Książki ze sztuką w tle, które warto przeczytać - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Książki ze sztuką w tle, które warto przeczytać

Książki ze sztuką w tle, które warto przeczytać

Lubię sztukę. Interesuję się sztuką- ile z nas powtórzyło te stwierdzenia niezliczoną ilość razy? Zakładam, że wielu. Czym jednak jest owa sztuka? Słowik PWN podpowiada: dziedzina działalności artystycznej wyróżniana ze względu na reprezentowane przez nią wartości estetyczne; też: wytwór lub wytwory takiej działalności* albo umiejętność wymagająca talentu, zręczności lub specjalnych kwalifikacji*. 

Takie definicje nakreślają pewne wyobrażenie, a mianowicie sugerują, że istnieją na świecie jednostki, których talenty pozwalają na życie właśnie sztuką. Są także tacy, którzy te talenty podziwiają i ja do nich należę. Dlatego sięgając po lektury zwykle na pierwszy ogień idą te o tematyce związanej z porywającym światem artystów. Biografie wybitnych twórców, ikon kultury oraz pozycje pomagające zrozumieć przesłanie ich dzieł. Jeśli podzielasz fascynację sztuką to poniższe propozycje nie powinny Cię rozczarować, poniżej znajdują się bowiem książki ze sztuką w tle, które warto przeczytać

Tytuł: Frida

Autorka: Barbara Mujica

Wciągająca opowieść o jednej z najwybitniejszych malarek. Znana nie tylko, dzięki swoim obrazom, ale także romansom oraz silnym charakterze. Warto zaznaczyć, że ta pozycja nie jest typową biografią. Autorka opiera się na faktach z życia Khalo, jednakże umiejętnie wplata w nie fikcję literacką.

Tytuł: Historia Piękna

Autor: Umberto Eco

To zbiór tekstów autora o sztuce oraz przeróżnych kanonach piękna. Na podstawie teorii filozofów, pisarzy oraz naukowców Umbero Eco analizuje definicje piękna na przestrzeni wieków oraz okresów w sztuce. Autor przedstawia w jak zróżnicowany sposób pojmuje się piękno.

Tytuł: Picasso i Matisse. Przyjaciele i rywale 

Autor: Jack Flam

Dwóch znakomitych artystów, dwie różne osobowości. Matisse – powściągliwy i dyskretny, natomiast Picasso był jego zupełnym przeciwieństwem. Hiszpan w swojej sztuce stawiał na dużą emocjonalność. Autor książki przedstawia ich życiorysy w formie rywalizacji. Porusza także odmienne idee artystyczne, wybory miłosne oraz konfrontacje ze śmiercią.

 

Autorka: Kamila Cichocka