Żegnamy jesienną chandrę. 5 wskazówek na to jak przejść przez najbardziej ponurą porę roku - issue27.pl
 • TRENDY  • Żegnamy jesienną chandrę. 5 wskazówek na to jak przejść przez najbardziej ponurą porę roku

Żegnamy jesienną chandrę. 5 wskazówek na to jak przejść przez najbardziej ponurą porę roku

 

W czasach dzieciństwa większość z nas nie zauważała zmian czasu. Kładliśmy się spać zwykle o tych samych porach, bez względu na to, czy zaszło już słońce. Kiedy jesteśmy starsi, mamy regularną pracę lub (i) studia odczuwamy spadek energii. A przez większą ilość obowiązków, zaczynamy odczuwać negatywne skutki krótszych dni. Ponieważ znaczną część dnia spędzamy pracując lub ucząc się, dopiero po 17:00 lub później, znajdujemy czas na relaks. W naszym klimacie oznacza to, że prawdopodobnie nie zobaczymy już słońca.

Lato daje o wiele więcej możliwości do korzystania z dodatkowego światła dziennego. Można po pracy spotkać się w restauracji z ogrodem lub na dachu, ciesząc się pięknem tego sezonu. Natomiast zimą jedyne, o czym większość z nas marzy, to jak najszybsze dotarcie do domu i wczołganie się prosto do łóżka.

Dlatego, aby uratować się przed tą nieprzyjemną aurą, dzielimy się wskazówkami na to jak przejść przez najbardziej tą ponurą porę roku i wyrwać się ze szponów jesiennej chandry.

1. Pamiętaj o suplementach

Odstaw kolejną filiżankę kawy.  Nie musisz pić espresso, aby przetrwać dzień pracy. Oczywiście jednym z najlepszych sposobów na pozyskanie energii jest prowadzenie diety obfitującej w różnorodne składniki odżywcze – owoce, warzywa oraz białko, tłuszcze i węglowodany. Jednak kiedy coraz wcześniej zaczyna się robić szaro i ciemno, a słońce widzieliśmy ostatni raz kilka dni temu, to warto skorzystać z suplementów. W taki sposób pomagamy sobie w uzupełnieniu brakujących składników odżywczych, takich jak na przykład witamina D. A oprócz niej takich, które pomogą pobudzić energię, motywację i koncentrację.

2. Przytulne otoczenie

Przypomnij sobie o Hygge. Podczas jesiennych i zimowych pomoże utrzymać przytulność w domu. Stan naszego otoczenia może mieć duży wpływ na  zdrowie psychiczne.  Stworzenie przestrzeni, w której przebywanie będzie przyjemne jest pomocne, gdy na zewnątrz dokucza nam zimno.

Warto skupić się na utrzymywaniu porządku w domu, zapalaniu ulubionych świec i posiadaniu mnóstwa przyjemnych, miękkich koców. Nawet jeśli nie jesteś typem domownika, zmodyfikuj swoją przestrzeń, tak, aby mieć wszystkie swoje ulubione rzeczy w jednym miejscu. Zamień swoją przestrzeń życiową we własne sanktuarium. To sprawi, że kolejna noc w domu będzie o wiele przyjemniejsza i być może nawet ucieszy cię widok zachódu słońca o 16:00.

3. Wstań wcześniej

Wiem, że wstawanie o 6 rano nie jest łatwe – zwłaszcza gdy jest zimno, a słońce ledwo wschodziło – ale odkryłam, że rozpoczęcie dnia i wcześniejsze pójście spać pomagają mi czuć się lepiej po zmianie czasu. To  ułatwia funkcjonowanie w rzeczywistości, w której, podczas tych krótkich dni, mamy dostęp do dziennego światła.  Właśnie ono wesprze walkę z sezonowymi objawami zaburzeń afektywnych.

4. Sport to zdrowie

Chęć życia pod kołdrą w połączeniu z oddawaniem się mało odżywczym świątecznym smakołykom często pozostawia mnie w letargu i w nastroju hibernacji przez całą zimę. Chociaż odpoczynek oraz regeneracja są ważnymi elementami dbania o siebie, a ciało potrzebuje różnych rzeczy w poszczególnych porach roku, to pozostawanie aktywnym sprawia, że ​umysł i ciało czują się znacznie lepiej.

Ćwiczenia poprawiają nastrój i redukują stres. To uniwersalna metoda walki z jesienną chandrą, z której wszyscy możemy korzystać. Jeśli naprawdę nie masz ochoty wstawać z kanapy, nie zmuszaj się do biegu na pięć kilometrów lub innych  intensywnych zajęć. Zamiast tego, idź na spacer, jeśli na zewnątrz nie jest zbyt zimno, ćwicz relaksującą jogę w salonie lub tańcz w kuchni podczas pieczenia – tak, to również zaliczamy do ćwiczeń 😉

5. Pielęgnuj rutynę

Wakacje już dawno się skończyły, a wiosna to wciąż odległa perspektywa. Wszystkie dni zaczynają być takie same, czyli zimne i monotonne, więc łatwo jest popaść w złe samopoczucie. Kiedy zaczynam czuć się znudzona, ospała i ogólnie blah, wracam do moich ulubionych porannych i wieczornych rutyn, aby utrzymać motywację i spokój.  Regularność czynności może pomóc zmniejszyć stres, polepszyć nastrój i poprawić jakość snu, a właśnie tego wszyscy pragniemy o tej porze roku.