Encyklopedia mody: mała czarna, czyli uniwersalna sukienka dla każdej kobiety - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Encyklopedia mody: mała czarna, czyli uniwersalna sukienka dla każdej kobiety

Encyklopedia mody: mała czarna, czyli uniwersalna sukienka dla każdej kobiety

Mała czarna, to ponadczasowy klasyk oraz obowiązkowy element garderoby. Śmiało można stwierdzić, że prawie niemożliwym byłoby znalezienie kobiety, która nie ma prostej czarnej sukienki w swojej szafie. Popularność zawdzięcza buntowniczej Coco Chanel, to ona wprowadziła ją na salony i uczyniła nieprzemijającym fenomenem. Jak to się właściwie stało, że niezwykle prosta w formie, czarna sukienka stała się tak ważną częścią damskiej garderoby?

Chanel

Marieclaire.co.uk

Kultowa Little Black Dress ( z angl. mała, czarna sukienka) to prawdziwa ikona historii mody. Za matkę jej sukcesu uznaje się francuską projektantkę – legendę, Coco Chanel. To właśnie ona zmieniła wizerunek czarnej sukienki i przedstawiła ją, jako alternatywę dla ciasnych i niezbyt wygodnych gorsetów. Warto tutaj zaznaczyć, że czasach Coco, kolor czarny zarezerwowany był wyłącznie dla żałobników. Mała czarna, po raz pierwszy pojawiła się w prasie w roku 1926, był to rysunek na łamach Vogue. Już wtedy Biblia Mody wróżyła jej sukces, wskazując, że stanie się ona mundurem dla wszystkich kobiet z dobrym gustem. Rzeczywiście, jej uniwersalny i elegancki styl szybko podbił serca Pań. To jednak nowatorskie podejście do życia oraz mody Chanel sprawiło, że LBD stała się znakiem emancypacji i uwolnienia kobiet od konwenansów.

Moda przemija, styl pozostaje.

Mawiała, nie myliła się. Dom Mody Christian Dior zaadoptował trend także w swoich kolekcjach. Sam projektant stwierdził, że

Czerń można nosić o każdej porze, w każdym wieku na każdą okazje. Mała czarna jest niezbędna dla każdej kobiety.

Dior

Christian Dior, 1950s

Z biegiem lat, pomysł francuskiej kreatorki na zmianę wizerunku sukienki w odcieniu czerni stał jednym ze sztandarów budowania damskiej garderoby. Mała czarna, z czasem stała się także gwiazdą kina. Lata 50. W Hollywood to era  femme fatale, często występujących w czarnych kreacjach. Stawiano wtedy na wizerunek kobiety niebezpiecznej, tajemniczej i uwodzicielskiej. Kto z Was nie kojarzy Audrey Hepburn, w pięknej kreacji od Givenchy w Śniadaniu u Tiffany’ego, czy stylowej Grace Kelly w filmie Okno na Podwórze?

Audrey Hepburn, Grace Kelly

Co sprawia, że LBD jest tak wyjątkowa? Odpowiedź jest prosta, każda kobieta, niezależnie od wieku, czy sylwetki wygląda w niej dobrze, seksownie, kobieco. Jest elegancka, prosta w formie, więc odpowiada zarówno minimalistkom, jak i maksymalistkom. Aby dodać jej wieczornego charakteru wystarczy założyć ulubione akcesoria lub biżuterię.

Autorka: Kamila Cichocka