Etyczna moda – trend, który zdobywa coraz większą popularność - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Etyczna moda – trend, który zdobywa coraz większą popularność

Etyczna moda – trend, który zdobywa coraz większą popularność

Slow fashion i zrównoważona moda robi furorę także wśród sławnych osób. Influencerzy i celebryci znani z Instagrama podejmują tematykę dbałości o środowisko naturalne. Jak łączą konsumpcjonizm z ekologią? Chodzi o wspieranie etycznych działań marek, które wytwarzają odzież z poszanowaniem dla ekosystemu oraz lokalnych społeczności. Czyli bez zanieczyszczeń i wyzysku, wycinania lasów tropikalnych oraz zatrudniania dzieci. Działania mniejszych producentów w tym zakresie zaczynają naśladować także wielkie marki. Trend jest widoczny nie tylko w światowych stolicach mody, takich jak Nowy Jork, Londyn i Berlin. Na Instagramie najpopularniejsze hasztagi #sustainablefashion oraz #slowfashion zostały użyte już ponad 8 mln razy. Google odnotowuje w Polsce aż 1300 zapytań miesięcznie odnośnie terminu „slow fashion”. Wyczerpująca analizę trendów na Instagram powiązanych z etyczną modą znajdziecie tutaj. 

Zrównoważony rozwój a świat mody

Etyczna moda opiera się na koncepcji zrównoważonego rozwoju. Mówiąc w skrócie to zasady rozsądnego gospodarowania dostępnymi dobrami naturalnymi w taki sposób, aby przyniosły dobrobyt jak największej liczbie ludzi. Przede wszystkim chodzi tu o poszanowanie dla środowiska naturalnego i godności ludzkiej. Koncepcja zrównoważonego rozwoju obejmuje m.in. sprawiedliwy handel. To zakup certyfikowanych produktów, które powstały bez niszczenia środowiska i wyzysku najuboższych. Jak te zasady mają się do świata mody? Coraz więcej marek wybiera nieinwazyjne metody barwienia tkanin, ekologiczne opakowania oraz minimalizuje zużycie wody. Ekologia przyświeca nie tylko producentom. „Slow fashion” to także promowanie świadomych zakupów oraz wyższości jakości nad ilością. Wiele ubrań z naszych szaf zamiast trafić na śmietnik może w ten sposób uzyskać drugie życie. Możemy też nosić je dłużej i tym samym zmniejszyć ilość generowanych odpadów.

 Etyczna moda w praktyce

Dbałość o środowisko w świecie mody przybiera różne formy. Np. doskonale znana marka Patagonia używa do produkcji odzieży tylko organicznej bawełny. Ich materiały powstają w sposób, który nie niszczy naszej planety. Tą samą drogą idzie wiele pomniejszych marek. O zrównoważonej modzie wiele mówią celebryci z Instagrama, choć częściej gwiazdki niż gwiazdy. To głównie influencerki i influencerzy, aktorzy, modelki, dietetycy, trenerzy personalni oraz artyści. Wśród najbardziej znanych nazwisk, które wybrały etyczną modę, są takie gwiazdy jak Emma Watson, Natalie Portman, Leonardo di Caprio, Serena Williams i wiele innych. Zrównoważona moda rośnie w siłę!

_______

treść: materiał prasowy