Wizyta w muzeum bez wychodzenia z domu. Tak, teraz to możliwe! - issue27.pl
 • PODRÓŻE  • Wizyta w muzeum bez wychodzenia z domu. Tak, teraz to możliwe!

Wizyta w muzeum bez wychodzenia z domu. Tak, teraz to możliwe!

Obecna sytuacja zmusiła nas do pozostania w domach. Część z nas już wykonała wszystkie zadania ze swojej listy “to do” – porządek w szafie, wypróbowanie nowych przepisów, ułożenie puzzli, nadrabianie zaległych filmów, seriali oraz książek. 

Teraz ważne instytucje z całego świata udostępniają zwiedzającym swoje drogocenne zasoby w sieci. Bez podróży, bez kupowania biletu, a nawet nie ruszając się z kanapy masz możliwość zobaczenia wspaniałych arcydzieł sztuki. 

Poniżej przedstawiamy nasze ulubione typy:

Kioto Costume Institute, Kioto

To muzeum jest świetnych wyborem dla ludzi zafascynowanych modą, ubraniami. Możemy zobaczyć między innymi  suknie z XVIII wieku, kreacje z ubiegłego wieku, a nawet kolekcje Toma Forda.  Oczywiście, udostępnione zasoby są o wiele bogatsze. Cała strona jest bardzo intuicyjna, co sprzyja oglądaniu eksponatów.

LINK: https://www.kci.or.jp/en/archives/digital_archives

British Museum, Londyn

To jedno z największych muzeów na świecie poświęconych sztuce historii starożytnej. Znany jest również z przeogromnej kolekcji, która liczy aż 8 milionów eksponatów! Wybierając formę online, możecie podziwiać okazy z kręgów sztuki, wojen, wierzeń. Wszystko to przedstawione na siatce geograficznej, z podziałem na kontynenty.

Muzeum jest oczywiście jednym z must – have do zobaczenia podczas pobytu w Londynie!

LINK: https://britishmuseum.withgoogle.com/

National Gallery of Art, Waszyngton 

W tym muzeum są dostępne, jak na razie, 2 wystawy w formie internetowej: “„Fashioning a Nation”, czyli historia amerykańskiej mody” oraz „Vermeer and the Masters of Genre Painting”. Druga z wymienionych wystaw jest poświęcona dziełom holenderskiego malarza Vermeera i współczesnym mu artystom. Skupiona jest wokół ukrytych znaczeń dzieł, które pochodzą z krainy Niderlandów.

LINK: https://artsandculture.google.com/partner/national-gallery-of-art-washington-dc?hl=en

Muzeum Salvadora Dali,  Figueres (Katalonia)

Muzeum poświęcone jednemu z najwybitniejszych artystów XX wieku. Placówka przeznaczona wybitnej sztuce Salvadora  jest nieco charakterystyczna, ponieważ fasada budynku jest ozdobiona dużymi jajami. 

Wizyta online rozpoczyna się od wybrania danej sali na makiecie 3D, a następnie przenosimy się w wyjątkowy świat surrealizmu.

LINK: https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

Muzeum Muncha, Oslo 

Muzeum znajdujące się w stolicy Norwegii gromadzi dzieła norweskiego artysty Edwarda Muncha. W zbiorach możemy zobaczyć jego ekspresjonistyczne i impresjonistyczne obrazy, grafiki. Co ważne najsłynniejsze plastyczne dzieło pod tytułem “Krzyk” również można zobaczyć podczas wycieczki online!

Co ciekawe, Munch znaczną część swojej twórczości wraz z pamiątkami rodzinnym zapisał w testamencie miastu Oslo.

LINK: https://artsandculture.google.com/partner/the-munch-museum-oslo?hl=en

Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa

Jedna z najbardziej znanych galerii sztuki w Warszawie również udostępnia zbiory swoim odwiedzającym. Dokładny system katalogowania zawiera najważniejsze informacje o dziełach, dzięki któremu każda osoba zainteresowana sztuką będzie zadowolona. 

Wśród kolekcji możemy zobaczyć obrazy, rzeźby, a nawet filmy najważniejszych polskich artystów z drugiej połowy XX wieku: Magdaleny Abakanowicz, Władysława Strzemińskiego, Grażyny Arcimowicz, Alojzego Balcerzaka czy Zdzisława Beksińskiego.

LINK: https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja/katalog

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Władze muzeum POLIN udowadniają zaciekawionym turystom, że wizyta w muzeum nie musi się wiązać wyłącznie z oglądaniem gablot wypełnionych po brzegi eksponatami. Na stronie znajdziemy między innymi podcasty, spotkania online, a dla najmłodszych quizy edukacyjne. 

Co najważniejsze, jeśli jeszcze nie mieliście okazji się wybrać do tego muzeum to nic straconego. Wirtualna wizyta umożliwia obejrzenie stałej ekspozycji muzeum!

LINK: www.polin.pl/pl/muzeum-polin-w-twoim-domu

Autorka: Kamila Zwęglińska