Na czym polega detoks sokowy? - issue27.pl
 • ZDROWIE  • DIETA  • Na czym polega detoks sokowy?

Na czym polega detoks sokowy?

 

Oczyszczanie sokami, znane również, jako post sokowy, to ostatnio bardzo popularny rodzaj diety detoksykacyjnej. Polega na spożywaniu wyłącznie soków warzywnych i owocowych przez krótki okres, na przykład od trzech do siedmiu dni.

Post jest elementem ludzkiej kultury już od tysięcy lat, natomiast koncepcja przygotowywania soków z owoców, warzyw lub ziół w celu uzyskania korzyści zdrowotnych ewoluowała na przestrzeni wieków. Pierwsza nowoczesna wyciskarka do soków została wynaleziona w latach trzydziestych XX wieku przez propagatora surowej żywności – Normana Walkera.

Promotorzy Diety Sokowej uważają, że picie soku „zalewa” organizm leczniczymi substancjami, jednocześnie wypłukując toksyny i odpady przemiany materii. Owoce i warzywa są pełne witamin i minerałów, a sok zawiera substancje odżywcze w takiej kombinacji, aby były łatwiejsze do przyswojenia.

Istnieje wiele różnych odmian oczyszczającej diety sokowej. Niektóre obejmują soki domowej roboty ze świeżych owoców i warzyw przepuszczane przez sokowirówkę lub rozdrabniane w blenderze, podczas gdy inne wymagają soków wyciskanych specjalną metodą Cold Press takich jak te z JUICE CONCEPT. Niektóre programy obejmują spożywanie jednego lub więcej koktajli dziennie, dostarczających białka, tłuszczu i innych składników odżywczych dodających energii i ograniczających głód. Podczas, gdy inne nawet wegańskie posiłki i przekąski w postaci np. ZUP.

Co możesz jeść będąc na detoksie?

Kluczowym elementem oczyszczania jest oczywiście sok. Niektóre z nich można zastąpić takimi, które posiadają większą ilość kalorii ( np. Koktajle) . Można zdecydować się również na surowe przekąski w postaci ogórka lub jabłka. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z oczyszczaniem lub po prostu chcesz mniej ekstremalnych doznań, dobrym pomysłem jest spożywanie zdrowej, „stałej” żywności w postaci wcześniej wspomnianych zup.

Pomiędzy każdym sokiem lub posiłkiem można również pić letnią wodę, aby ułatwić eliminację toksyn. Podczas oczyszczania sokowego lub postu, zwykle zaleca się picie wyłącznie soków lub koktajli na czas oczyszczania, który zwykle wynosi jeden do trzech dni. Jednak to zależy od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.

Typowe oczyszczanie składa się z trzech ważnych etapów:

1.Przygotowanie: Przez trzy do pięciu dni przed oczyszczeniem stopniowo eliminuj niektóre pokarmy, takie jak kawa, rafinowany cukier, mięso, nabiał, pszenica, alkohol i nikotyna, aby zmniejszyć bóle głowy, zwiększony apetyt i inne objawy odstawienia już w trakcie detoksu. Zaleca się również zwiększenie spożycia świeżych warzyw, owoców i płynów.

2.Oczyszczanie: w tym okresie zaleca się wypicie co najmniej 2 litrów soku lub smoothies, których co najmniej połowa to sok z zielonych warzyw.

3.Po poście: Po zakończeniu postu zaleca się lekkie jedzenie przez kilka dni, stopniowo dodając pokarm stały w ciągu kilku kolejnych dni.

PORADA: Jeśli napady głodu są nagminne lub występują nudności, można zjeść bulion warzywny lub małą przekąskę, taką jak marchewka, seler, sałatka lub kawałek owocu. Niektóre osoby mogą przystąpić wyłącznie do zmodyfikowanego postu sokowego, który obejmuje sałatkę na lunch lub kolację każdego dnia.

 

Co musisz wiedzieć?

Aby zoptymalizować wchłanianie składników odżywczych, zalecane jest powolne picie soku, zamiast szybkie połykanie. Soki należy spożywać w odstępie kilku godzin, a ostatni z nich należy wypić conajmiej trzy godziny przed snem.

Oto przykładowy harmonogram:

Po przebudzeniu: letnia woda z odrobiną świeżego soku z cytryny

8–9 rano: Sok, na przykład sok z zielonych warzyw

10: 30–11: 30: Sok (lub koktajl / zupa)

13: 00-14: 00 Sok (lub koktajl / zupa)

15-16: Sok taki jak burak, marchew, jabłko

17–18: Sok (lub smoothie / zupa)

18: 00-20: 00 Smoothie lub koktajl z migdałami lub orzechami

Chociaż mówi się, że post wpływa na poprawę zdrowia, w jego trakcie możesz czuć się niezbyt dobrze. Podczas oczyszczania sokowego należy również zadbać o:

Lekką aktywność fizyczną. Chociaż dobrym pomysłem jest złagodzenie rutyny treningowej podczas detoksu sokowego, normalne czynności, takie jak chodzenie, mogą pomóc poprawić krążenie krwi i przepływ limfy.

Masaż. Spróbuj masażu (np. masażu szwedzkiego, drenażu limfatycznego, masażu tkanek głębokich i masażu tajskiego) lub pryszniców kontrastowych i szczotkowania ciała, które można wykonać jako część zwykłej porannej lub wieczornej rutyny.

Utrzymanie dobrego samopoczucia ciała i umysłu. Stres może mieć negatywny wpływ na zdrowie i może wpłynąć osłabiająco na proces detoksykacji. Pozwól umysłowi odpocząć, włączając praktyki umysłu / ciała, takie jak oddychanie przeponowe, progresywne rozluźnienie mięśni lub medytacja uważności. Staraj się dużo wypoczywać. Idź do łóżka tak wcześnie, jak to możliwe i stosuj drzemki, jeśli to możliwe.

A poz tym… Przygotuj się na emocje, które mogą się pojawić. Według tradycyjnej medycyny chińskiej wątroba kojarzona jest z gniewem, nerki ze strachem, a woreczek żółciowy z frustracją. Zwolennicy oczyszczania sokowego wierzą, że stare, nagromadzone emocje mogą zostać wydalone z organizmu, gdy zostaną oczyszczone odpowiednie narządy, ale… to tylko teoria 🙂 Nie zmienia to faktu, że podczas oczyszczania możesz czuć się nieco poirytowany i zmienny emocjonalnie. To całkiem normalne zjawisko.

C.D.N.