

Wbrew pozorom nie jest to serial opowiadający o modzie i bogactwie, chociaż postacie słynnego projektanta Gianniego Versace i jego siostry Donatelli pojawiają się w filmie, to głównym bohaterem jest jego morderca – Andrew Cunanan. Serial ukazuje okropne zbrodnie, które popełnił na kilka tygodni przed zabiciem projektanta w Miami.

9/American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona

To pierwsza części z serii American Crime Story, opowiada historię kontrowersyjnego procesu byłego futbolisty O.J. Simpsona. Sportowiec został oskarżony o brutalne zamordowanie swojej byłej żony Nicole Brown oraz jej znajomego Ronalda Goldmana. W sprawie pojawiło się wiele nieścisłości. Tym procesem żyła cała Ameryka i do dziś budzi on ogromne poruszenie.

10/ Unabomber

Ted Kaczyński, to nazwisko jest doskonale znane wszystkim, którzy interesują się światem terroru, zwłaszcza bombowego. Przestępca przez prawie dwie dekady był dla FBI nieuchwytny. Serial przedstawia w ciekawy sposób pracę nad sprawą terrorysty oraz metody, dzięki którym udało się go zidentyfikować.

 

______________