Spacer po Berlinie - co warto zobaczyć w stolicy Niemiec? - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Spacer po Berlinie – co warto zobaczyć w stolicy Niemiec?

Spacer po Berlinie – co warto zobaczyć w stolicy Niemiec?

Berlin należy do grona tych europejskich stolic, w których życie tętni zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest to jedno z najciekawszych miast na starym kontynencie, które może być niebanalnym pomysłem na spędzenie miłego weekendu. Metropolia  zachwyca swoim klimatem tworzonym przez wyjątkowych i otwartych ludzi. Wszechobecna różnorodność kultur sprawia, że każdy się tutaj odnajdzie. 

Poniżej znajdziecie krótki, subiektywny przewodnik po atrakcjach, które warto zobaczyć przy okazji wizyty w Berlinie. Na liście znajdą się atrakcje polecane dla osób, które planują swoją pierwszą podróż do Berlina, jak i dla tych, które klasyki podróżnicze mają już za sobą. 

P.S. jeśli w niedalekiej przyszłości planujecie wycieczkę do stolicy Niemiec, przed wizytą w muzeach, koniecznie sprawdźcie czy są otwarte ze względu na liczne remonty, jak i ograniczenia związane z pandemią. Przebudowy i prace renowacyjne tyczą się również ruchu ulicznego jak i rozkładu U-ban. 

1/ Dzielnica Mitte – Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów, Katedra Berlińska, Wieża Telewizyjna, Reichstag

To właśnie w tej dzielnicy zlokalizowane są najbardziej rozpoznawalne atrakcje Berlina. Zaczynając od Alexanderplatz, po sąsiadującą z nim, słynną wieżę telewizyjną Berliner Fernsehturm. Ma imponującą wysokość, gdyż liczy aż 368 metrów wysokości i to właśnie z niej możecie zobaczyć niemalże całą panoramę Berlina. Idąc dalej, wzdłuż najpopularniejszej ulicy zwanej Unter den Linden dojdziecie do charakterystycznego dla Berlina monumentu, czyli Bramy Brandenburskiej. Po drodze możecie zachwycać się pięknem Katedry Berlińskiej, Uniwersytetu Humboldta,  a nawet zatrzymać się na małą wycieczkę po największym muzealnym kompleksie, czyli  Wyspie Muzeów. Tuż za bramą znajduje się Reichstag, czyli siedziba Bundestagu oraz nowoczesny budynek, to Urząd Kanclerza Federalnego. 

Jeśli warunki pogodowe będa Wam sprzyjały to spod Bramy Brandenburskiej, w oddali ujrzycie majestatyczną Kolumnę Zwycięstwa. 

2/  East Side Gallery 

Jest to najdłuższy, zachowany fragment Muru Berlińskiego, który jednocześnie jest galerią, swoistego rodzaju pomnikiem. Mur ma około 1300 metrów długości, a widnieją na nim prace ponad 118 artystów. East Side Gallery swój początek ma przy Warschauer Strasse, a kończy się dopiero przy dworcu Ostbahnhof. 

3/ Muzeum Fotografii wraz z Fundacją Helmuta Newtona

Jest to świetny wybór dla pasjonatów fotografii i mody. Helmut Newton był jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w tej dziedzinie. Swoją sławę zawdzięcza głównie kobiecym aktom, które przedstawiały kobiety jako pewne siebie jednostki. Co ciekawe Newton cierpiał na daltonizm, dlatego większość jego prac była czarno-biała.

Aktualnie w muzeum, możecie również obejrzeć wystawę, która przedstawia różne punkty widzenia znanych fotografów na aspekt ludzkiej cielesności. Trzecia dostępna wystawa dotyczy Wolfganga Schulza oraz fotografii skupionej wokół 1980 roku. 

4/ Urban Nation, Bülowstraße

Jeśli interesujecie się sztuką uliczną koniecznie musicie odwiedzić Urban Nation – galerię, w której zobaczycie zbiory wspaniałych prac, jak i filmy dokumentalne pokazujące krok po kroku, jak powstają graffiti. Jeśli po wizycie w tym miejscu, będziecie czuć niedosyt sztuki ulicznej, zróbcie sobie spacer wzdłuż Bülowstraße, przy której znajduje się galeria. A co krok, wśród miejskiej zabudowy ujrzycie małe dzieła sztuki. 

 

 

5/ Neurotitan Gallery

Jest to kolejne miejsce na mapie Berlina, w którym znajdziecie masę świetnych prac młodych, często nieznancyh  artystów związanych ze sztuka współczesną, jak i uliczną. Tuż przy galerii znajduje się małī sklepik, w którym dostępny jest szeroki wybór ciekawych książek, ale nie tylko. Z pewnością, już samo wejście, które jest bardzo kolorowe, przepełnione małymi malunkami, przyciągnie masę zainteresowanych turystów. 

 

6/ Hackesche Höfe

Warto odwiedzić ten mały zespół kamienic z pięknymi dziedzińcami. Znajdziecie tam niewielkie, klimatyczne kawiarnie, restauracje, jak i sklepy. Każdy z nich jest inny, ale ma w sobie coś niezwykłego, co przyciąga masę przechodniów. 

Hackesche Höfe przypomina Pokoyhof, czyli kompleks budynków z dziedzińcami znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Św. Antoniego 2/4. 

7/ Berlinische Galerie

Berlinische Galerie, czyli muzeum sztuki nowoczesnej, fotografii i architektury w Berlinie. Znajduje się w dzielnicy Kreuzberg, nieopodal Muzeum Żydowskiego. Jest to jedna z najważniejszych galerii berlińskich, która zawiera zbiory z dziedziny sztuki oraz architektury. 

_________