Jak czesać włosy kręcone i czy czesać w ogóle? Tłumaczy trycholog Magdalena Szymczak-Kępka - issue27.pl
 • URODA  • Jak czesać włosy kręcone i czy czesać w ogóle? Tłumaczy trycholog Magdalena Szymczak-Kępka

Jak czesać włosy kręcone i czy czesać w ogóle? Tłumaczy trycholog Magdalena Szymczak-Kępka

 

Afro, fale, kręcone czy napuszone kosmyki są bardzo ciężkie w utrzymaniu. Czasami lata zajmuje nam zebranie wiedzy, jak poprawnie dbać o tego typu włosy, by były miękkie i odpowiedniej objętości, jednocześnie nie niszcząc ich nadając blasku oraz estetycznego skrętu. Kwestia czesania takich włosów stała się sporem pomiędzy fryzjerami a posiadaczami loków, bo podobno nie powinno ich się czesać w ogóle. To w jaki sposób usuwać zanieczyszczenia i splątania? Odpowiada Magdalena Szymczak-Kępka, która na codzień pracuje jako psycholog diagnosta i specjalista trycholog. Ekspertka dba o zdrowie włosów swoich pacjentów stawiając na kompleksową pielęgnację. Uważa, że wszystkie problemy z włosami pochodzą z wnętrza naszego ciała i głowy.

Włosy kręcone to włosy o wysokiej porowatości. Charakteryzuje ich duża tendencja do puszenia się (czyli rozchylania łusek), co sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego też niektóre typy włosów kręconych wyglądają na przesuszone, zniszczone i połamane – łuski kosmyków otwierają się i odstają od fryzury. Zaleca się więc stosowanie bogatych odżywek spłukiwanych i olejków, aby wygładzić powłoczki włosów i wydobyć z nich blask oraz gładkość. Istnieje także szereg sprayów i kremów do loków, które mają podkreślać i utrwalać skręt, ale jak takie włosy czesać?

Mówi się, że najlepiej zostawić je do samoistnego wyschnięcia, wcześniej tylko delikatnie przeczesując  palcami na mokro. Ale niestety to może być za mało dla perfekcyjnego wygładzania i rozczesania włosów po umyciu. Dlatego włosy kręcone można rozczesywać tylko na mokro, ale szczotkami do tego przeznaczonymi z szerokim rozstawienie ząbków. Do włosów napuszonych i afro warto dodatkowo używać mgiełek ułatwiających cały proces. Te wygładzają łuski, dzięki którym uda nam się bezpiecznie użyć szczotki czy grzebienia. Oczywiście zachowując wszystkie zasady zdrowego czesania – zaczynając od dołu i kończąc w górze, powolnymi ruchami.

– tłumaczy Magdalena Szymczak-Kępka

Tangle Teezer ma w swojej ofercie model Thick & Curly, stworzony dla włosów kręconych, pofalowanych, napuszonych i afro. Dzięki dłuższym i mocniejszym o 30% ząbkom w dwupoziomowym układzie, jesteśmy w stanie przecisnąć się wraz z mgiełką czy odżywką przez splątane włosy. Kształt szczotki idealnie utrzymuje się w dłoni i nie wypada, nawet pod prysznicem. Dostępna w 3 kolorach, idealnie dobranych do panujących trendów!