Best of fashion, czyli biografie najsłynniejszych projektantów - issue27.pl
 • LIFESTYLE  • KULTURA & SZTUKA  • Best of fashion, czyli biografie najsłynniejszych projektantów

Best of fashion, czyli biografie najsłynniejszych projektantów

W tym niełatwym dla nas czasie, każdemu przyda się odrobina odprężenia i zapomnienia o otaczającej nas rzeczywistości. Przygotowałam zestawienie moich ulubionych biografii najsłynniejszych projektantów wszech czasów. Czy droga do kariery każdego z nich była usłana różami? Czy wzloty i upadki są obowiązkowe, aby osiągnąć sukces? Przekonajcie się sami!

Alexander McQueen. Krew pod skórą – Andrew Wilson

Mówił o sobie, że jest “pyskatym chuliganem ze wschodniego Londynu” i “różową owcą w rodzinie”. Marzyciel, a może geniusz? Kim był wizjoner mody – Alexander McQueen? 

Chłopiec pochodzący z rodziny klasy robotniczej, który umiejętnie wykorzystał swój zmysł artystyczny i stworzył ekskluzywną markę, która jest znana i uwielbiana przez kobiety na całym świecie. 

W wielu kolekcjach McQueena, przebijało się jego zainteresowanie szpitalami psychiatrycznymi. Jego wizje niekiedy przypominały mroczną baśń, ale z powodzeniem znalazły one swoich ulubieńców, nawet pomiędzy członkami rodziny królewskiej. 

W rozmowach z autorem rodzina, kochankowie i przyjaciele po raz pierwszy opowiedzieli, jaki tak naprawdę był Alexander. Za maską mrocznego, pozornie pewnego siebie krył się skomplikowany i wewnętrznie rozdarty mężczyzna z licznymi problemami, który mimo odniesionego sukcesu w świecie mody, niestety stał się jego ofiarą. 

Versace: geniusz, sława i morderstwo – Ball Deborah

Emblemat Versace, który przypomina głowę starożytnej postaci, przywołuje na myśl przepych, ogromne bogactwo, nieposkromioną seksualność i sławę.  Jednak życie Gianni Versace nie zawsze było takie idealne.

Książka pokazuje, jak Gianni razem z siostrą Donatellą stworzyli styl  i imperium rozpoznawalne na całym świecie. Fascynująca biografia oparta na wywiadach z rodziną, kochankami oraz modelkami ilustruje, jaki był geniusz, który na zawsze odmienił świat mody. Ukazuje losy twórczego wizjonera, upadek jego firmy po śmierci i odkupienie w postaci powrotu marki Versace do międzynarodowego świata mody. 

Moda, sława, wytworne życie uprzywilejowanego grona, znane na całym świecie morderstwo – to wszystko łączy się w niezwykłej opowieści o życiu Gianni Versace.  

Świat według Karla – Karl Lagerfeld

Lagerfeld – nazwisko znane na całym świecie. Za ciemnymi okularami, kryje się niesamowita, a jednocześnie skomplikowana osobowość, która stworzyła jedną z najpotężniejszych marek modowych na całym świecie. 

Jestem aktorem jednej roli – gram siebie.

– tak mówił o sobie sam Karl.

Lagerfeld to mistrz haute couture, ale zarazem mistrz słów. Jest autorem wielu maksym i aforyzmów, które przenikają przez światowe media. 

Książka to zbiór cytatów, które są uznaniem dla “szarej eminencji” świata mody.  Są to esencje z wypowiedzi Karla – człowieka renesansu, który był obdarzony wieloma talentami, między innymi literackim. Jego opinie był sensowne, dowcipne, a niekiedy aroganckie, lecz zawsze opatrzone pewną filozoficzną nutą. 

“Barbara Hulanicki” – Judyta Fibiger

Ikona stylu Barbara Hulanicki – określana przez licznych jako matka chrzestna fast fashion. 

Jest to pierwsza rozmowa w Polsce z Barbarą Hulanicki – kobietą, która odmieniła wizerunek mody. W latach 60 wprowadziła na rynek markę Biba. Nadała rozgłos taniej modzie i wylansowałą charakteryczny Biba look, który do dziś inspiruje. 

W jej butiku swoją karierę rozpoczynała Anna Wintour – aktualna redaktor naczelna amerykańskiego wydania “Vogue”. W jej projekty ubierali się między innymi Brigitte Bardot, David Bowie czy wokalista brytyjskiej grupy Queen – Freddie Mercury. 

Autorka przedstawia historię życiowej podróży Barbary – od córki polskiego dyplomaty pochodzącej z dobrego domu do rebeliantki w świecie mody, która dyktuje własne trendy i zasady.

Coco Chanel. Legenda i życie – Justine Picardie

W zestawieniu nie mogło zabraknąć oczywiście biografii najsłynniejszej projektantki, która zrewolucjonizowała modę damską – Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel. Jest odpowiedzialna za wprowadzenie “małej czarnej”, golfów, spodni – dzwonów czy kostiumów do kobiecych szaf. Jej znakiem charakterystycznym były włosy obcięte “na pazia” oraz sznur białych pereł na szyi. 

Jej historia rozpoczęła się w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice, gdzie została wychowana. Autorka książki opisuje wszystkie zdarzenia, które miały wpływ na rozwój, karierę i osobowość Chanel.

Yves Saint Laurent niegrzeczny chłopiec – Marie – Dominique Lelievre

Kariera Yves rozpoczęła się w 1953 w Paryżu, gdzie zdobył pierwsze miejsce w  konkursie na projekt sukienki koktajlowej. Zwycięstwo otworzyło przed nim drzwi do najważniejszych salonów, a spotkanie z Christianem Diorem rozpoczęło ich długoletnią współpracę. Niestety, jego życie nie zawsze było szczęśliwe. Społeczne wykluczenie wynikające z orientacji homoseksualnej, załamanie nerwowe zmusiły Yves’a do pobytu w szpitalu psychiatrycznym, ale ogromny talent i pasja umożliwiły mu powrót do normalności. 

Emocje wizjonera dało się ujrzeć w jego projektach. Tweedowe marynarki, skórzane kurtki, kobiece smokingi sprawiły, że został on okrzyknięty prawdziwym projektantem swojej epoki. 

Autorka przedstawia świetlistą karierę projektanta w połączeniu z tragizmem życia prywatnego. Cena jaką Yves Saint Laurent musiał zapłacić za powodzenie w życiu zawodowym jest niewyobrażalna. 

Dior i ja – Christian Dior

Autobiografia jednego z największych projektantów XX wieku. Dior swoje zapiski rozpoczyna od porzucenia posady w znanym domu mody i rozpoczęcia pracy nad własną kolekcją. Historia zawodowej kariery jest dopieszczona i wzbogacona o rodzinne historie i wspomnienia z czasów dzieciństwa. 

Dior z dystansem i wyczuciem opisuje swoją rzeczywistość. Zaprasza czytelnika do świata, który naznaczony jest dużym wysiłkiem, precyzją, ale jest również niezwykle satysfakcjonujący.

Prada. Obyczajowy fenomen – Paracchini Gian Luigi

W 1977 roku w Mediolanie pomysłowy businessman – Patrizio Bertelli spotkał się z dziedziczką rodzinnej firmy i jednocześnie niestrudzoną feministą – Miuccią Pradą. Już od samego początku zawiązało się pomiędzy nimi porozumienie na gruncie zawodowym, jak i prywatnym. 

Aktualnie Prada to znacznie więcej niż kolejna znana marka modowa. Jest symbolem, który przełamał ówczesne kanony estetyczne i wyznaczył nowe trendy. Autorka bada wspólne arcydzieło Patrizio i Miucci na poszczególnych etapach rozkwitu marki.

Historia małżeństwa, które spotyka wiele szczęśliwych, jak i nieszczęśliwych chwil, wygląda niczym zaczerpnięta z romantycznej powieści.

Autorka: Kamila Zwęglińska