Jak wprowadzać elementy vintage do codziennego stylu?
 - 5 pomocnych wskazówek - issue27.pl
 • TRENDY  • Jak wprowadzać elementy vintage do codziennego stylu?
 – 5 pomocnych wskazówek

Jak wprowadzać elementy vintage do codziennego stylu?
 – 5 pomocnych wskazówek

Chęć podkreślenia swojego indywidualizmu poprzez posiadanie unikatowych rzeczy była w nas od zawsze. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na kupno perełek z limitowanych kolekcji, które szybko się wyprzedają. Najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących mieć oryginalną garderobę i dbać o środowisko jest moda vintage. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak wprowadzić jej elementy do codziennych stylizacji, by nie wyglądać komicznie. Poniżej znajdziecie listę 5 zasad, dzięki którym elementy vintage mają szansę sprawdzić się w garderobie:

1. Zachowaj proporcje

Rzeczy vintage bezspornie przyciągają uwagę. Dlatego też zawsze istnieje zagrożenie, że komponując stylizację przesadzimy i będziemy wyglądać śmiesznie. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy pamiętać o żelaznej regule mówiącej o tym, że idealne zestawianie powinno składać się z maksymalnie 2 rzeczy vintage, a pozostała część to ubrania „basic”. Taka proporcja sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy brakuje pomysłu na to co założyć.

2. Wybieraj unikalne detale

W sklepach lub targach mody vintage zwracajmy swoją uwagę na oryginalne rzeczy, które będą świetnym dodatkiem do garderoby. Owszem, jest szansa na znalezienie w takich miejscach bazy świetnej jakości – kaszmirowe swetry w kolorze écru, jedwabne minimalistyczne bluzki lub białe T-shirty. Jednak starajmy się zwracać uwagę także na ubrania okraszone niecodziennymi dodatkami, jakich próżno szukać w sieciówkach. 

3. Nie koncentruj się na marce, postaw na jakość

W Europie m.in. we Francji i Włoszech już w XX wieku było mnóstwo małych zakładów krawieckich, które produkowały świetne ubrania i cieszyły się uznaniem lokalnej społeczności. Pamiętajmy, że nawet marki o międzynarodowej sławie, takie jak Gucci, Hermes, Yves Saint Laurent, czy Chanel czasem popadały w modową niełaskę. Dlatego też bądźmy otwarci na różnorodność, nie zamykając się w granicach znanego nam luksusu.

4. Nie bój się śladów znoszenia

Vintage jest elementem historii. Nie krępujmy się wybierać ubrań lub dodatków z delikatnymi śladami znoszenia. Tworzą one część historii danego ubrania.

5. Zacznij od dodatków

Jeśli nasze doświadczenie w vintage zakupach jest niewielkie, to warto zacząć od najłatwiejszego, czyli wyboru dodatków. Chodzi głównie o różnorodne kolczyki, naszyjniki, torebki i inne cuda ze świata vintage. Znacznie łatwiej jest je miksować z elementami współczesnej garderoby i zarazem trudniej przesadzić z akcentami.

___________________

Alicja Wysocka