Filmy o inspirujących kobietach - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Filmy o inspirujących kobietach

Filmy o inspirujących kobietach

 

Pomimo upływu czasu i ogromnego rozwoju społeczeństwa, kobiety wciąż muszą walczyć o równość i swoją pozycję w społeczeństwie. Aby wzmocnić się i dodać sobie nieco otuchy warto lepiej poznać silne kobiece postacie, które nie tylko żyły w rzeczywistości, ale także powstały w wyobraźni osób mających nadzieję na lepsze jutro. Poniżej przedstawiam kilka filmów o inspirujących kobietach, jakie można obejrzeć na popularnych kanałach streamingowych.

The Dutchess

Jest to portret Georgiany Cavendish, księżnej Devonshire oraz przodkini Lady Diany Spencer, która staje przed okropnym wyborem – serce, czy rozum. Młoda arystokratka wybiera to drugie, czego być może szybko pożałuje, bo pomimo tego, że jej wybranek z początku zabiegał o jej względy, to z czasem traci zainteresowanie żoną, wdając się w liczne romanse.  Jak poradzi sobie niezadowolona z takiej sytuacji Lady Spencer? Mała podpowiedź – prowadzi kampanię na rzecz partii liberalnej i praw kobiet. Młoda księżna okaże się upartą, feministką, której charakter wyprzedza czasy, w jakich przyszło jej żyć. Postać została znakomicie zagrana przez Keirę Knightley.

Uśmiech Mony Lisy

Katherine Watson, zagrana przez Julię Roberts jest nauczycielką historii sztuki w prestiżowej szkole dla dziewcząt w Kalifornii. Akcja filmu toczy się w 1953 roku, a bohaterka czuje misję pokazania swoim uczennicom, jak ważna jest niezależności o walka o swoje marzenia. Film jest historią feministki, która sprawiła, że siła kobiet stała się przedmiotem badań, w nadziei przekroczenia patriarchalnych obyczajów narzucanych kobietom w społeczeństwie.

Franca: Chaos and Creation

Dokument opowiadający o France Sozzani,  legendarnej redaktor naczelnej włoskiej edycji Vogue, która stała na jego czele przez 28 lat. Ten film, to niezwykłe przedstawienie życia dziennikarki, zaprezentowane w dość intymny sposób, być może dlatego, że został nakręcony przez jej syna fotografa Francesco Carrozzini. Sozzani należy do kanonu najważniejszych ludzi w branży modowej na świecie. To dzięki jej innowacyjnym wizjom Vogue Italia zyskał i utrzymywał swój prestiż oraz nowoczesne podejście do tworzenia magazynu modowego przez wiele lat.

Dziennikarka miała w zwyczaju mawiać Moda jest odzwierciedleniem epoki, w której żyjemy. Dlaczego, więc magazyn miałby być wyłączony z rzeczywistości? Można śmiało powiedzieć, że właśnie tak brzmiało motto magazynu za czasów Sozzani. Dzięki France, Vogue poruszał wiele kontrowersyjnych tematów, najczęściej przedstawionych za pomocą fotografii. Sozzani wierzyła, że obrazy mają potężną siłę.

Frida

Jej charakterystyczny portret, z grubą, jednobrązową brwią i niewywoskowaną górną wargą, stał się ikonicznym symbolem feminizmu. Film biograficzny Julie Taymor zabiera nas poza płótno. Dzięki niemu lepiej poznajemy artystkę, która była aktywistką i rewolucjonistką. Film nabiera jeszcze większego znaczenia, po wyjawieniu przez wcielającą się w rolę friday Salmę Hayek pozaekranowych doświadczeń dotyczących pracy w branży filmowej. 

Roma

Ta produkcja Netflixa zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym m.in Złotego Lwa na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu oraz Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i najlepszego reżysera dla Alfonso Cuaróna.  Roma nawiązuje do meksykańskiego dzieciństwa Cuaróna, ukształtowanego przez niepokoje polityczne i protesty studentów pod koniec lat 60. i 70. XX wieku. Film jest hołdem dla kobiet w jego życiu.