Czerń i biel - historia ponadczasowego połączenia - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Czerń i biel – historia ponadczasowego połączenia

Czerń i biel – historia ponadczasowego połączenia

 

Czerń i biel to ponadczasowe połączenie, które nigdy nie wyjdzie z mody. Od wieków te dwie barwy idą obok nieprzemijającej elegancji, nie opuszczając jej ani na krok. Czerń doskonale współgra z każdym kolorem podkreślając jego indywidualny charakter, natomiast biel jako barwa łagodząca, w tym klasycznym połączeniu dba o zachowanie harmonii i równowagi.

Połączenie jakiegokolwiek elementu garderoby w odcieniach hebanowej czerni lub śnieżnej bieli nigdy nie będzie złym wyborem. Trudno w modzie o bardziej klasyczne zestawienie, sprawdzające się równie dobrze w każdej dekadzie, zawsze będące symbolem elegancji. 

Pepitka

Nie da się zaprzeczyć, że pierwszym skojarzeniem przychodzącym na myśl mówiąc o bieli i czerni jest nieśmiertelna pepitka – wzór, który pokochała Coco Chanel, a wraz z nią tysiące paryżanek. ,,Czerń ma w sobie wszystko. Jak biel, która odznacza się absolutnym pięknem i doskonałą harmonią’’ zwykła wspominać francuska projektantka. Dwuczęściowe tweedowe kostiumy, suknie i żakiety – kroje projektów Coco,  podkreśla zrównoważony dobór właśnie tych dwóch barw wydobywających z nich esencje szyku. Ubrania tworzone przez Mademoiselle wyzwoliły kobiety, więzione w stereotypach XX. Czerń i biel domu mody Chanel stały się symbolami odważnych i nowoczesnych kobiet, które obserwujemy po dziś dzień w obecnych kolekcjach. 

Emilie Flöge – inspiracja Gustava Klimta

Mówiąc o prekursorkach w świecie mody, nie sposób nie wspomnieć o Emilie Flöge – austriackiej projektantce i inspiracji Gustava Klimta. Tworzone przez nią wzorzyste projekty, daleko odbiegały od mody końca XIX wieku, w którym przyszło jej żyć i tworzyć. Suknie pozbawione gorsetu, przybierające kształt prostokąta lub litery ,,A’’, wyprzedziły swoją epokę o kilka dekad. Najbardziej ekscentryczne projekty – właśnie w odcieniach czarno-białych grochów, pasów lub szachownicy – były zbyt innowacyjne aby móc znaleźć uznanie w secesyjnej Europie. Hołd niezrozumianej artystce oddał włoski dom mody Valentino w kolekcji ready-to-wear na jesień 2015 roku, podkreślając nowatorstwo muzy Klimta. W kolekcji pojawiły się sukienki w kształcie litery ,,A’’ oraz niekonwencjonalne połączenia pasów i figur geometrycznych w jednej stylizacji. Przeszłość i przyszłość łączy ze sobą nieśmiertelna biel i czerń.


To także nie pierwszy raz gdy dom mody Valentino z rozmachem sięga po te dwa kolory. Kolekcja Valentino Garavaniego na wiosnę – lato 1992 roku, obfitowała w połączenia biało czarnych wzorów, elementów i aplikacji.

Yasmeen Ghauri// Valentino 1992

Ostatnią z zaprezentowanych sylwetek świat ujrzał ponownie na początku stycznia 2022 roku, podczas premiery 2. sezonu serialu ,,Euforia’’. Zendaya i jej stylista Law Roach wybrali dopasowaną, posągową suknie w biało-czarne pasy oddając tym samym wyrazy czci dla nieprzemijającej elegancji odmalowanej tymi kolorami.

_______

Autorka: Marta Brodzińska