Historia gali MET - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Historia gali MET

Historia gali MET

Oficjalna nazwa tego wydarzenia to Gala Costume Institute, zainteresowani nazywają ją także najlepszą, modową imprezą roku. Ten coroczny event ma na celu zebranie funduszy dla Instytutu Kostiumografii nowojorskiego Metropolitan Museum. Zwykle gala odbywa się 1 maja każdego roku. Jak się pewnie domyślacie obecna edycja została przesunięta na wrzesień ze względu na pandemię. W balu MET uczestniczą najpopularniejsze osobowości, celebryci oraz artyści. Każde kolejne wydarzenie ma swój motyw przewodni, w tym roku była to American Independence (z angl. amerykańska niezależność).  Galę prowadzili: Anna Wintour, Tom Ford, Adam Mosseri, Timothée Chalamet, Billie Eilish, Naomi Osaka oraz Amanda Gorman. To ekskluzywne wydarzenie, na które co sezon czeka cała śmietanka show biznesu ma już 74 lata. Jaka jest historia MET Gala?

Początki

Instytut Kostiumów Metropolitan Museum of Art to obecnie stała część słynnej nowojorskiej galerii. Jednak wystawa dedykowana modzie, pierwotnie znana była pod nazwą Muzeum Sztuki Kostiumowej, jednak połączyła się z muzeum i została jego częścią  w 1946 roku. To właśnie owa fuzja dała początek pomysłowi na regularną zbiórkę pieniędzy, która ściągała największe nazwiska w modzie, aby pomóc utrzymać muzeum. Pierwsza edycja słynnej gali odbyła się w formie kolacji, rozpoczęła się o północy. Bilety na ten event kosztowały około pięćdziesiąt dolarów. Opierając się na spuściźnie pozostawionej przez byłą redaktor naczelną Vogue, Dianę Vreeland, pełniącej funkcję „specjalnej konsultantki” Instytutu Kostiumów, od 1973 roku impreza Met stała się dobrze znana jako luksusowe, przebojowe wydarzenie i jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. 

Najbardziej charakterystycznym punktem Gali Met, a jednocześnie jej synonimem, stały zadziwiające stroje w jakich goście pojawiają się na uroczystości. Kreacje są zdeterminowane tematem ustalonym przez współorganizatorów imprezy, którzy zmieniają się co roku. Jedynym niezmiennym hostem jest redaktor Vogue Anna Wintour, powierniczka Met i imiennik Instytutu Kostiumów, obecnie znanego jako Anna. Pierwsza gala z motywem odbyła się w latach 1971-1972. Tematem przewodnim był Fashion Plate

Lata lecą, a wydarzenie nie przestaje budzić emocji. Co roku uczestniczą w nim renomowani projektanci, celebryci oraz postacie związane ze światem mody i show biznesu. Bal Met Gala nigdy nie przestaje imponować, prezentując najwspanialsze suknie i kostiumy, co sprawia, że ​ jest on najbardziej komentowanym wydarzeniem roku. 

W galerii poniżej znajdziecie kilka najpiękniejszych naszym zdaniem sukienek MET Gala wszech czasów:

Rosie Huntington-Whiteley, Burberry

Sarah Jessica Parker, Halston Heritage

Kate Hudson, Stella McCartney

Kate Bosworth, Stella McCartney

Claudia Schiffer, Valentino

Gisele Bundchen, Versace

Kate Moss, Kate Moss for Topshop

Jacqueline Kennedy, Valentino

Amber Valletta, Versace

Victoria Beckham, Giorgio Armani

Amal Clooney, Maison Margiela

Stella Maxwell, H&M

Gigi Hadid, Atelier Versace

Naomi Campbell, Valentino / fot. Pinterest

Celine Dion in Oscar de la Renta / fot. Glamour.com