O życiu legendy Mody Polskiej, czyli słów kilka o Jerzym Antkowiaku - issue27.pl
 • MODA  • ENCYKLOPEDIA MODY  • O życiu legendy Mody Polskiej, czyli słów kilka o Jerzym Antkowiaku

O życiu legendy Mody Polskiej, czyli słów kilka o Jerzym Antkowiaku

Jerzy Antkowiak, a właściwie Zbigniew Jerzy Antkowiak był jednym z najbardziej znanych projektantów Mody Polskiej, a z pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów w czasach PRL-u. Urodził się  18 maja 1935 w Wolsztynie. Bardzo lubił uwydatniać datę swoich narodzin, gdyż tego dnia Karol Wojtyła świętował swoje 15 urodziny oraz miał miejsce pogrzeb działacza niepodległościowego Józefa Piłsudskiego. Już jako młody chłopak, Antkowiak swoje zainteresowania wiązał z modą, ponieważ w sklepie swojej mamy pomagał klientkom w wyborze odpowiednich kapeluszy i woalek. Potworny czas wojny spędził ze swym ojcem w Mińsku Mazowieckim, a po działaniach wojennych wrócił do miasta rodzinnego. Pierwotnie, polski stylista miał studiować dziennikarstwo, ale ostatecznie ukończył studia na Wydziale Malarstwa  Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Zalążek popularności 

Przełomowy moment dotyczący jego kariery miał miejsce w 1960 roku, podczas gdy odwiedził wystawę wzornictwa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Będąc na  wernisażu natknął się akurat na pokaz Mody Polskiej, gdzie spotkał Jadwigę Grabowską – ówczesną dyrektor przedsiębiorstwa do spraw związanych z modą. Po krótkiej wymianie zdań, oznajmił że chciałby u niej pracować. Jadwiga na zakończenie rozmowy wskazała, aby przyszły stylista przyniósł do pracowni swoje szkice, jednak w tamtym momencie Antkowiak nie posiadał żadnej fachowej wiedzy związanej z projektowaniem. Przygotowane projekty zaniósł do pracowni, gdzie przyszła szefowa miała je ocenić. Jadwiga Grabowska została oczarowana jego talentem i wyczuciem stylu, dlatego w lutym 1961 roku otrzymał u niej pracę. Sam Antkowiak długo przedstawiał się jako asystent, jednakże jego współpracownicy wiedzieli, że już od samego początku był faworyzowany przez przełożoną. 

Autorska kolekcja

Prace nad swoją pierwszą kolekcją ukrywał przed zwierzchniczką. W tym przedsięwzięciu wspierała go Tula Popławska – modelka, a potem prawa ręka Grabowskiej. Kolekcja była zbudowana  na podstawie karnawałowych kreacji: proste sukienki, szyfonowe płaszcze, dodatki w postaci koronek, zdobień ze złotego i czarnego weluru oraz atłasowych dekoracji. W tamtych czasach była to bardzo oryginalna kolekcja, która pozwalała kobietom wyrażać ich osobowość poprzez modę. 

Rozkwit kariery Antkowiaka

W niedługim czasie po premierze kolekcji, ówczesna szefowa przeszła na emeryturę, a jej następczynią została Halina Kłobukowska. W 1979 roku, dobrze zapowiadający się  projektant został zastępcą dyrektora do spraw wzornictwa w Modzie Polskiej. W tym czasie, polskie przedsiębiorstwo było swojego rodzaju potęgą, a wkład w ten sukces miał między innymi sam Antkowiak. Przyczynił się on nie tylko do rozkwitu firmy, ale także do rozwoju mody PRL-u. W swoich projektach wykorzystywał swoją nienachalną intuicję oraz inspiracje zaczerpnięte z francuskich magazynów. Niestety, nie wszystkie jego projekty zdobyły przychylność kobiet, gdyż część z nich była zbyt awangardowa.

Schyłek kariery

W pewnym momencie nadszedł przełom ustrojowy, który wpłynął na wszystkie gałęzie gospodarki i  życie codzienne polskiej społeczności.

Moda Polska działała bezproblemowo w latach 1958 – 1998, jednakże po formacji ustroju politycznego rodzima firma z dnia na dzień traciła swoje znaczenie, aż w 1998 przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. 

Po ogłoszeniu przez zakład niewypłacalności, Jerzy Antkowiak działał pod swoim nazwiskiem jako projektant i stylista, a Moda Polska przyniosła mu taką sławę, która zapewniła mu rozpoznawalność i swego rodzaju mityczność. 

Antkowiak został doceniony za wsparcie ewolucji polskiej mody i ówczesnego rozwoju przedsiębiorstwa, gdyż w marcu 2019 roku został wyróżniony przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych, która nadał mu tytuł honoris causa. 

Jeśli historia projektanta Jerzego Antkowiaka wzbudziła Twoje zainteresowanie to więcej szczegółów dotyczących jego życia i sukcesu zawodowego znajdziesz w jego autobiografii “Antkowiak: niegrzeczny chłopiec Mody Polskiej”.

_____________________