Palo santo – święte drzewo o magicznych właściwościach - issue27.pl
 • WNĘTRZA  • Palo santo – święte drzewo o magicznych właściwościach

Palo santo – święte drzewo o magicznych właściwościach

W te coraz dłuższe jesienne wieczory chętnie otaczamy się przyjemnymi dla zmysłów przedmiotami takimi jak aromatyczne świece, czy kadzidełka. Jednym z takich produktów, mających sporo dobroczynnych właściwości jest palo santo, zwane również świętym drzewem Indian. Pochodzi z Ameryki Południowej i od wieków było używane przez szamanów w Amazonii do leczenia ducha i przywracania ogólnie pojętej harmonii.

Jak może być wykorzystane w dzisiejszych czasach? 

Trzeba przyznać, że jest coś niesamowicie uspokajającego w obserwowaniu unoszącego się dymu znad talerzyka czy estetycznej podstawki. Dym ten według wierzeń działa na piątą czakrę, która odpowiedzialna jest za strefę gardła i oddala alergie, kaszel i ataki astmy. Zapalone przed snem pomaga również w ulepszeniu jego jakości oraz ma działanie uspokajające. Bardzo często zapala się je podczas lekcji jogi czy medytacji, ponieważ pozwala na połączenie się umysłu z ciałem. 

A więc jak pachnie „zapach duszy”? Jego woń jest dość intensywna, ale jednocześnie otulająca. Niektórym może kojarzyć się z zapachem świątyni. Główny aromat to ogień i drzewo, ale wyczuwalna jest też nuta cytryny i sosny. 

Jak wybrać dobre palo santo? 

Jednym z ważniejszych aspektów jest jego rozważne używanie. Musimy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to święte drzewo dla plemion południowej Ameryki i duże zainteresowanie wpływa na nielegalną wycinkę. Wysokiej jakości Palo Santo powinno być w kolorze jasnego brązu, mieć wyraźny zapach który po dotknięciu zostaje na skórze. Dym powinien tlić się w białym kolorze, a jego tekstura sucha, nie oleista.  

Nie pozostaje więc nic innego jak wypróbować czy jego magiczne właściwości działają również w naszym przypadku. Być może uda nam się osiągnąć spokój ducha, który w dzisiejszych czasach jest na wagę złota! 

__________

Autorka: Joanna Dudek