Wabi-sabi jako nowy trend wnętrzarski. Zainspiruj się z nami - issue27.pl
 • TRENDY  • Wabi-sabi jako nowy trend wnętrzarski. Zainspiruj się z nami

Wabi-sabi jako nowy trend wnętrzarski. Zainspiruj się z nami

Jeszcze nie tak dawno wszyscy oszaleliśmy na punkcie duńskiej filozofii hygge. W tym roku idziemy krok dalej i przedstawiamy Wam nową inspiracje projektową – wabi-sabi, która przyszła do nas prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni.  Sama nazwa może nam po krótce przybliżyć zamysł trendu, „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” piękno wynikające z upływu czasu. Przedstawimy 5 sposobów, dzięki którym przeniesiecie wabi-sabi do swoich domów. 

Używaj naturalnych materiałów

Filozofia wabi-sabi przywiązuje dużą wagę do organicznych materiałów. Najczęściej spotkamy się z drewnem, surowym kamieniem i cegłą. Dodatkowo w trendzie obserwujemy powrót do zapomnianego betonu. Jeśli chodzi o tekstylia to doskonale sprawdzi się len. Lniana pościel nie tylko nada naturalności naszej sypialni, ale i  wpłynie pozytywnie na jakość snu i promiennego wyglądu skóry po przebudzeniu. 

Kolory natury

Do naszych wnętrz wprowadźmy stonowane i naturalne barwy.  Aranżując otoczenie jasne odcienie szarości, czy złamana biel optycznie powiększą przestrzeń, a beże i kolory ziemi nadadzą mu przytulny charakter. Nie należy jednak mieszać zbyt wielu kolorów, najlepiej skomponować ze sobą dwa różne kolory lub bawić się odcieniami jednego.

(Nie)doskonałe meble

Wabi-sabi jest przyjemną odmianą ciągłego dążenia do perfekcji w dobie konsumpcjonizmu. Trend kultywuje bowiem niedoskonałe przedmioty, które swoim wyglądem opowiadają historie. Wytarty fotel, delikatnie zarysowany stół czy uszczerbiona rączka od dzbanka, pokazują że dom żyje i pisze swoje historie.

Rzemieślnicza ceramika

We wnętrzach urządzanych zgodnie z filozofią wabi-sabi olbrzymią rolę odgrywa nieregularna, najlepiej wykonana ręcznie ceramika. Może być też stara, z drobnymi pęknięciami lub nawet potłuczona i sklejona na nowo. Kintsukuroi to stara japońska sztuka naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy specjalnej żywicy – laki, z dodatkiem metali szlachetnych. O charakterze wnętrza decydują detale i subtelne dodatki, a taki zabieg nada naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. 

Tradycyjny japoński akcent

Styl wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni, nie zapomnijmy o tym i wprowadźmy do naszych pomieszczeń delikatny azjatycki akcent. Ręcznie malowany wachlarz czy  tradycyjny parawan znakomicie odnajdą się w stylu wabi-sabi i pokażą przywiązanie do estetyki i kultury japońskiej. 

Autorka tekstu i kolaży: Julia Karcz