Materiały - jakie wybierać, a których unikać? - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Materiały – jakie wybierać, a których unikać?

Materiały – jakie wybierać, a których unikać?

 

Wiemy jak ważne jest obecnie dbanie o środowisko, segregujemy odpady, ograniczamy zużycie jednorazowych przedmiotów zrobionych z plastiku poprzez kupowanie butelek wielokrotnego użytku czy też używanie metalowych i papierowych słomek. Jednak, gdy chodzi o modę nadal mamy problem z byciem eco. Pomimo wzrostu trendu na kupowanie ubrań z drugiej ręki, bądź też ich wypożyczanie, nadal mało osób zwraca uwagę z jakich materiałów ubrania te są wykonane. W przypadku materiałów z jakich zrobione są ubrania problem nie tkwi jedynie we włóknach, bo przecież wiadomo że poliester to materiał kompletnie sztuczny i nieodpowiedni ani dla nas ani dla środowiska, a nylon to jego pobratymiec.

Jakich materiałów unikać?

Kontrowersja pojawia się ponadto przy produkcji materiałów, jak w przypadku jedwabiu, który jest całkowicie naturalnym i biodegradowalnym materiałem, jednak do stworzenia ubrań z tego pięknego i drogiego materiału, wykorzystywane są ogromne ilości chemikaliów. Wraz z przyjęciem filozofii sustainable, aby w pełni dbać o naszą planetę konieczne jest zwracanie uwagi, na to jakich materiałów unikać oraz jakie sklepy proponują materiały niezagrażające przyrodzie lub też wykorzystują niekonwencjonalne sposoby ich produkcji. Z racji na tak dużą liczbę kategorii, którym należy przyjrzeć się przy ocenianiu czy dany materiał jest dobry dla nas i naszego środowiska, poniżej znajdziecie wybrane te, których należy definitywnie unikać.

 

Poliester 

Poliester to największy wróg planety, jego produkcja powoduje ogromne zanieczyszczenia plus noszenie go to praktycznie codzienne ubieranie się w plastik. Obecnie wiele marek do produkcji wykorzystuje poliester z recyklingu, jednak i to nie przeciwdziała problemowi. Rozdwajające się włókna poliestru, podczas prania wydostają się z naszych domów, a następnie lądują w morzach i oceanach. Wiele ryb i innych morskich stworzeń zjada te mikro włókna, a pośrednio zjadają je ludzie, będący miłośnikami owoców morza. Eksperci radzą więc, aby kupować jedynie takie ubrania ze recyklingowego poliestru, które nie wymagają częstego prania np. odzież wierzchnia, outdoorowa. 

Konwencjonalna bawełna

Tradycyjnie pozyskiwana bawełna jest właśnie jednym z tych materiałów, które na pierwszy rzut oka są dobre dla środowiska, jedna do jej produkcji stosuje się ogromne ilości wody, jako że materiał wymaga wielokrotnego płukania. Kolejnym problemem są pestycydy wykorzystywane do usuwania szkodników, które atakują bawełnę. Aby im zapobiec stosowane są nawozy I opryski, które trafiając do gruntów, zatruwają podziemne źródła wody. Dlatego też przy wyborze bawełny, należy wybrać tę organiczną, która jest sadzona z roczna rotacją dla uniknięcia szkodników oraz która rozkłada się o wiele lepiej niż tradycyjna.

Wiskoza

Produkowana z celulozy, pozyskiwanej z różnych rodzajów drzew (dęby, buki, sosny), aby rozbić pulpę drzewną, pobrany surowiec jest następnie poddawany skomplikowanym i wieloetapowym procesom technologicznym, które wymagają również użycia wielu silnych chemikaliów. Materiał ten więc nie tylko przyczynia się do wycinki lasów, ale jednocześnie problemem jest to jak jest następnie przetwarzany. Istnieją jednak alternatywy, które nie są tak szkodliwe, np. Ecovero, czyli kontrolowane pozyskiwanie wiskozy bez użycia ogromnych ilości chemikaliów.

Jakie materiały wybrać?

Obecnie marki stawiają na materiały przyjazne planecie, wprowadzając kolekcje conscious czy sustainable. Dzięki temu mamy łatwy dostęp do produktów z organicznej bawełny, lnu czy wełny.

Len

Całkowicie biodegradowalny. Jest w całości wykorzystywany w produkcji, a jedynym nie ekologicznym czynnikiem ubocznym, są pyły które pozostają po jego przetworzeniu. Dzięki temu, że do rośnięcia nie potrzebuje żyznej gleby, nie ma również problemu ze szkodnikami czy nawadnianiem.

Wełna

To świetne włókno, które jest w całości naturalne, a jego pozyskiwanie jest w pełni zgodne z naturą i ma na celu dobro zwierząt. Warto spojrzeć na pochodzenie wełny, z racji na różne grubości oraz jakość.

Lyocell

Bardziej przyjazny odpowiednik wiskozy. Włókno podobnie jak w przypadku wiskozy jest wytwarzane z pulpy drzewnej, jednak bez użycia silnych substancji chemicznych. Eukaliptus, z którego pozyskuje się lyocell jest łatwy w uprawie, rośnie szybko, nie wymaga sztucznego nawadniania i stosowania pestycydów. W przeciwieństwie do produkcji bawełny i włókien sztucznych, które wymagają dużej ilości wody, lyocell zużywa jej niewiele, oszczędzając w ten sposób zasoby. Ponadto ulega bardzo szybkiej biodegradacji. 

Organiczna bawełna

Proces od wysiewu do powstania gotowego wyrobu jest ściśle kontrolowany i zgodny z naturalnymi procesami zachodzącymi w przyrodzie, bez chemikaliów i maszyn. Bawełnę ekologiczną uprawia się na plantacjach, na których nie są stosowane pestycydy, ani chemiczne dodatki do nawozów. Przy jej uprawie zastosowanie znajdują wyłącznie substancje podlegające biodegcji.

Autorka: Paulina Szefler