Filmy z wakacjami w tle - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Filmy z wakacjami w tle

Filmy z wakacjami w tle

Niezależnie od tego, czy byliście już na wakacjach, czy dopiero je planujecie, lato to dobry moment na nadrobienie filmowych zaległości. Wśród wybranych produkcji, z pewnością muszą znaleźć się klasyczne obrazy z Audrey Hepburn w roli głównej oraz współczesne hity. Jednak poszerzanie kinowych horyzontów to jedno, warto zwrócić uwagę na fakt, że wartością dodaną sięgania po wakacyjne filmy są inspirujące stylizacje bohaterów. Nierzadko kultowe role zawdzięczają swój sukces ciekawym kompozycjom, które na zawsze wpisały na kartach mody i kultury. Zatem jakie tytuły idealnie wprowadzą nas w sielski, wakacyjny nastrój?

Utalentowany pan Ripley

Amerykański hit kinowy jest ekranizacją powieści Patricii Highsmith z 1955 roku.  Film z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem miłośników Włoch, gdyż zdjęcia kręcone były m.in. w Rzymie oraz Wenecji, jednak nie zabrakło także zapierających dech w piersi widoków jednego z najpiękniejszych europejskich wybrzeży – Amalfi.  W rolę tytułowego bohatera wcielił się Matt Damon, oprócz niego w filmie pojawiły się takie gwiazdy jak Gwyneth Paltrow, Jude Law, Cate Blanchett oraz Philip Seymour Hoffman. Utalentowany pan Ripley przedstawia losy nieco zagubionego w życiu młodego człowieka, który dzięki nawiązaniu przyjaźni z Dickiem – rozpieszczonym synem właściciela stoczni znajduje sposób na zmianę swojego życia. Obaj bawią się i korzystają z życia, dopóki zamożny Dickie nie zaczyna się nudzić nową znajomością. Kiedy postanawia porzucić nowego kolegę podczas niefortunnego rejsu łódką dochodzi między nimi do bójki w wyniku której Ripley zabija swojego kolegę. Po powrocie na ląd zaczyna podszywać się pod niego.

Rzymskie Wakacje

Komedia romantyczna, nakręcona przez zdobywcę trzech Oscarów Williama Wylera, który zauroczony niekwestionowanym pięknem Wiecznego Miasta postanowił nakręcić tutaj współczesną baśń o miłości,  gdzie główne role zagrali Audrey Hepburn i Gregory Peck. Audrey wciela się w rolę księżniczki Anny, żyjącej w świecie sztywnych reguł towarzyszących etykiecie towarzyskiej. Znudzona monotonią i rutyną swojej codzienności bohaterka pewnego dnia postanawia wymknąć się, by na własną rękę zwiedzić miasto, patrząc na nie oczami “szarego mieszkańca”. Dzięki temu poznaje Joe Bradley’a – reportera amerykańskiej gazety. Spotkanie skutkuje pętlą zabawnych i przewrotnych zdarzeń.

Vicky Cristina Barcelona

Hiszpańsko – amerykańska produkcja wyreżyserowana przez Woody’ego Allena, w której można podziwiać niesamowite, aktorskie trio – Scarlett Johansson, Penelope Cruz oraz Javiera Bardem. Akcja filmu rozgrywa się w Barcelonie, mieście piękna i kontrastów, gdzie na wakacje przyjeżdżają dwie przyjaciółki – Vicky i Cristina. Pierwszego wieczoru poznają intrygującego mężczyznę, artystę, który składa im propozycje weekendowego wyjazdu do Oviedo. Malarz wyraźnie przypadł do gustu jednej z nich i chociaż ta druga ma wątpliwości zgadza się na wycieczkę na wyraźną prośbę przyjaciółki. Cristina (grana przez Scarlett Johansson) zakochuje się w mężczyźnie, a z czasem przeprowadza się do niego, jednak sielankę psuje histeryczna, była żona artysty María Eleny (genialna rola Penelope Cruz) o skłonnościach samobójczych. Film jest pełen ciekawych perypetii bohaterów napędzanych niespełnionymi marzeniami i próbą odnalezienia celu w życiu. Pełna kontrastów sceneria miasta dodaje całości pełnego uroku i sprawia, że każdy chociaż przez chwilkę chce poczuć się jak by był częścią tego fascynującego obrazu.

Jedz, módl się i kochaj

Film inspirowany książką Elizabeth Gilbert o tym samym tytule, opowiadający o losach Elizabeth Gilbert – trzydziestoparoletniej kobiety, która w życiu ma wszystko: kochającego męża, dom marzeń oraz karierę zawodową. Jednak pewnej nocy stwierdza, że nie jest to to, czego potrzebuje, decyduje się na  rozwód przez który wpada w depresję. Aby sobie pomóc postanawia udać się w podróż do krajów zaczynających się na literę “I”, czyli Italii, Indii i Indonezji. Wyprawa ma cel nie tylko turystyczny, ale także duchowy, kobieta chce przemyśleć swoje dotychczasowe życie i zdecydować,  jak postępować, by czuć się lepiej. W rolę Elizabeth Gilbert wcieliła się Julia Roberts.

Dobry rok

Historia Maxa Skinnera – biznesmana, na codzień mieszkającego w Londynie, którego życie to pasmo zawodowych sukcesów, a on sam wydaje się uwielbiać adrenalinę oraz pieniądze, jakie daje mu praca. Pewnego dnia dowiaduje się, że odziedziczył po swoim wujku winnicę w malowniczej Prowancji. Jak się okazuje bohater w dzieciństwie spędzał sporo czasu w towarzystwie wujka i fascynowały go ciekawostki, jakie opowiadał mu przed laty wuj.  Początkowo Max chce jak najszybciej sprzedać dziedzictwo, jednak napotyka na pewne komplikacje, sprawiające, że będzie musiał zostać we Francji na dłużej…