Grace Coddington - 10 ciekawostek o legendzie świata mody - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • Grace Coddington – 10 ciekawostek o legendzie świata mody

Grace Coddington – 10 ciekawostek o legendzie świata mody

 

Charakterystyczna, rudowłosa dziennikarka i modelka – Grace Coddington, a właściwie Pamela Rosalind Grace Coddington jest znana niemalże przez każdą osobę związaną ze światem mody. Wraz z Anną Wintour przez 28 lat współpracowała w amerykańskiej redakcji Vogue’a. Charyzmatyczna i żywiołowa Angielka, która żyje i tworzy na własnych zasadach, niedawno obchodziła swoje 79 urodziny, z tej okazji przygotowałyśmy dla Was kilka ciekawostek dotyczących jej życia.

1.

Grace urodziła się 20 kwietnia 1941 na Anglesey – małej wyspie w północno-zachodniej części Walii. Tam też jej rodzice prowadzili mały hotel  o nazwie Trearddur Bay.

2.

W wieku 17 lat rozpoczęła swoją przygodę z modelingiem. Pierwszą profesjonalną sesję zrobił jej Norman Parkinson.

3.

Niefortunny wypadek spowodował, że Grace zrezygnowała z kariery modelki. Dzięki Beatrix Miller, została młodszą edytorką w brytyjskiej redakcji, a przez kolejne 19 lat pracowała tam jako fotoedytorka.

4.

Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1988, Anna Wintour – naczelna amerykańskiej edycji Vouge’a – zaproponowała Coddington pracę na stanowisku dyrektor kreatywnej magazynu.

5.

Po niemal 3 dekadach współpracy ze światowej sławy modowym tytułem, Coddington zrezygnowała z posady dyrektora artystycznego, ponieważ zdecydowała się zakończyć swoją karierę.

6.

By­ła jed­ną z pierw­szych mo­de­lek, na któ­rych Vi­dal Sas­so­on w 1965 ro­ku pre­zen­to­wał swój po­mysł na no­wą, krót­ką, geo­me­trycz­ną fry­zurę.

7.

Coddington jest praw­dzi­wą miłośniczką kotów! Po­świę­ci­ła im roz­dział w swo­jej książ­ce. Wy­da­ła tak­że Ca­twalk Cats – zbiór hi­sto­rii  związanych z mo­dą i ko­ta­mi w tle.

8.

Jej pierwszym mężem był poślubiony w 1968 restaurator Michael Chow, niestety po roku para rozwiodła się. Drugim mężem Grace został fotograf Willie Christie, ale ten związek również nie trwał długo. Po przeprowadzce do Nowego Jorku związała się z fryzjerem i stylistą Didierem Malige.

9.

Po opuszczeniu posady dyrektor artystycznej Vogue, została editor-at-large amerykańskiej edycji, nadal współpracuje przy kilku sesjach w ciągu roku. Dodatkowo, Grace spełnia się w swoich autorskich projektach.

10.

Jesienią 2018, dziennikarka zadebiutowała w swoim talk-show Talk to Grace. Wszystkie odcinki tego programu były realizowane w nowojorskiej restauracji należącej do Michaela Chowa, byłego męża Grace.

_______