Dopamine dressing - jak ten oddziałujący na zmysły trend modowy przenieść do wnętrz? - issue27.pl
 • TRENDY  • Dopamine dressing – jak ten oddziałujący na zmysły trend modowy przenieść do wnętrz?

Dopamine dressing – jak ten oddziałujący na zmysły trend modowy przenieść do wnętrz?

 

Pewnie większość z Was czuje już, że świat w dużej mierze wrócił do „normalności” po czasie chaosu jaki zapanował w 2020 roku. Jest jednak kilka rzeczy z okresu pandemii, które z nami pozostały. Być może słyszeliście o trendzie modowym nazywanym dopamine dressing. Określenie nawiązuje do neuroprzekaźnika dostarczającego nam poczucie szczęścia. A sam trend polega na ubieraniu się w jasne kolory i odważne wzory, aby świadomie poprawić sobie nastrój. Obecnie, ta moda wychodzi – dosłownie – poza szafę i wkracza do świata wnętrz. Bo dlaczego mamy się ograniczać z wyrażaniem radości jedynie za pomocą ubrania, skoro można nim wypełnić cały dom?

Czas izolacji i pandemii przyzwyczaił nas do częstszego spędzania czasu we własnych czterech ścianach. Dlatego chętnie adaptujemy w nich kolejne trendy, a dopamine dressing zachęca cieszenia się życiem i porzucenia neutralnego wystroju na rzecz tego zabawnego, eklektycznego trendu.

Czym jest dopamine dressing?

Dawnn Karen – modowa psycholożka, profesorka nowojorskiej uczelni Fashion Institute of Technology i autorka książki Dress Your Best Life, stworzyła ten termin, aby określić sposób ubierania się, który poprawia nastrój.

Jak to zwykle bywa w przypadku trendów, dopamine dressing osiągnął swój status, dzięki mediom społecznościowym. Modowe influencerki bardzo szybko podłapały ten klimat i  zaczęły go chętnie pokazywać swoim obserwującym. Natomiast blogerki wnętrzarskie zainspirowane żywym klimatem, wprowadziły “dopaminową modę” na swoje kanały, poszerzając znaczenie konceptu. W ten sposób trend przeniósł się do sfery domowej nadając wnętrzom dawkę szczęścia.

Jak to działa?

Wystrój w klimacie dopamine dressing brzmi słodko i intrygująco. Jednak wiele z was może się zacząć zastanawiać, czy  *w rzeczywistości* ma wpływ na nastrój? Według różnych ekspertów odpowiedź może brzmieć tak. W internecie znalazłam opinię, mówiącą o tym, że wykorzystanie  intensywnych i odważnych kolorów w domu może generować reakcje fizjologiczne i psychologiczne oraz przywraca  pozytywne doświadczenia.

W amerykańskim Cosmopolitan czytamy, że kolor jest czymś więcej niż tylko pewnego rodzaju estetyką. Może być także potężnym źródłem energii, która ma wpływ na nasze uczucia, nastrój i emocje.

Jak wykorzystać TEN trend w aranżacji domu?

Być może już zauważyliście na Instagramie zdjęcia inspirujące do wprowadzenia dopaminowej mody do wnętrz i zastanawiacie się na czym się skupić, aby efekt końcowy nie był zbyt przytłaczający. Z pewnością warto postawić na wzory, nadruki, tekstury i kolory, powodujące, że czujemy się szczęśliwi. Wystrój w klimacie dopamine dressing jest bardzo indywidualny, ponieważ każdą osobę uszczęśliwiają inne odcienie i motywy. 

Jeśli chcesz zacząć zmiany od małych rzeczy, to rozpocznij od książek, roślin doniczkowych i świec o wyjątkowych kształtach. Takie drobne zabiegi, jak odświeżenie wyglądu stolika kawowego lub konsoli to dobry początek. Jeśli jednak masz ochotę na trochę więcej zabawy, sięgnij po zabawne koce we wzory, poduszki, czy wyraziste zasłony.

Dla tych, którzy są gotowi na większe zmiany w dekoracji, rekomendujemy sięgnąć po farby w odważnych kolorach. Puśćmy wodze fantazji i wybierzmy dwa, a nawet trzy uzupełniające się kolory, aby uzyskać wielotonowy wygląd. Inną opcją może być tapeta na ścianę. Doskałym źródłem inspiracji są wnętrza hoteli butikowych i restauracji. 

Jeśli chcecie pobawić się z barwami mebli to aksamitna kanapa w intensywnym odcieniu lub krzesło z kwiatowym deseniem będą dobrym materiałem do eksperymentów. 

Opcji na zmiany jest naprawdę wiele. Z powodzeniem można je dostosować do własnych upodobań i osobowości. Poniżej znajdziecie kilka naszych ulubionych znalezisk, które powodują, że czujemy intensywny wzrost poziomu dopaminy!

Slowdown Studio HAZLEWOOD / nomadwarsaw.com 1300 PLN

Świeca Noradal/ Westwing.pl 69,90 PLN

&Tradition Flowerpot / andlight.pl 770 PLN

TheGoodliving 2000 PLN

ASSOULINE / Bebe Concept 449 PLN

Broste CPH / Byflou.com  ok. 270PLN

Maison Balzac / Farfetch.com 737 PLN 

Pols Potten / breuninger.com 305 PLN 

Tapeta Gucci 2177,62 PLN

Desenio.pl 31,50 PLN