10 najlepszych cytatów Emmy Watson o feminizmie - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • 10 najlepszych cytatów Emmy Watson o feminizmie

10 najlepszych cytatów Emmy Watson o feminizmie

Emma Watson już od lat stara się zmieniać świat. Wygłasza przemówienia na kongresach i konferencjach, przeprowadza wywiady z aktywistkami feministycznymi i angażuje w liczne współprace m.in. z organizacją ONZ Kobiety. Pod koniec stycznia światło dzienne ujrzał kolejna produkcja z jej udziałem – Małe Kobietki.

To feministyczna, kultowa powieść Louisy May Alcott z 1868 roku, która doczekała się kolejnej już ekranizacji. Historia opowiada o życiu, problemach i wartościach czterech skrajnie różnych sióstr wychowujących się w ubogim domu. Porusza takie tematy, jak dojrzewanie kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Emma Watson wcieliła się w postać najstarszej z sióstr. Odpowiedzialna i pokorna Meg marzy jedynie o dużym domu i szczęśliwej rodzinie. Wydawać, by się mogło, że są to zaskakujące plany jak na feministkę. W tym momencie należy się zastanowić, czy na pewno dobrze rozumiemy znaczenie tego słowa. Historię przedstawiane w Małych Kobietkach to jeden ze sposobów na objaśnienie przekazu, że feminizm jest wolnością wyboru. Jak mówi jedna z bohaterek

,,To, że moje marzenia są inne niż twoje, nie oznacza, że są mniej ważne’’.

Małe kobietki to prezentacja różnych odmian kobiecości i uniwersalny manifest feministyczny, którego Emma Watson mogła być częścią. Warto zatem wspomnieć 10 odważnych cytatów aktorki i rzeczniczki praw kobiet:

 1. ,,Zdałam sobie sprawę, że walka o prawa kobiet zbyt często jest synonimem dla nienawiści wobec mężczyzn. Jeśli istnieje jedna rzecz, której jestem pewna, to jest to przekonanie, że takie pojmowanie musi się skończyć’’.

 1. ,,Od Argentyny po Polskę restrykcyjne prawa aborcyjne karzą i zagrażają dziewczętom, kobietom i ciężarnym’’.

 1. ,,Kobiety są ewidentnie inaczej traktowane niż mężczyźni, to jest złe i niebezpieczne. Niby mówi się, że żyjemy w postfeministycznym świecie, ale tak wcale nie jest. Kobietom jest teraz coraz trudniej. Polityczna sytuacja nie pomaga równouprawnieniu. To niebezpieczne. Obie płcie muszą mieć w świecie miejsce i równe prawa’’.

 1. ,,Kobiety czują się jakby potrzebowały pozwolenia. Powinnyśmy to zmienić’’.

 1. ,,Jeśli stajesz po stronie równości, jesteś feministką. Przykro mi, ale jesteś’’.

 1. ,,Najsmutniejszą rzeczą, jaka może przydarzyć się dziewczynie, jest zaniżanie swojego poziomu intelektualnego dla chłopaka’’.

 1. ,,Doświadczyłam seksizmu w ten sposób, że grając w filmach, 17 razy byłam reżyserowana przez mężczyzn, a tylko dwa razy przez kobiety; 13 razy pracowałam z producentem, a tylko raz z producentką. Ale miałam szczęście, bo zawsze byłam traktowana równo i pod tym względem wygrałam’’.

 1. ,,Kobiety dzielą ten świat z mężczyznami w proporcjach pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. I są niedoreprezentowane. To zdumiewające, jak bardzo nie wykorzystuje się ich potencjału’’.

 1. ,,W feminizmie chodzi o to, by kobiety miały wybór. To nie jest kij, którym mamy bić inne kobiety. Chodzi o wolność, swobody, równość. Naprawdę nie wiem co wspólnego mają z tym moje cycki’’  

  – w odpowiedzi na krytykę sesji topless dla Vanity Fair.

 1. ,,Pragnę grać w filmach, które sprawią, że ludzie zrozumieją, iż kobiety mogą być wolne od dyskryminacji. Każdy ma prawo do bycia wartościową jednostką i żyć w zgodzie z samym sobą. Jednak jak możemy zmieniać świat skoro jego połowa została zaproszona do rozmowy o równości. Powinniśmy uświadomić mężczyzn, że walczymy w ich sprawie. Równouprawnienie jest także potrzebne mężczyznom. Moi koledzy często nie rozumieją, że feministki walczą także o ich prawa. Prawo do bycia samotnym ojcem, czy możliwość zrealizowania takiego hobby jak moda, bez bycia wyśmianym’’.

 

Autorka: Marta Podściańska