Helmut Newton - najbardziej znane fotografie - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Helmut Newton – najbardziej znane fotografie

Helmut Newton – najbardziej znane fotografie

 

Helmut Newton był jednym z najsłynniejszych niemieckich fotografów mody, choć początkowo wiązał nadzieje na karierę z zupełnie innym typem fotografii. Największą sławę przyniosły mu kobiece akty, które w przeciwieństwie do wcześniej znanych fotografii tego typu, nie miały na celu pokazania męskiej dominacji, a wręcz przeciwnie – ukazywały siłę i niezależność kobiet. Co ciekawe, Helmut był daltonistą, dlatego większość jego prac to czarno – białe zdjęcia. 

Przygodę z fotografią rozpoczął już w wieku nastoletnim, a dzięki pomocy swojej mamy mógł pracować i zdobywać nowe umiejętności u boku słynnej niemieckiej fotografki znanej jako Yva. Ze względu na żydowskie korzenie i wzmożony antysemityzm, który panował w ówczesnych czasach Helmut Newton został zmuszony do emigracji. Po kilku przeprowadzkach, osiedlił się w Australii, gdzie poznał swoją przyszłą żonę June – to ona wprowadziła go do świata mody. 

Jego talent został dostrzeżony przez twórców australiskiego wydania “Vogue”. Na początku lat 60 XX wieku rozpoczął się najlepszy czas dla jego kariery, pracował dla takich tytułów jak “Vanity Fair”, “Elle”, “Vogue”,  czy “Harper’s Baazar”. 

W podeszłym wieku, Helmut mieszkał pomiędzy Monte Carlo oraz Los Angeles. Zmarł tragicznie w 2004 roku w wypadku samochodowym. W tym roku obchodziłby swoje 101 urodziny. 

Poniżej zebrałyśmy dla Was najlepsze i najsłynniejsze fotografie Newtona. Jeśli chciałybyście dowiedzieć się trochę więcej o życiu i o karierze Helmuta to polecamy obejrzeć fenomenalny dokument pod tytułem “Helmut Newton. Piękno i bestia.”Dodatkowo, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbywa się wystawa fotografii artysty “Helmut Newton: Lubię silne kobiety”. Można ją także zwiedzić wirtualnie, na specjalnie utworzonej stronie www.zwiedzaj.csw.torun.pl 

 

Fashion Mugler, Monte Carlo 1998

Jerry Hall Lisa Taylor, Vogue Magazine 1975

Vogue Paris 1974

Raquel Welch, ‘Private Property, Suite III’, Beverly Hills, 1980

Elsa Peretti by Helmut Newton, New York 1975

Fashion Mugler, French Vogue,Paris 1996

Vogue Australia 1964r.

Charlotte Rampling, Paris, France, 1977

__________