Fashion Week w czasie pandemii - jak będą wyglądać najważniejsze pokazy? - issue27.pl
 • MODA  • FASHION NEWS  • Fashion Week w czasie pandemii – jak będą wyglądać najważniejsze pokazy?

Fashion Week w czasie pandemii – jak będą wyglądać najważniejsze pokazy?

Wrześniowe Fashion Weeki to najważniejsze wydarzenia w modowym kalendarzu. Jak zatem będą wyglądać pokazy w czterech najbardziej stylowych miastach na świecie, podczas gdy wszyscy walczymy z niewidzialnym wrogiem? Poniżej możecie zapoznać się z informacjami, jakie udało mi się zebrać na ten temat.

Kiedy w czerwcu, instytucje Fashion Councils, odpowiedzialne za organizacje Tygodni Mody ogłosiły, że wydarzenia zostaną przesunięte na wrzesień, większość obserwatorów zadawała sobie to samo pytanie, czy to aby nie za wcześnie, skoro wciąż zmagamy się z globalna pandemią?

Chociaż kilka marek wahało się co zrobić, w zaistniałej sytuacji, to są takie, które mają już za sobą pokazy z udziałem modelek i modeli. A żeby nie być gołosłowną, to pisząc “kilka” miałam na myśli konkretne nazwy; Dior Resort 2021 w Lecce, Valentino AW 2020 w rzymskich Cinecittà Studios oraz Jacquemus SS2021, który postanowił urządzić show po środku pola, godzinę drogi od Paryża. Niedługo po tym, odbył się Tydzień Mody w Kopenhadze, co uczyniło go pierwszym takim wydarzeniem w czasie pandemii.

Mając na uwadze fakt, że oto nadchodzi najważniejszy miesiąc w świecie mody, zbiegający się z doniesieniami o potencjalnej drugiej fali koronawirusa w Europie i prawie 6 milionami potwierdzonych przypadków w Stanach Zjednoczonych, zastanawiam się jak te cztery, wielkie stolice modowe poradzą sobie w tych bezprecedensowych czasach?

Oto wszystko, co warto wiedzieć o wrześniowych pokazach zwiastujących wiosenno-letnie trendy na rok 2021 w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu.

Tydzień Mody w Nowym Jorku, 13-16 września

Stany Zjednoczone należą do niechlubnego grona krajów z największą, potwierdzoną liczbą przypadków koronawirusa na świecie. Niewielu projektantów zaprezentuje fizycznie swoje kolekcje. Wśród tych, którzy zdecydowali się to zrobić znaleźli się; Jason Wu i Christian Siriano. Z najświeższych informacji wynika, że na obecność w harmonogramie NYFW zgodzili się także Eckhaus Latta, Anna Sui, Carolina Herrera i Marchesa.

Jednak największe marki, takie jak Marc Jacobs, Michael Kors i Ralph Lauren, postanowiły wycofać się całkowicie z uczestnictwa w przedsięwzięciu. CFDA ogłosiła uruchomienie dedykowanej platformy internetowej NYFW o nazwie Runway360. Inicjatywa będzie skupiać się na biznesowym aspekcie pokazów z wirtualnymi salonami oraz sekcją e-commerce wspierającą wschodzące talenty.

Tydzień mody w Londynie, 17-22 września

Obecnie podano nazwijmy to “wstępny skład” na London Fashion Week. Rozkład obejmuje zarówno marki odzieży męskiej, jak i damskiej, został udostępniony i podzielony na trzy sekcje: „Cyfrowy”, „Fizyczny” oraz „Cyfrowy i fizyczny”.

Marki które potwierdziły swoją fizyczną obecność, zachowując obowiązujące wytyczne dotyczące dystansu społecznego to Simone Rocha, Roksanda, Sharon Wauchob i Amanda Wakeley. Firmy takie jak Burberry, Erdem i Victoria Beckham wybrały zarówno warianty „cyfrowe, jak i fizyczne”, chociaż nie  do końca wiadomo jeszcze, co to oznacza. Cyfrowa platforma LFW uruchomiona w czerwcu będzie nadal udostępniać ekskluzywne treści multimedialne.

Tydzień Mody w Mediolanie, 22-28 września

Mediolan jest pierwszym miastem z tzw. “wielkiej czwórki”, które o z wyprzedzeniem podało pełny harmonogram, aczkolwiek tymczasowy. Pokazy obejmą zarówno marki odzieży męskiej, jak i damskiej. Ich łączna liczba wyniesie; 24 pokazy cyfrowe oraz 28 fizycznych. Włoskie potęgi, takie jak Fendi, Versace i Giorgio Armani, a także gorąco oczekiwany debiutancki pokaz Rafa Simonsa Prada, zostały potwierdzone i odbędą się w formie fizycznej.

Missoni, GCDS i Dsquared2 należą do marek, które zdecydowały się na występ wyłącznie cyfrowy. Wielkimi nieobecnymi mediolańskiego Tygodnia Mody będą: Bottega Veneta, Gucci, Moschino i Jil Sander.

Tydzień Mody w Paryżu, 28 września – 6 października

Jak będzie wyglądał paryski Tydzień Mody, tego jeszcze nie wiadomo. Na początku czerwca, Fédération de la Haute Couture et de la Mode wydała oświadczenie mówiące o tym, że normy bezpieczeństwa wydane przez władze francuskie będą przestrzegane w czasie pokazów. W pokazach najprawdopodobniej zobaczymy największych, luksusowych gigantów, takich jak Chanel, Dior i Louis Vuitton.

______________

Zdjęcia: Pinterest