Aranżacja wnętrz: czego możemy się nauczyć od Duńczyków? - issue27.pl
 • TRENDY  • Aranżacja wnętrz: czego możemy się nauczyć od Duńczyków?

Aranżacja wnętrz: czego możemy się nauczyć od Duńczyków?

Duńczycy bezapelacyjnie znają się na designie. To właśnie im zawdzięczamy spopularyzowanie mebli o modernistycznym wyglądzie. Jest to także kraj, który uchodzi za kolebkę utalentowanych projektantów, mam tutaj na myśli Arnea Jacobsena, kreatora słynnego fotela Jajko, czy Hansa Wegnera, autora już bardziej codziennego w swojej formie krzesła Wishbone.

Przez wiele lat duńskie wnętrza były kojarzone z minimalizmem oraz delikatnymi, neutralnymi barwami, jednak ostatnio ich tendencje w tej kwestii uległy zmianie. Obecnie są  pełne kolorów, różnorodnych wzorów, niekonwencjonalnych połączeń i życia, mimo wszystko nawiązując i czerpiąc z  tradycji. Efektem takich zabiegów są piękne, eklektyczne przestrzenie. Zastanawiacie się ,jak stworzyć taki klimat we własnym domu? Poniżej znajdziecie sześć wskazówek, które pomogą w urządzeniu mieszkania, zgodnego z nowoczesnym, duńskim charakterem.

Po pierwsze, kolor

Skandynawski styl do tej pory słyną z prostoty wypełnionej neutralnymi odcieniami, jednak okazuje się, że Duńczycy wyłamują się poza ramy zachowawczości. Ich domy są pełne kolorów, podkreślających wyjątkowość dodatków. Czerwony fotel, bądź turkusowa sofa, takie elementy bez wątpienia ożywiają pomieszczenie wprowadzając w nie radość.

Po drugie, Hygge!

To duńskie słowo już jakiś czas temu skradło serca wszystkim fanom przytulnych wnętrz. Świat dosłownie oszalał na tym punkcie. Powstały książki mówiące o tym, jak żyć zgodnie z tą filozofią. Niektóre z jej elementów to miękki kocyk, osobiste dekoracje tj. ramki ze zdjęciami, świeczki, dywany oraz pokaźne ilości poduszek.

Po trzecie: wszystko, czego potrzebujesz

Jak mawia Marie Kondo, dom powinien być wypełniony rzeczami, które wywołują radość. To koncepcja przekładająca się także na styl życia Duńczyków, a jak wiemy oni lubią wnętrza piękne i praktyczne. Starajmy się wypełniać przestrzeń przedmiotami, które coś wnoszą, które kochamy. Takie podejście jest bardziej eleganckie, co więcej stanowi odbicie Twojego osobistego stylu.

Po czwarte: naturalne elementy

Duńczycy wiedzą co, nieco o zrównoważonym rozwoju. Jest to jeden z pierwszych krajów, który przyjął politykę przyjazną dla klimatu. To znaczy, że standardem jest tam zielona energia i zrównoważone praktyki. Jak przełożyć te zasady na nasz dom? Starajmy się wybierać materiały wykończeniowe pochodzenia naturalnego i otaczajmy się zielenią.

Po piąte: zacznij od prostoty

Małymi kroczkami co celu. To właśnie klucz, dzięki któremu stworzymy wnętrze w stylu duńskim. Zacznijmy od podstawowych rzeczy i stopniowo wypełniajmy je dodatkami. Duńczycy mają wspaniałą umiejętność tworzenia spektakularnych, acz prostych aranżacji.

 

Po szóste: dekoracje ścienne

Skandynawowie nie boją się nakładać warstw na kolory, zwłaszcza jeśli dotyczy to tapety. Podobnie, jak w przypadku ich ubrań, Duńczycy uwielbiają manipulować warstwami, aby stworzyć coś intrygującego. W domu oznacza to zabawę, próbujcie, dopóki nie uzyskacie idealnego efektu. Nie sugerujcie się trendami, postawcie na indywidualność i wybierzcie tapetę, która odzwierciedla Wasz styl.

Autorka: Kamila Cichocka