Podstawy pielęgnacji porannej i wieczornej - porady kosmetolog Patrycji Chruściel - issue27.pl
 • URODA  • PIELĘGNACJA  • Podstawy pielęgnacji porannej i wieczornej – porady kosmetolog Patrycji Chruściel

Podstawy pielęgnacji porannej i wieczornej – porady kosmetolog Patrycji Chruściel

 

Zapewne nie raz zastanawiałaś się czy Twoja rutyna pielęgnacyjna jest prawidłowa. Tak naprawdę istnieje schemat prawidłowej pielęgnacji, a każda skóra potrzebuje innych produktów kosmetycznych. Najważniejsze jest obserwowanie i reagowanie na jej potrzeby. Poniżej przedstawiam prawidłową kolejność kroków w pielęgnacji porannej oraz wieczornej.

Zacznijmy od pielęgnacji porannej…

Nasza skóra w nocy również produkuje sebum, poci się. Dlatego warto rano umyć twarz delikatnym produktem myjącym z ceramidami, kwasem hialuronowym czy probiotykami.  Następnie przechodzimy do osuszania skóry – najlepiej sprawdzą się tu jednorazowe chusteczki, ręczniczki bawełniane (nie zapomnij wymieniać ich codziennie).

Kolejnym, nieobowiązkowym krokiem jest tonizacja skóry

Jeśli Twój produkt do mycia skóry ma fizjologiczne pH, możesz pominąć ten krok. Czasami toniki zawierają składniki aktywne, które są urozmaiceniem pielęgnacji na przykład: toniki kwasowe – polecane przy nadmiernym łojotoku oraz rozszerzonych porach lub z witaminą C, która rozjaśni skórę oraz nada jej blasku. Serum jest następnym krokiem w pielęgnacji. Również i ten krok może być pominięty. W zależności na jakie działanie ukierunkowana jest Twoja pielęgnacja, możesz tu zastosować takie składniki aktywne jak: probiotyki, niacynamid, witaminę C, kwas hialuronowy.

Końcowym etapem pielęgnacji jest krem nawilżający oraz krem z filtrem

Jeśli nie masz dużo czasu na wykonywanie pielęgnacji porannej – wybierz krem nawilżający z filtrami przeciwsłonecznymi. Pamiętaj jednak, aby reaplikować filtry UV w ciągu dnia – najlepiej sprawdzą się tu mgiełki czy spray`e.

W pielęgnacji wieczornej kroki pielęgnacyjne są bardzo podobne…

Oczywiście, jeśli malujesz się na co dzień – musisz wykonać demakijaż. Masz dwa sposoby do wyboru: demakijaż płynem micelarnym lub tym samym produktem, którym wykonujesz mycie prawidłowe. Następnie osuszasz skórę twarzy i możesz kolejno nałożyć tonik, serum, krem na noc. Dodatkowym punktem w pielęgnacji wieczornej jest peeling, który zaleca się wykonywać raz na 7-10 dni – ma on na celu złuszczenie martwego naskórka, co poprawia penetrację składników aktywnych zawartych w kolejnych etapach pielęgnacji w głąb skóry. W tej rutynie możesz również stosować produkty punktowe, szczególnie polecane przy wykwitach trądzikowych.

Podsumowując, ilość wykonywanych kroków zależy od stanu skóry i jej potrzeb. Jeśli rozpoczynasz przygodę z prawidłową pielęgnacją zacznij od podstaw.

Poniżej przedstawiamy Ci przykładowe schematy pielęgnacyjne:

Pielęgnacja podstawowa:

dzień: mycie – krem na dzień – krem z filtrem

noc: dwuetapowe mycie – krem na noc

Pielęgnacja rozszerzona:

dzień: mycie – tonik/hydrolat – serum – krem na dzień – krem z filtrem

noc: dwuetapowe mycie – tonik/hydrolat – serum – krem na noc

Pielęgnacja SPA:

dwuetapowe mycie – tonik/hydrolat – peeling lub/i maseczka – serum – krem na noc

______

Autorka: Patrycja Chruściel @patrycja.kosmetolog