Najpopularniejsze style wnętrzarskie - issue27.pl
 • TRENDY  • Najpopularniejsze style wnętrzarskie

Najpopularniejsze style wnętrzarskie

Popularny, modowy żargon głosi trendy przychodzą i odchodzą, ale prawdziwy styl pozostaje na zawsze. To samo można powiedzieć o  wnętrzarskich nurtach. Podobnie, jak w przypadku mody, trendy w aranżacji nie mają dat, raczej poruszają się w cyklach i często reagują na wpływy zewnętrzne, takie jak zmiany społeczne, postęp technologiczny, czy środowisko. Nie oczekujemy, że ktokolwiek ograniczy się jedynie do jednego stylu projektowania –  bo jaki z tego fun? Aczkolwiek wiedza o tym, które trendy i motywy przemawiają do nas, a które nie, zrobią wielką różnicę, szczególnie jeśli aktualnie remontujemy dom lub chcemy nieco przearanżować wnętrze. Świadomość możliwości, jakie mamy i umiejętność określenia własnych preferencji znaczenie ułatwi pracę z projektantem wnętrz, architektem czy wykonawcą. Oznacza to, że ​​jesteśmy doskonale przygotowani do tego, aby pobawić się nimi, na przykład mieszając ze sobą niektóre motywy. Taki ruch pozwoli stworzyć prawdziwie spersonalizowany dom, gdzie będziemy czuć się wyjątkowo. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych obecnie stylów wystroju wnętrz i ich definicje. 

1.Minimalizm

Wolne od nadmiernych ozdób oraz dekoracji, minimalistyczne wnętrza definiują czyste, proste linie i neutralną paletę kolorów, z naciskiem na elegancką i prostą architekturę. Aranżacje są zazwyczaj otwarte i przewiewne, a każdy przedmiot czy mebel służy jakiejś funkcji lub celowi estetycznemu. Sztuka jest często abstrakcyjna lub nowoczesna, a pojawiające się surowce to przeważnie kamień, beton i surowe drewno. Styl minimalistyczny jest idealny dla fanów nieco ascetycznych projektów, które wyróżniają się surowością.

2.Styl industrialny

Inspirowany najczęściej lokalizacją lub dziedzictwem budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Charakteryzuje się surowymi wykończeniami, takimi jak odsłonięta cegła, surowe drewno i metal. Często eksponowanym elementem są także widoczne belki sufitowe, metalowe lub odsłonięte kuliste oprawy oświetleniowe oraz stalowe ramy okienne. Meble są zazwyczaj funkcjonalne i nieozdobne. Styl industrialny preferuje neutralną lub monochromatyczną kolorystykę, a projekt dobrze komponuje się z czarno-białą fotografią lub sztuką abstrakcyjną.

3.Coastal / Hamptons

Dominującym elementem jest tutaj estetyka wybrzeża. Może wahać się od bardziej luksusowego i tradycyjnego wyglądu Hamptons, czyli takich detali jak deski nadokienne, okna skrzydłowe i paleta bieli, szarości i granatu, do bardziej hiszpańskiego klimatu przybrzeżnego, tzn. biały beton, naturalne drewno i rattan. Zwykle w tym klimacie dominują naturalne włókna, takie jak len i bawełna, a meble i oprawy oświetleniowe wykonane są z wikliny.  Jeśli chodzi o kolorystykę, to znajdziesz mnóstwo kremowych, neutralnych kolorów przeplatanych granatowymi lub szarymi akcentami. Więcej o wystroju wnętrz w tym stylu znajdziesz w naszym artykule: Wnętrze w stylu Hamptons – 8 złotych zasad amerykańskiej elegancji (klik),  Pomieszczenia w stylu coastal – inspiracje z Pinetrest.

4.Boho

Niezwykle popularny ostatnio styl Boho, zawdzięcza swoją sławę m.in. zróżnicowaniu, które można dostrzec w pojawiających się teksturach, materiałach oraz wykończeniach. Często znajdziemy tam meble w stylu vintage, poduszki, oprawy oświetleniowe i dywaniki zmieszane z kolorowymi bibelotami i przedmiotami dekoracyjnymi pochodzącymi ze wszystkich zakątków globu. Styl ten jest idealny dla osób uwielbiających mieszankę najróżniejszych motywów, zaczerpniętych z kultur i epok. W domach urządzonych w tym klimacie panuje zwykle silne poczucie eklektyzmu. Często pojawiają się tam różne materiały, takie jak aksamit, len, skóra i rattan, pomysłowo ze sobą połączone. Więcej o wystroju wnętrz w tym stylu znajdziesz w naszym artykule: Styl boho we wnętrzach – inspiracje i charakterystyka

5. Tradycyjny

Klasycznym styl wnętrz, który często można spotkać w europejskich domach z pięknymi zabytkowymi detalami, szczególnie kojarzony jest z klimatem paryskich kamienic. Klimat panujący w tak zaaranżowanych pomieszczeniach odchodzi od aktualnych trendów, niemalże stałym elementem jest tam ciemne drewno, bogato zdobione meble oraz wzorzyste tkaniny. Wnętrza urządzone w tym stylu nie stronią zazwyczaj od dekoracji. Sztuka opiera się najczęściej na dziełach sprzed XX wieku. Tradycyjny klimat polega na tym, co znane, oferując ciepło, przytulność i fascynującą podróż po historii. O aranżacji wnętrz w stylu francuskim piszemy w artykułach Jak wprowadzić odrobinę francuskiego stylu do domu oraz Francuski szyk we wnętrzu

6. Nowoczesny

Domy aranżowane we nowoczesnym stylu są zakorzenione w teraźniejszości. Choć może się to wydawać niejasne i zostawiać szerokie pole do interpretacji, to pomyślmy o współczesnych domach jako o aktualnych w każdym tego słowa znaczeniu — znajdziemy tam popularne trendy wnętrzarskie oraz połączenia różnych stylów. W przestrzeniach urządzonych w modernistycznym klimacie często znajdziemy kultowe, designerskie meble, sztukę współczesną i nowoczesne wyposażenie. Kolorystyka w tym nurcie obejmuje głównie neutralną paletę barw. 

7. Art Deco

Ten ruch w sztuce dekoracyjnej powstał we Francji w latach 1910, ale naprawdę pełnego kształtu nabrał po I wojnie światowej, po zaprezentowaniu go w Paryżu podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Nowoczesnego w 1925 r. Jego popularność trwała do lat 30. XX wieku. Stawiając na wyrafinowany, dekoracyjny design i stylizowane, geometryczne formy, Art Deco preferuje materiały, takie jak szkło, plastik, chrom i stal, skontrastowane z surowcami naturalnymi, takimi jak jadeit, srebro i kość słoniowa. Z charakterystycznym, zabawnym, eleganckim i drogim klimatem, który był naśladowany wszędzie – zwłaszcza w architekturze, meblach i modzie – Art Deco stało się najlepszą interpretacją nowoczesności. Pielęgnowana aż do dzisiaj estetyka będzie świetnie komponować się w domach i budynkach pochodzących z początków XX wieku. Więcej o wystroju wnętrz w tym stylu znajdziesz w naszym artykule: Aranżacje wnętrz w stylu art deco

8.Skandynawski klimat

Styl znany również jako Scandi, inspirowany jest domami z krajów skandynawskich, takich jak Szwecja, Dania i Norwegia. Choć często określane są jako minimalistyczne, uporządkowane i całkowicie białe, to wiele przestrzeni, szczególnie duńskich zawiera odważne kolory i wzory. Meble są eleganckie i funkcjonalne, najczęściej wykorzystywanym surowcem jest jasne drewno, takie jak buk i sosna. Nierzadko pojawiają się także naturalne tekstury, takie jak rattan, czy wełna. Ze względu na długie, nordyckie zimy domy urządzone w stylu skandynawskim w dużym stopniu wykorzystują naturalne światło i utrzymują stonowane i jasne odcienie. W skandynawskim domu próżno szukać nadmiaru dekoracji, czy bałaganu, zamiast tego znajdziemy tu piękne, czyste linie i zieleń, która ożywi przestrzeń. Więcej o wystroju wnętrz w tym stylu znajdziesz w naszym artykule: Aranżacja wnętrz: czego możemy się nauczyć od Duńczyków?