Modelingowe ABC dla planujących podbić świat mody - issue27.pl
 • TRENDY  • Modelingowe ABC dla planujących podbić świat mody

Modelingowe ABC dla planujących podbić świat mody

Kariera modelki/ modela jest kuszącym wyzwaniem dla wielu młodych ludzi. Jednym z czynników powodujących ogólne zainteresowanie tą pracą jest jej tajemniczość – osoby spoza branży niewiele wiedzą o modelingu. Niektóre sekrety można szybko rozwikłać zapoznając się z naszym przewodnikiem „Modelingowe ABC”.

 

Agencja

Rozpoczynając karierę w tej branży, to czego potrzebujesz to profesjonalna agencja! To ona będzie twoim pośrednikiem i reprezentantem w świecie mody. Modelki bez agencji nazywane są freelancerkami, same muszą o wszystko zadbać i nikt im nie pomaga w rozwoju kariery.

Booker

Jest to osoba opiekująca się modelkami ze strony agencji. Niektóre z nich posiadają dwa typy bookerów – international i domestic, czyli tych szukających kontraktów i prac zagranicznych oraz tych zajmujących się marketem ojczystym, w naszym wypadku – polskim. Bookerzy są w stałym kontakcie z modelkami, które o każdej zmianie wizerunku powinny ich informować. 

Castingi 

Pierwszym z nich jest ten do agencji. Ma on formę zwykłego formularzu, gdzie aspirujący model/ka wpisuje swoje podstawowe dane oraz wymiary. Ważne jest, aby go poprawnie wypełnić, agencje wszystko weryfikują podczas spotkania. Kolejnymi castingami (a będzie ich w karierze modelki bardzo dużo) są te, które prowadzą do późniejszej współpracy z klientem. Co na nie trzeba przynieść? Swojego booka – książkę ze zdjęciami, kompozyty, czyli wizytówkę, którą jest karta ze zdjęciami i wymiarami (zaopatruje nas w nie agencja), oprócz tego: szpilki, proste, schludne oraz dopasowane do ciała ubranie.

Dieta

Niektóre modelki mówią, że mają swoją specjalną dietę, inne twierdzą, że wyglądają tak naturalnie. Ile osób tyle wersji… Jeżeli nie chcesz katować się na siłowni zacznij jeść zdrowo! Każda osoba ma swoje własne sposoby na utrzymanie zgrabnej sylwetki i z czasem początkująca osoba znajdzie swój własny złoty środek.

Elokwencja

Najwyższy czas przełamać stereotyp głupiej modeleczki! Osobowość i inteligencja to bardzo ważne czynniki przy pracy modela. Udzielanie wywiadów, rozmowy z projektantami, konwersacja podczas castingu – to momenty, w których należy pokazać, że prócz wyglądu mamy także coś ciekawego do powiedzenia. Wiedza o branży jest także potrzebna, to ona chroni modeli przed oszustwami, znanie swoich praw oraz sprawdzanie osób proponujących współpracę to jedynie niektóre ważne faktory w tej pracy. Tyczy się to szczególnie kontraktów zagranicznych, gdzie bez znajomości języków obcych nie da się rady. Miło jest pracować z osobą, która prócz ładnej buzi ma też coś do powiedzenia.

Fotograf

To osoba, z którą model/modelka ma dużo styczności, prawie tyle, co ze swoim. Niezwykle ważne jest, aby złapać z fotografem nić porozumienia, bez tego współpraca będzie mdła, a podczas sesji będziesz modlić się o jej koniec. Praca przed obiektywem powinna być zabawą, a jej koniec – małym końcem świata. Jeśli fotograf proponuje bezpośrednio Tobie sesje zdjęciową, najpierw skontaktuj się ze swoim bookerem wysyłając mu portfolio fotografa. 

Gimnastyka

Czyli klucz do pięknej sylwetki i dobrego samopoczucia. Wiem, ja też nie lubię biegać milionów kilometrów czy spędzać godzin na siłowni. Dobrym rozwiązaniem jest yoga, która poprawia ogólną sprawność fizyczną, rozciągając mięśnie i wyszczuplając sylwetkę. Jeśli lubisz tańczyć – spróbuj zumbę, która w rytmach muzyki pomoże Ci spalić kalorie, a do tego spędzić czas robiąc to, co kochasz.

Chińskie pozowanie 

Typ pozowania najbardziej popularny w Azji, szczególnie w Chinach, stąd taka nazwa. Najprościej mówiąc polega ono na pokazaniu jak największej ilości wytrenowanych póz w jak najmniejszym czasie. Wszystko polega na zręcznym przechodzeniu z jednej w drugą pozę. Chińskie pozowanie wymaga ciągłego treningu, do czasu,  aż w końcu opanuje się je do perfekcji.

Informacja

Podstawa współpracy z agencją. Musi być obustronna! Modelka ma obowiązek powiadomić bookera o zmianach w wyglądzie. Ważnym jest także komunikowanie o wszelkich zmianach w wymiarach. Booker zaś powinien informować modelkę o castingach, pracach, kontraktach. Jeśli model jest na zagranicznym kontrakcie musi on pozostawać w stałym kontakcie z przedstawicielem swojej agencji. 

Języki

Klucz do dobrej komunikacji podczas kontraktów zagranicznych. Wylatując do innego kraju angielski jest językiem, który staje się podstawą dla modela i głównym językiem używanym na co dzień.

Kontrakty

2/3 miesięczne wyjazdy za granicę, najczęściej do Azji (Tajlandia, Japonia, Filipiny, Chiny, Indonezja, Indie) do zagranicznej agencji, gdzie zajęciem na kilka miesięcy staje się jedynie modeling.. Wylatując na zagraniczny kontrakt, model/ka ma tzw. Dług, który jest odrabiany przez okres kontraktu. Najczęściej zagraniczna agencja dzieli się z modelem zarobkami 50% na 50%, czyli 50% dla Ciebie (z tej części spłacasz dług) oraz 50% dla agencji. Po uregulowaniu model/ka zaczyna zarabiać bezpośrednio dla siebie, pieniądze po zakończeniu kontraktu otrzymuje przelewem na konto. Zagraniczna agencja ma obowiązek zapewnienia środków do życia w postaci kieszonkowego.

Laik = New Face = Nowa twarz

Czyli osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia. Takich jednostek poszukają agencje modelingowe. Castingi odbywają się non stop przez Instagram, formularze na stronach internetowych agencji, czy są organizowane w centrach handlowych. New Face w pierwszej kolejności musi mieć dobry wzrost i wymiary, później pozytywnie przejść testy- pierwsze sesje zdjęciowe, które mają pomóc w rozpoczęciu kariery w modelingu oraz oswoić osobę z aparatem. Często na pierwsze sesje jedzie booker, który daje wskazówki jak pozować. 

Mięśnie

To temat rzeka. Każdy model musi dbać o wygląd swojej sylwetki. W razie problemów z utrzymaniem poprawnej formy można zwrócić się o pomoc do agencji, która poleci odpowiednich specjalistów oraz da wskazówki jak dbać o odpowiedni wygląd.

Naturalność

Tipsy, operacje plastyczne, modyfikacje ciała, sztuczne rzęsy, powiększone usta – to tylko niektóre rzeczy niepożądane w tym zawodzie Pamiętajmy, że nie ma nic złego w kolczyku w nosie, brwi, czy ustach, tatuaże też nie są przestępstwem, ale praca modelki polega m.in. na  zarabianiu poprzez wygląd, im bardziej uniwersalny, tym większa szansa na kontrakt i zarobek. Nadmierna ilość ozdób na ciele może wykluczyć z pracy przy niektórych projektach.

Opanowanie

Twoje nerwy i cierpliwość zostaną wielokrotnie wystawione na próbę. Zaczynając od niemiłego casting directora, który nie potrafi Cię zmierzyć i uważa, że Twoje biodra od pięciu minut z 88 cm zmieniły się w 102 cm, kończąc na wszystkowiedzącej modelce, z którą pracujesz wymagającej specjalnego traktowania. Cierpliwość to klucz do sukcesu w tym zawodzie!

Punktualność

Najważniejsza cecha każdej osoby pracującej w modelingu! Klienci oczekują tego, że model/ka stawi się do pracy na czas, dzięki czemu wszystko może przebiec według określonego planu. 

Różnorodność

Modelka musi się ciągle zmieniać, wchodzić w rolę jak aktorka. Jednego dnia to bizneswoman w garsonce przechadzająca się po pięciogwiazdkowym hotelu, a następnego drugiego dnia w sukience z piór reklamująca nowe centrum handlowe. Trzeba umieć się dostosować do danej sytuacji. Praca modelki to nie tylko sesje zdjęciowe do prestiżowych magazynów i pokazy dla znanych marek. To także wielogodzinne czekanie na castingach, przygotowania do sesji oraz pokazów

Snapsy = polaroidy

Zdjęcia całej sylwetki w bikini, bądź pokazującym sylwetkę ubraniu. Mają na celu pokazanie klientowi, lub agencji jak dana osoba wychodzi na zdjęciach. Na polaroidach nie należy mieć makijażu, strój ma być prosty, najlepiej czarny. 

Testy

Pierwsze zdjęcia nowej modelki, nowego modela. Profesjonalna sesja zdjęciowa, która ma uczyć się pozowania, często jest płatna (dobry fotograf kosztuje od 250-600zł). 

Uprzejmość

Tak samo ważne jak opanowanie. Każda osoba powinna stosować choć podstawowe zasady grzeczności. Uprzejmością stwarzamy przyjemne środowisko pracy sobie i innym, dzięki czemu efekty będą dużo bardziej satyfakcjonujące.

Wymiary

Jeden z najważniejszych aspektów modelingu. Najczęściej na stronach agencji można zauważyć, że maksymalne wymiary dla dziewcząt to 64cm w talii oraz 93cm w biodrach. Jeżeli chodzi o wzrost – co najmniej 170cm. Wymóg dla chłopców to co najmniej 180cm wzrostu oraz zadbana, wytrenowana sylwetka. 

Zdjęcia

Część składowa twojego booka, coś na wagę złota, im dłużej pracujesz jako modelka tym więcej zdjęć i bardziej różnorodnych posiadasz. Są Twoją wizytówką, czymś, co identyfikuje Ciebie jako modela. Nie chodzi o ilość, a o jakość. Lepiej jest mieć ich mniej, ale super jakości, niż dużo byle jakich.

Autor: Monika Piter

Sorry, the comment form is closed at this time.